Borodinsky

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Złożyłam zamówienie na taki, jak Tatter. Mój Borodinski był z mąki żytniej razowej i chyba dałam za mało wody, ponieważ się kruszy i jest taki trochę gniotowaty. Poprzedni był lepszy. Ta mąka żytnio - razowa chyba potrzebuje więcej wody - czy tak? No to jak nadejdzie mój słód i zrobię dokładnie zgodnie z przepisem, to będzie cudo. Zresztą i poprzedni był znakomity, ale wtedy była tylko żytnia.
Pozdrawiam miłośniczki Borodinskiego, w szczególności propagatorkę
icon_wink.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,774
1,173
113
Zrobilam chleb Borodinsky, bez melasy czy miodu, bo nie mialam... dodalam znacznie wiecej wody niz w przepisie, bo ciasto bylo tak suche, ze nie zgarnialo maki jak lyzka mieszalam. Sadzilam, ze upieke jutro rano. Tymczasem juz sie podnosi, jak tak dalej pojdzie, to okolo polnocy bede musiala wsadzic do piekarnika.Fotka jutro.
qd
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,774
1,173
113
Oto moj BorodinskyDSC02307.JPGpachnacy, lekko kleisty, wilgotny i baardzo smaczny.
Wspanialy przepis!
qd
 

Załączniki

  • DSC02307.JPG
    DSC02307.JPG
    1.7 MB · Wyświetleń: 2

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Gratuluje udanego wypieku...pieknie wyglada Twoj "Borodinsky"
icon_biggrin.gif
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
Po tym pierwszym cudownym i bez zarzutu (wyżej jest jego zdjęcie) upiekłam ten chleb jeszcze cztery albo pięć razy i nigdy już taki nie wyszedł. Ostatnio nawet upiekłam klasycznego gniota. Może dodałam za dużo wody? Bo trochę podlałam więcej... KIedy wychodzi gliniasty chleb? Czy to ma coś wspólnego z ilością wody? Na chłopski rozum tak. Co uważają Doświadczone Mistrzynie ( nowa Mirabbelka (zdjęcie) i Tatter)? Dodała nawet słód
cry_1.gif
i nic. Chyba zabiorę się za jakiś inny razowiec, ale o tym pierwszym Borodinskim nigdy nie zapomnę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
A, może ktoś mi zaczarował zakwas? ( istnieje taka możliwość)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
przyznam, ze to pierwszy chleb, ktory w moim wykonaniu nie nadawal sie za bardzo do jedzenia- a do fotki juz tym bardziej
wyrastal bardzo dlugo, cos ponad dobe- podejrzewam, ze zakwas sie zbiesil.
I w efekcie tak zaprzyjaznil sie blaszka, ze nie chcial jej opuscic. W koncu wylazl, ale skorka zostala...
I skorki byly przepyszne, chrupiace i cudnie pachnace kolendra, a w srodku- gniot.
Tak czy inaczej- kolor i zapach chleba jest super- bardzo lubie kolendre.
Mysle, ze powtorze eksperyment, mam nadzieje, ze z lepszym skutkiem...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Gucio @ 18 Jan 2009, 12:32 ) index.php?act=findpost&pid=806634Wspaniała chrupiąca skórka, ale jak dla mojego męża mało wyczuwalna kolendra.
mniam.gif
lecker.gif
Gucio...nastepnym razem mozesz dodac wiecej nasion kolendry
icon_biggrin.gif

Twoj chlebek, widze, zbyt dlugo wyrastal i w piecu opadl (wklesla skorka na wierzchu), wystraczy ze ciasto dotrze do krawedzi blaszki.
Tak czy owak gratuluje wypieku i mam nadzieje, ze powtorzysz
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,133
1,669
113
Borodinsky1.jpg

tatter @ 19 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=807749Gucio...nastepnym razem mozesz dodac wiecej nasion kolendry
icon_biggrin.gif

Twoj chlebek, widze, zbyt dlugo wyrastal i w piecu opadl (wklesla skorka na wierzchu), wystraczy ze ciasto dotrze do krawedzi blaszki.
Tak czy owak gratuluje wypieku i mam nadzieje, ze powtorzysz
icon_biggrin.gif
Tater, rozszyfrowałaś mój chlebek. Rósł ponad 8 h - zakupy się przedłużyły. Jak wróciliśmy to chlebek chyba chciał "wyjść". A ja go do pieca...
icon_mrgreen.gif
lecker.gif
 

Załączniki

  • Borodinsky1.jpg
    Borodinsky1.jpg
    86.2 KB · Wyświetleń: 2

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,133
1,669
113
BorodinskyII.jpg
BorodinskyII_1.jpg
BorodinskyII_2.jpg


Tym razem "upilnowany" - nie przerósł ( możliwe , że jeszcze trochę mógł podrosnąć, ale nie wytrzymałem
rofl.gif
)

mniam.gif
lecker.gif
rofl.gif
 

Załączniki

  • BorodinskyII_2.jpg
    BorodinskyII_2.jpg
    93.2 KB · Wyświetleń: 2
  • BorodinskyII_1.jpg
    BorodinskyII_1.jpg
    81.6 KB · Wyświetleń: 2
  • BorodinskyII.jpg
    BorodinskyII.jpg
    80.6 KB · Wyświetleń: 2

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Brawo! Znacznie lepiej
icon_biggrin.gif

Mysle, ze masz racje - troche jeszcze mogl podrosnac...jesli ta foremka ma pojemnosc litra to spokojnie moze wyrastac do jej brzegow.
Trzeci raz bedzie idealny!
 

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
Zrobiłam
icon_smile.gif

Wreszcie wyszło mi coś, co nie jest razowcem Tatter - już myślałam, że jakieś przekleństwo na mnie ciąży, bo żaden inny chleb wyjść mi nie chciał (nie, żebym narzekała, bo razowiec nadal pozostaje ulubiony ;)).
Słodu nie miałam, dałam więcej melasy, ale myślę, że mu to nie zaskodziło
icon_smile.gif
W smaku faktycznie słodkawy, ciężki, lepki, ale smaczny. Trochę mi się kruszy przy krojeniu, zobaczymy jak będzie się zachowywał jutro.
Mniam
icon_smile.gif
Cieszę się niezmiernie, że wyszedł
icon_smile.gif
A kolendra jest pycha
icon_smile.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,376
1,468
113
Margot, bardzo ładne, ale dlaczego takie jasne Ci wyszły? Mój zwykle jest ciemny.

Ja niedawno kupiłam słód litewski. Jest rewelacyjny. Dodałam go do "Taterowca". Wyszedł jeszcze lepszy niż zwykle. Spróbuję zrobić z jego dodatkiem Borodinsky. Myślę, że też będzie dobry.