Zielona zupa callaloo z Antyli

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Najbardziej zielona zupa swiata. Kwintesencja smaku Karaibow, ponoc wymyslona przez afrykanskich niewolnikow w XVIII wieku. Pelna ciemnolisciastych warzyw tak modnych ostatnio we wspolczesnej dietetyce.

7410gs4.jpg


1 lyzka oliwy z oliwek
2 drobno posiekane cebule
2 zabki czosnku przecisniete przez praske
3/4 kg mieszanych lisciastych warzyw pokrojonych w paski(w oryginale liscie rosliny callaloo, ale doskonale mozna je zastapic kazda kapusta typu kale, szpinakiem, bok choy, a nawet kapusta wloska i mlodymi liscmi rzepy - turnip greens)
3-4 mlode cukinie
250g okry swiezej lub z puszki (opcjonalnie)
1 zielona papryka chili drobno pokrojona (lub 1 lyzeczka zielonego sosu Tabasco)
1/2 l bulionu z kurczaka lub warzywnego

1/2 lyzeczki suszonego tymianku
1/2 lyzeczki zmielonego ziela angielskiego
sol i swiezo zmielony czarny pieprz do smaku
2 lyzki octu z bialego wina
1 puszka mleka kokosowego (ok.400ml)

Do przybrania:
250g ugotowanego miesa z krabow lub pokrojonych w plasterki paluszkow krabowych
3 lyzki szczypiorku

Na oliwie podsmazyc cebule i czosnek, nastepnie dodac lisciaste warzywa, chili, okre i cukinie, smazyc wszystko jeszcze ok. 10 min. Wlac goracy bulion. Dusic do miekkosci. Zmiksowac dokladnie zupe. Dodac tymianek, ziele angielskie, sol i pieprz. Doprawic octem, wymieszac. Wlac mleko kokosowe. Mocno podgrzac. Podawac zupe posypana szczypiorkiem i miesem z krabow. Do tego swiezy chleb i jeszcze ewentualnie (zeby bylo bardziej zielono
icon_smile.gif
) plastry awokado.
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Brzmi to fenomenalnie. Tylko ja sam osobiście wiem, że mi nikt tego w domu nie tknie. Oni chcą rosołu lub zupy pomidorowej.