Babka z rumem

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Piekłam ją już dwa razy.
dump.gif
W poniedziałek kupiłam specjalnie rum i jest z nim znacznie lepsza.
Joanno
anbetung.gif
, pyszna ta babka, i na święto i na codzień, tylko, że "codzień" wtedy pachnie świętem.
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
A widzisz Buka, mówiłam że tak będzie.
I podoba mi się Twója sygnaturka....
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Jest tak pyszna, ze będzie drugim ciastem na najbliższej imprezie mimo, ze zwykle nie podaję babek z takich okazji.
lecker.gif

Co do sygnaturki, Samanto, to wzajemnie. Nawet jej używam czasem.
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,678
113
Bardzo się cieszę, Buko, że babeczka przypadła Ci do gustu.
Jak na samorobiące się ciasto jest naprawdę bardzo smaczna i faktycznie nie wstyd ją podać nawet na ekstra okazje.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
A to jest nowa odsłona tej babeczki:
babka_rumowa_sucha_paint.JPG
babka_rumowa_sucha_porcja.JPG
Tym razem bez nasączania tylko cały cukier do środka podczas ucierania. Rum tez, rodzynki były moczone w rumie i ten rum do środka. Bez orzechów, same rodzynki , więc jest bardziej rodzynkowa. Zrobiona, wyrosnięta i upieczona poprostu błyskawicznie. Co prawda nie ma tego lśniącego połysku jaki miała ta nasączona ale zapewniam Was że jest bardzo dobra.
 

Załączniki

  • babka_rumowa_sucha_paint.JPG
    babka_rumowa_sucha_paint.JPG
    182.6 KB · Wyświetleń: 3
  • babka_rumowa_sucha_porcja.JPG
    babka_rumowa_sucha_porcja.JPG
    120.9 KB · Wyświetleń: 3

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,678
113
Nie pamiętam, ale skoro nie pisałam o tym w komentarzach, to pewnie tak.
Beo, to nie jest wieloetapowo wyrabiane, rosnące długo drożdżowe arcydzieło jak colomba czy pandoro, w którym drożdże mają czas się same namnożyć. Moim zdaniem przy tak szybkiej procedurze zasadna jest ilość podana przez autorkę przepisu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Ale ja nigdy nie robie takich arcydziel jakTy Joanno! Nawet sie na nie nie porywam ;) Jednak na 500 g maki daje maks. 1,5 lyzeczki, dlatego dopytuje... Cala reszta barrrdzo do mnie przemawia
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,678
113
Może poczekamy na opinię Samanty? Piekła ją kilka razy w różnych wersjach, więc ma z nią większe doświadczenie.
Ja pamiętam tylko, że na tak prościutką procedurę ma wyjątkowo delikatną, a zarazem wilgotną strukturę i pyszny smak.
Idealny wypiek dla zapracowanych.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Zrobie w piatek zmniejszajac troche ilosc drozdzy i zobaczymy jak wyjdzie
icon_smile.gif


Dziekuje Joanno!
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,678
113
Myślałam nad tymi drożdżami i przeliczając na świeże, wychodzi faktycznie dużo.
Ale my się z suchymi nie za bardzo lubimy, więc rosną mi słabiej i stąd pewnie ta przepisowa ilość wydała mi się sensowna.
Dziś piekłam ze świeżych. Miałam dać 30g, ale w końcu dałam 25g i chyba jest OK, rosła jak dzika.
Właśnie ją przed chwilą wyjęłam i napoiłam syropem.
Formę wysmarowałam masłem i wysypałam cukrem, bo bardzo lubię taką lepką, karmelową powierzchnię na babce.
Mam wrażenie, że dzięki temu ciasto wolniej wysycha (czerstwieje).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Zrobilam wczoraj i ja, dodalam tylko 1,5 lyzeczki drozdzy instant (nawet takie niepelne 1,5); babka urosla zupelnie przyzwoicie, nastepnym razem dam moze nawet lyzeczke. Zrobilam tylko na zoltkach (dodalam 5 ).
Ja zrobilam ja w wersji pomaranczowej zamiast rumowej (czyli z dodatkiem Cointreau), nie dodalam orzechow, a zamiast rodzynek byly suszone morele (i wiecej skorki pomaranczowej). Jedyne co mi chyba do konca nie odpowiada, to ten syrop ktorym polewa sie pozniej ciasto, wlasnie przez te 'lepkosc'... Ale moze sie jednak jeszcze przekonam ;)

baba_drozdzowa.jpg


(zdjecie przekroju moze uda mi sie wstawic jutro...)

 

Załączniki

  • baba_drozdzowa.jpg
    baba_drozdzowa.jpg
    121.3 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Upiekłam, jest pyszna. Następnym razem rum dam bo aromat/olejek jednak jak dla mnie za sztucznie pachnie. Teraz rumu nie miałam.
Czy ciasto ma być aż tak rzadkie? Dodałam ze 3 łyżki mąki i nadal rzadkie ciasto było ale po upieczeniu super
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,678
113
Rośnie.
mniam.gif

Zrobiłam z mąki tortowej orkiszowej, z rodzynkami moczonymi w rumie i skórką pomarańczową.