Żurawiny albo borówki z jabłkami i gruszkami

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Żurawiny z jabłkami i gruszkami

50 dag żurawin
25 dag obranych i oczyszczonych z gniazd nasiennych jabłek
25 dag obranych i oczyszczonych z gniazd nasiennych gruszek
2 łyżki soku z cytryny
3/4 szklanki wody
50 dag cukru
1 łyżeczka suszonej zmielonej skórki pomarańczowej
1-2 goździki

Żurawiny przebrać, opłukać, odsączyć. Jabłka i gruszki umyć, obrać, pokroić na nieduże kawałki. Zagotować wodę z sokiem z cytryny, włożyć jabłka i gruszki, podgotować kilka minut, odsączyć. Do powstałego soku dosypać cukier, zagotować. Gdy się rozpuści, dodać żurawiny, jabłka i gruszki, wymieszać. Gotować do uzyskania pożądanej gęstości (30-60 minut, ale trzeba uważać, żeby nie za długo). Mniej więcej kwadrans przed końcem gotowania dodać skórkę pomarańczową i goździki. Przełożyć do wyparzonych słoików, zakręcić i włożyć pod kocyk do powolnego ostygnięcia.

Wychodzi ok. 1400 ml
 

dosiazet

Member
Lip 29, 2006
298
1
0
Zrobiłam z dwóch porcji, pyszne i takie czerwone, śliczny kolorek, zgęstniały cudnie i nie wiem czemu święta mi przybliżyły o krok milowy
icon_wink.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Ewelinko - co znaczy ciemną?
gruebel_2.gif


Zrobiłam, choć nieco inaczej jak w przepisie.
Jabłka i gruszki obficie skropione wodą z sokiem cytrynowym rozsmażyłam na gęsto. Żurawinę rozgotowałam z niewielką ilością wody, a potem dodałam do niej cukier, goździki i otartą skórkę ze świeżej pomarańczy (zgodnie z przeczytaną niedawno w mądrej książce zasadą, by cukier dodawać do ugotowanych, miękkich owoców, bo powoduje twardnienie skórek). Połączyłam obie masy i smażyłam do uzyskania odpowiedniej gęstości. Ponieważ dałam dwukrotnie więcej jabłek i gruszek, z podwójnej porcji wyszło mi aż 11 słoików o pojemności 250 ml.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Ewelinko, żaden wstyd. Ja kiedyś pomyliłam borówkę z kaliną....
icon_smile.gif



Myślę, że aronia z jabłkami i gruszkami będzie wyśmienita.
W tym roku zrobiłam ją z malinami, jeżynami, jabłkami i śliwkami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Ewelinko, znalazłam wczoraj w książce przepis na aronię do mięs w podobnych proporcjach, co nutinkowe żurawiny, co tylko potwierdza moje przypuszczenia, że to smaczna kompozycja.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: