Chleb wiedeński

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Zmodyfikowany i uproszczony przepis Reinharta.
Bardzo chrupiąca skórka, miąższ z małymi dziurkami. W wersji podstawowej jest z białej mąki





Dzień poprzedzający pieczenie:
2 i 1/4 szkl mąki pszennej
3/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki drożdży
3/4 szkl wody

Wyrobić na gładką kulę. Posmarować oliwą, przykryć folią i zostawić na całą noc w temp. pokojowej.

Rano dodać:

2 i 2/3 szkl mąki pszennej (ja pomieszałam pszenną białą, razową i orkiszową)
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli (dałam 1.5)
1 łyżeczka drożdży instant
1 jajko, lekko roztrzepane
1 łyżka roztopionego masła
3/4 szkl wody



Zagnieść luźne ciasto, w razie potrzeby podsypując mąką. Nie może się kleić do rąk, ale też nie powinno być zbyt zbite.
Uformować kulę, posmarować łyżką oliwy, przykryć folią i odstawić na 2 h, by wyrosło.
Jeśli wyrośnie wcześniej, ugnieść lekko, by odgazować i niech wyrasta dalej, przepisowe 2h.

Po tym czasie uformować bochenek (1 duży lub dwa małe - z tej porcji wychodzi całkiem spore chlebisko). I pozwolić mu wyrastać ok. 60 minut.
Rozgrzać piekarnik do 230 st C.
Wstawić chleb, spryskac ścianki piekarnika wodą.
Piec ok. 30-40 minut. Czas pieczenia zależy od wielkości chleba - radzę po 20 minutach kontrolować stopień zarumienienia skórki. Chleb popukany od spodu musi wydawać głuchy odgłos.

Po upieczeniu wyjąć i ostudzić na kratce.
Kroić dopiero po całkowitym ostygnięciu.

Smacznego!
 

Meg

Member
Gru 11, 2005
370
0
0
Lisko, pewnie pytanie okaże się wybitnie głupim :oops: , ale w jakim celu pryskamy ścianki piekarnika wodą? Tzn podejrzewam, że to ma zapewnić odpowiednią wilgotność, lecz czy takie jedno spryskanie wystarcza na cały proces pieczenia?
 

Meg

Member
Gru 11, 2005
370
0
0
Haa.. no dobrze, tak też będę robić (poprzednio pędzlowałam chleb do 4-5 razy w ciągu godziny pieczenia :dump: ). Jako wciąż niedoszły zakwasowiec, ale wprawny drożdżowiec obiecuję zrobić ten chleb w tym tygodniu
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Lisko,tradycyjnie spytam :mrgreen: :szklanka 200 czy 250 ml?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Lisko,ile godzin ma stać ta 1 część?Czy jak bym zrobiła ją jutro rano ok.8 i odstawiła do 16 to by nie było za krótko?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Robię,o 7 zrobiłam pięrwszą część i stoi teraz w piekarniku(zimnym
icon_smile.gif
) i czeka na dalszą obróbkę
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Właśnie się pieką-dwa bochenki uformowałam ale chyba źle je formowałam bo się solidarnie połączyły ze sobą wypuszczając w bok gulę ciasta :mrgreen: Ciekawy kształt kromek się zapowiada :roll: :mrgreen:
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
No to już po wszystkim
icon_smile.gif
Odkroiłam kawałek guli(na ciepło jeszcze :oops: )i faktycznie skórka chrupiąca bardzo,a miąższ biały(robiłam z 650)i smaczny.Taki pszenny biały chleb po prostu
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,761
3,014
113
Czy chlebek trzyma kształt, czy moze piec go w foremce keksowej?