Masa cukrowa do dekoracji tortów i nie tylko... cz. II

Status
Ten wątek został zamknięty.

ania-magda

Member
Gru 30, 2009
347
0
0
Proponuję założyć nowy wątek, jako kontynuację tamtego, gdyż ciężko się przegląda 200 stron, a ostatnie tempo jest zbyt duże...
icon_wink.gif
Przy okazji temat proponuję zacząć od odpowiedzi na pytania, które najczęściej się powtarzają - łatwiej będzie je znaleźć w pierwszych postach wątku, zamiast przekopywać całość.

Masa cukrowa - przepisy

Sposób I (od Illy)

Składniki:
- 9g żelatyny mielonej,
- 6 łyżek stołowych wody,
- 20g glukozy,
- 20ml wody,
- 750g cukru pudru,
- 90g Planty.

Przygotowanie:
Żelatynę zalać 6 łyżkami wody i odstawić na 10 min. Później podgrzać, ale nie gotować. Glukozę wymieszać z resztą (20ml) wody i podgrzać, ale nie gotować. Glukozę wymieszać z żelatyną, do tego wsypać 250g cukru pudru, wlać roztopiony tłuszcz roślinny i dosypywać resztę cukru pudru, aż masa będzie ugniatać się jak plastelina.
Najczęściej nie jest potrzebne całe 750 g cukru pudru, ale lepiej mieć zapas. Najlepiej dodawać barwniki w żelu lub proszku. Po dodaniu barwnika w płynie przeważnie trzeba domieszać cukru pudru, gdyż całość jest zbyt miękka. Masa jest świetna, łatwo się ją modeluje, wychodzi jej dużo, wystarczy do pokrycia dużego tortu.

Sposób II (od Dorotaxx)

Składniki:
- 105ml zimnej wody,
- 5 łyżeczek żelatyny,
- 100g glukozy w proszku,
- 4 łyżeczki margaryny Planta (koniecznie!),
- olejek migdałowy,
- 1-1,5 kg przesianego cukru pudru.

Przygotowanie:
1. Żelatynę zalać wodą i odstawić na ok. 5-10 minut do nasiąknięcia.
2. Miskę z żelatyną ustawić nad garnkiem z wodą (w kąpieli wodnej) na włączonym gazie i dokładnie rozpuścić żelatynę, po czym wsypać glukozę, zamieszać i potrzymać na ogniu przez minutkę. Dodać Plantę. Gdy zacznie się rozpuszczać, zdjąć z ognia i mieszać do jej całkowitego roztopienia. Odstawić do lekkiego ostygnięcia.
UWAGA: PRZEZ CAŁY PROCES NIE MOŻNA DOPUŚCIĆ DO ZAGOTOWANIA SIĘ MIESZANKI! INACZEJ WYRZUCIĆ DO KOSZA I ZACZĄĆ JESZCZE RAZ.
3. Do masy żelatynowej wlać olejek migdałowy (może być nawet cała buteleczka - dzięki niemu masa imituje marcepan). Wsypać trochę cukru pudru i zamieszać do połączenia. Czynność powtórzyć kilkakrotnie, aż masa będzie na tyle twarda, by dała się wyrabiać ręką.
4. Przełożyć masę do czystej miski i wyrabiać do uzyskania pożądanej konsystencji, dosypując co trochę odpowiednią ilość cukru pudru. Masa jest gotowa, gdy nie klei się do rąk i jednocześnie nie traci swej plastyczności.


Barwniki

Najlepsze do barwienia masy cukrowej, marcepanowej oraz mas do przekładania tortów są barwniki żelowe. Dzięki nim masa nie rozcieńcza się zanadto i można swobodnie regulować jej kolor niewielkimi ilościami barwnika. Najczęściej polecane są barwniki firmy Wilton, ze względu na wydajność i stosunkowo niską cenę w porównaniu z ich zużyciem.
Do barwienia płynów oraz mas do przekładania tortów można używać barwników w płynie. Są tańsze, jednakże ich wydajność jest mniejsza od barwników żelowych lub w paście.
Przy malowaniu kwiatów najlepiej sprawdzają się barwniki w proszku lub pyłowe. Dzięki nim można uzyskać efekt niepowtarzalnego cieniowania i z powodzeniem naśladować naturę.
Barwniki w sprayu lub do aerografów pozwalają na szybkie pomalowanie dużych powierzchni i uzyskanie intensywnych kolorów oraz cieniowań, dzięki zastosowaniu różnego ciśnienia napylania.
Podsumowując, najczęściej używanymi i niezbędnymi przy dekoracjach w stylu angielskim barwnikami są barwniki żelowe, które niezaprzeczalnie zyskały duże uznanie na naszym forum.


Gdzie kupować akcesoria?

Na polskim rynku najpopularniejszymi sklepami są tortownia.pl z siedzibą w Warszawie oraz P.AN Centrum Słodkiej Dekoracji z Poznania. Sklepy te prowadzą sprzedaż wysyłkową. Inne popularne sklepy internetowe to: Ale dobre!, Przydasiownia, Sweet Decor. W sklepach obecnych w centrach handlowych, najwięcej przydatnych rzeczy można znaleźć w TKMaxx, gdzie pojawiają się akcesoria do stylu angielskiego.


Możecie dodać coś od siebie, gdyż temat z całą pewnością nie jest jeszcze wyczerpany...
icon_smile.gif
 

Nicki1

Member
Lut 2, 2007
315
0
0
ja robię tak:

4 łyżeczki żelatyny
70ml wody
10 dkg glukozy (w proszku lub w płynie)
80dkg cukru pudru

żelatynę rozpuszczam w ciepłej wodzie, dodaję glukozę, mieszam... następnie dodaję cukier puder (nie cały) i gotowe
do lepienia figurek dodaję trochę planty

(napiszcie czyj to przepis, jeśli ktoś go wcześniej podawał to uzupełnię)

bardzo ważne jest by używać dobrej jakości cukru pudru, bardzo drobnego
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ania-magda

Member
Gru 30, 2009
347
0
0
Ten przepis jest pierwszą wersją przepisu Dorotaxx, w późniejszych modyfikacjach dodana jest Planta
icon_wink.gif
 

ania-magda

Member
Gru 30, 2009
347
0
0
Jak na pierwszy raz, to naprawdę super
daumen.gif
A z każdym kolejnym będzie coraz lepiej i coraz bardziej będzie wciągać - tortowanie uzależnia...
icon_lol.gif



P. S. Jeśli możecie, wpisujcie się w tym wątku, żeby tamtego już bardziej nie wydłużać.
icon_smile.gif
 

kazeno

Member
Cze 15, 2009
400
0
0
a ja siedze i dalej budyniu nie ugotowalam.. ehh.. ide gotowac.. jutro cos mi sie zepsuja znajac zycie jak na gwalt bede robic.. hehehe..
 

katrina_m

Member
Sty 16, 2011
32
0
0
ania-magda tamten tort to jest mój pierwszy ale nie ostatni ;)
swoją przygodę z tortami zaczęłam ponad pół roku temu
szukałam masy do tortu a odkryłam "amerykę"
roflmao_2.gif
dopiero ;)
trochę tortów się nazbierało przez ten czas ale nadal się uczę bo nie mam jeszcze takiej wprawy jak co niektóre tu z was
icon_smile.gif

trochę zdjęć z mojej kolekcji
icon_smile.gif

 

ania-magda

Member
Gru 30, 2009
347
0
0
Heh, to widocznie źle zrozumiałam
icon_wink.gif
Rocznicowy mi się bardzo podoba, taki kolorowy. Widzę, że spodobały Ci się marszczenia z masy, jak materiał
icon_smile.gif
 

Megi428

Member
Gru 26, 2010
439
0
0

katrina_m

Member
Sty 16, 2011
32
0
0
tak
lecker.gif
icon_smile.gif

to było pierwsze co znalazłam ;)
a teraz to podoba mi się wszystko hehehe

moi znajomi przeważnie chcą z tymi marszczeniami ale mi się one już nudzą i nowości chcę
rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif
 

katrina_m

Member
Sty 16, 2011
32
0
0
dzięki pieguss
icon_smile.gif

tak ten z różyczkami opruszyłam kakao tak w ramach eksperymentu
rofl.gif
na przyszłość żeby sprawdzic co się dzieje ;)

a laska
icon_smile.gif
miała być brunetką ;) więc dodałam kakao ale bałam się dać więcej żeby się masa nie kruszyła, więc wyszła troszkę za jasna (bo życzenie było na ciemniejszą skórę) ale tez się podobało
icon_smile.gif

niestety nie mam jeszcze brązowego barwnika więc muszę liczyć na samoistne zabarwienie masy ;) przez kakao oczywiście
rofl.gif
 

Duszka20

Member
Kwi 27, 2010
280
0
0
melduję sie i ja:))
no laska jak żywa;-)) jutro kończę mój urodzinowy. totalny eksperyment, zarówno krem (pomarańczowo-bananowy na bitej śmietanie - ciekawe czy mi sie nie zważy w torcie
gruebel_2.gif
) a drugi ekperyment to dżem pod masę cukrową. Któraś z Was kiedyś mówiła, że tak czasem robi i jest ok, a że po ostatnich tortach mam deficyt masła w lodówce ;-( to zaryzykowałam;-) trzymajcie kciuki;-)
 

chachu

Member
Paź 24, 2008
772
0
0
katrina_m @ 12 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1090821dzięki pieguss
icon_smile.gif

tak ten z różyczkami opruszyłam kakao tak w ramach eksperymentu
rofl.gif
na przyszłość żeby sprawdzic co się dzieje ;)

a laska
icon_smile.gif
miała być brunetką ;) więc dodałam kakao ale bałam się dać więcej żeby się masa nie kruszyła, więc wyszła troszkę za jasna (bo życzenie było na ciemniejszą skórę) ale tez się podobało
icon_smile.gif

niestety nie mam jeszcze brązowego barwnika więc muszę liczyć na samoistne zabarwienie masy ;) przez kakao oczywiście
rofl.gif
Ja dodam że brązowy żelowy barwnik z Tortowni jest paskudny. No chyba że ktoś dał go duużo i wie że napewno jest ok. Bo ja jak zaczynałam nim barwić kawałek to miał kolor nie wiem... jak wiecie co
icon_mrgreen.gif
. Ni to zieleń ni to brąz. mnie się nie podoba więc kupiłam sypki brąz i jest ok.

A tak wogóle to czekam na was w tamtym wątku i nikogo... a wy tu ....
 
Status
Ten wątek został zamknięty.