Borodinsky

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
yrsa @ 2 Jul 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1147417Upiekłam go po dłuższej przerwie. Fantastyczny jest
mniam.gif
yrsa
gruebel_2.gif
mnie też naszło i właśnie rośnie
icon_mrgreen.gif
 

Amber

Member
Mar 25, 2009
3,273
0
0

Danna

Member
Lut 19, 2008
6
0
0
Słodki
herzen.gif


Ja się właśnie przymierzam. Dziś zamówiłam słód na Allegro (może kiedyś sama zrobię ale na razie nie mam weny ;)) Zamiast melasy dam demerarę z miodem.
 

KasiazOpola

Member
Maj 5, 2012
7
0
0
Upiekłam ten chleb wczoraj
Miał wyrastać do rana ale po 4 godzinach już przerósł i musiałam go piec o 4 rano, więc na górze lekko opadł, ale w smaku jest rewelacyjny, to mój chleb nr jeden.
Piekłam już ukraiński, prosty razowiec tatter, ale ten w smaku najbardziej nam odpowiada. Zamiast kolendry dałam słonecznik, ale kupię kolendrę, nie miałam melasy więc dałam całe 50g słodu.
Mam jeszcze pytanie - mam nadzieję że tu ktoś zagląda
Jak przedłużyć czas wyrastania, czy mogę wstawić go do lodówki i wtedy wyrastanie będzie trwało np 7godz, bo to byłby super chleb do pieczenia na co dzień u mnie wstawiam do wyrastania o pólnocy o 7 rano do piekarnika i chlebek gotowy.
Zdjęcie wstawię później
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
KasiazOpola @ 27 May 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1295117Upiekłam ten chleb wczoraj
Miał wyrastać do rana ale po 4 godzinach już przerósł i musiałam go piec o 4 rano, więc na górze lekko opadł, ale w smaku jest rewelacyjny, to mój chleb nr jeden.
Piekłam już ukraiński, prosty razowiec tatter, ale ten w smaku najbardziej nam odpowiada. Zamiast kolendry dałam słonecznik, ale kupię kolendrę, nie miałam melasy więc dałam całe 50g słodu.
Mam jeszcze pytanie - mam nadzieję że tu ktoś zagląda
Jak przedłużyć czas wyrastania, czy mogę wstawić go do lodówki i wtedy wyrastanie będzie trwało np 7godz, bo to byłby super chleb do pieczenia na co dzień u mnie wstawiam do wyrastania o pólnocy o 7 rano do piekarnika i chlebek gotowy.
Zdjęcie wstawię później
KasiazOpola, każdy chleb na zakwasie lubi poleżeć w lodówce - zwalnia rośnięcie i nabiera smaku a jak dłużej poczeka to będzie kwaśniejszy. Czas przetrzymywania w lodówce trzeba przetestować, te podane w przepisach są orientacyjne i nieuwzględniają mocy zakwasów, jakości mąki i innych dodatków. Moim zdaniem Borodinsky spokojnie może przeczekać do rana w lodówce.
 

KasiazOpola

Member
Maj 5, 2012
7
0
0
Dzięki Gucio za odpowiedź tak właśnie zrobię z Borodinskim następnym razem, będzie wyrastał w lodówce, ale nie lubię bardzo kwaśnego chleba, bo potem mi się trochę odbija kwasem
ale myślę, że 7 godz będzie okey
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
No i moj Borodinsky wlasnie w piekarniku siedzi :D Wyrastal sobie spokojnie przez noc na balkonie - w lodowce nie mam nigdy dosc miejsca, zeby chleby zmieścić. Balkon mi służy chłodem przez pół roku
icon_smile.gif
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Bardzo bym chciala upiec ten chleb ale mam pytanie.
450g zakwsu to bardzo duza iilosc i nie wiem czy mam go stopniowo budowac czy
od razu wymieszac odpowiednia ilosc wody i maki czekac az bedzie aktywny?
Nie mam zytniego zakwasu wiec mysle ze moge dodac troche zwyklego prawda?
Dziekuje.