Chleb Emigrantow na zakwasie (bajaderka)

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Tatter, Ty wiesz, jak ja zagniatam ciasto
icon_wink.gif
Juz o tej technice mowilysmy. Robia to jakos... mechanicznie i podswiadomie. Od czasu tamtej rozmowy, wiem, ze nawet i prwidlowo. Bochenek uksztaltowany byl w fajny bochenek, wrzucony na blache i tam sobie troche lezal (naciety 3 razy) i czekal na nagrzanie sie piekarnika. Mysle, ze mimo, iz stal przy kaloryferach, to jednak stal za dlugo, bo zaczynal sie odksztalcac, splaszczac, a w piekarniku jakos za bardzo nie wyrozl. Nastepnym razem albo go wyzej postawie, albo od razu wlacze grzanie gorne z termoobiegiem, bo to dolne jest za mocne. Czy to dobry pomysl ? Wczesniej emigranta robilam tylko w maszynie, tam fajnie pekal, wygladal tak rustykalnie. Ale, ze ja sie z maszyna od jakiegos czasu gniewam, to...
icon_wink.gif

Niestety, nie mam teraz dostepu do jakis innych mak i robilam go tak pol na pol 500 i 650.
Ale i tak sie ciesze, ze ladnie sie wypiekl !
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Razowa maka to maka z pelnego przemialu (100% innymi slowy) zawiera endosperme, zalazek i otreby ziarna. Moze byc pszenna ( w tym pszenica wlasciwa, kamut i orkisz) i zytnia to podstawowe. Maka razowa pszenna chlonie wiele wiecej wody niz maka pszenna biala i zastepujac w przepisach te ostatnia ta pierwsza dobrze jest o tym pamietac
icon_biggrin.gif


Jesli sa jeszcze jakies pytania to prosze smialo...
icon_wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
JotHa @ 6 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=657744Tatter, Ty wiesz, jak ja zagniatam ciasto
icon_wink.gif
Juz o tej technice mowilysmy. Robia to jakos... mechanicznie i podswiadomie. Od czasu tamtej rozmowy, wiem, ze nawet i prwidlowo. Bochenek uksztaltowany byl w fajny bochenek, wrzucony na blache i tam sobie troche lezal (naciety 3 razy) i czekal na nagrzanie sie piekarnika. Mysle, ze mimo, iz stal przy kaloryferach, to jednak stal za dlugo, bo zaczynal sie odksztalcac, splaszczac, a w piekarniku jakos za bardzo nie wyrozl. Nastepnym razem albo go wyzej postawie, albo od razu wlacze grzanie gorne z termoobiegiem, bo to dolne jest za mocne. Czy to dobry pomysl ? Wczesniej emigranta robilam tylko w maszynie, tam fajnie pekal, wygladal tak rustykalnie. Ale, ze ja sie z maszyna od jakiegos czasu gniewam, to...
icon_wink.gif

Niestety, nie mam teraz dostepu do jakis innych mak i robilam go tak pol na pol 500 i 650.
Ale i tak sie ciesze, ze ladnie sie wypiekl !
Jotha...wiem!
zastanawia mnie jedno...te naciecia przed ostatecznym wyrastaniem...nie wydaje mi sie aby to byl dobry pomysl, szczegolnie dla takiego luznego ciasta chelbowego...
A ze sie zaczal splaszczac i odksztalcac to juz pisalam, ciasto nie bylo zbyt silne (dodatkowo oslabilas je nacieciami). Wlasnie w piecu powinien wyskoczyc w gore. Wstaw go na srodkowa polke nastepnym razem i BEZ TERMOOBIEGU!!! Najlepiej rownoierne grzane dol + gora.
A ile bialka maja te twoje 500 i 650? ( bo ja sie niestety nie znam na numerach
icon_wink.gif
)
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
500 ma 10 a 650 ma 8.8???
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ufff...
Pytalam o zawartosc bialka, bo mozna w ten sposob ustalic czy maka jest maka chlebowa lub zblizona. Niestety te 500 i 650, ktore podalas, to dosc slabe maki (zwykle inaczej mowiac), a "silne" ciasto (ktore pozwoli chlebowi uniesc sie w gore i nie stracic ksztaltu) wyrabia sie z maki o min. 12 -12,5 % protein. Jesli maka jest slabsza niz 12% to skladanie ciasta w trakcie glownej fermentacji powinno powtarzac sie kilkukrotnie...na 3 razy co 50 - 60 minut.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Zrobilam w sobote. Wyszedl zdecydowanie lepiej. Piekarnik nei byl tak goracy, jak poprzednio. Tylko 225 st C od poczatku. I zdecydowanie odgazowalam ciasto i ... wygniotlam kilka razy
icon_wink.gif


emigrant2.jpg
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Jotha...gratulacje
to mi sie podoba!!!
icon_biggrin.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
O dziurach powiedza Ci zapewne inne specjalistki 'teorii chlebowych', ja zapytam o sposob pieczenia, bo mnie ostatnio mocno przywiera do blachy, a tu widze piekny spod chlebka. Super.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Proponuje podsypac semolina durum lub kukurydziana...
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83

elzusia

Member
Cze 25, 2007
435
0
0

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
Do tej pory piekłam różne chleby z mniejszym lub z większym powodzeniem,a ten jakoś mi umykał,ale w końcu i ja musiałam go wypróbować ,i cóż mogę powiedzieć ;udał się no chyba bo dopiero wyciągnęłam z piekarnika jeszcze nie kroiłam,ale wygląda na to,że się udał,mam tylko jeden problem ,kamień jest,łopata jest,koszyk jest i pełno mąki też jest,jak pozbyć się tej mąki?,chodzi mi o to,że jak przekładam chleb z koszyka na łopatę to muszę obsypać go mąką bo inaczej przyklei się do tej łopaty,no i wiadomo,że w koszyku też jest mąką no jednym słowem co zrobić z tą mąką,zamieść czy co
gruebel_2.gif
icon_question.gif
,ja Wy robicie?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Nadmiar maki zamiesc, do posypania lopaty nalepiej jednak uzyc semoliny durum lub kukurydzianej...
icon_biggrin.gif
 

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
Fajnie dzięki za info,a chlebek fajniutki jak przekroiłam (coby podzielić się z Mamą),na prawdę jestem zadowolona,prawda,że ciasto było delikatnie mówiąc lejące się ,ale za to chleb jest taki jak ja chciałam ,lekki wyrośnięty z regularnymi dziurkami,nie za duże i nie za małe takie w sam raz,no super
daumen.gif
 

Seta

Member
Paź 5, 2008
3
0
0
Tak sobie czytam ten wątek i sie zastanawiam.
Jestem wielce początkujący... Dotąd wykonałem 3 chleby - same gotowce. Wyszły różnie, ale za każdym razie lepiej niż sklepowe!
icon_mrgreen.gif

Bardzo i odpowiada ten chleb. Chciałbym go zrobić, ale jak czytam wątek, to widzę, że wielu osobom coś nie wyszło i się boję. Dlatego proszę o radę: Czy sądzicie, że emigrant to dobry pomysł na pierwszy samodzielny chleb??
PS Wyrabiam ręcznie.