Chleb z San Francisco

oski

Member
Lip 31, 2007
25
0
0
Tez go zrobilam z polowy porcji w keksowce wypelnionej do polowy.Przykrylam naoliwiona folia i wstawilam na noc do lodowki.Tak robie z innymi chlebkami.Ten wyrosl ponad foremke i caly wierzch przykleil sie do folii.Jak ja zdarlam z biedaka to zrobil sie brzydki i taki pozostal,niestety.Foremka byla duza.Chce powtorzyc,bo naprawde pyszny,ale nie wiem co zrobic inaczej;moze mniej drozdzy albo zostawic bez przykrycia?Obawiam sie ,ze wyschnie bez tej folii.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
nie, bez przykrycia nie mozna ! powierzchnia chleba wyschnie, a potem w piecu popeka lub zrobi sie poduszka powietrzna pod gruba skora.

mozesz obficie posypac wierzch maka i przykryc sciereczka, a potem dopiero folia. przed wlozeniem do pieca nadmiar maki usun.

albo zrob w wiekszej formie, albo podziel skladniki i zrob z 1/3.

zmniejszanie ilosci drozdzy tez nie jest zlym pomyslem.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,421
113
Dziś go zrobiłam z reszty żytniego zakwasu z mąki 2000 i zamiast pszennej razowej dałam orkiszową 3000. Po przepisowym czasie dopiekłam bez foremki przez 4 minuty, żeby skórka była chrupiąca. I jest
daumen.gif

Taki wyszedł:

R__ne_003bis.jpg

tu przekrojony gorący
R__ne_010_2bis.jpg
 

Załączniki

  • R__ne_003bis.jpg
    R__ne_003bis.jpg
    41 KB · Wyświetleń: 1
  • R__ne_010_2bis.jpg
    R__ne_010_2bis.jpg
    50.9 KB · Wyświetleń: 1

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Piekny!
I zdjecie...mmmm...zmienilas aparat, czy tak?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,421
113
Dzięki Tatter. Nie, nie zmieniłam. Ja mam taki malutki kieszonkowy Sony DSC-T5. I dodatkowo nie umiem robić zdjęć, ale czasami jakieś wyjdzie trochę lepsze.
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Aaaa...bo sadzilam, ze kiedys robilas z telefonu...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ale gapa ze mnie...Hazo...wybacz!
 

oski

Member
Lip 31, 2007
25
0
0
[quote name='mirabbelka' date='19 Aug 2007, 23:30 ' post='565249']
nie, bez przykrycia nie mozna ! powierzchnia chleba wyschnie, a potem w piecu popeka lub zrobi sie poduszka powietrzna pod gruba skora.

Tak wlasnie myslalam.Nie wie dlaczego,ale prawie zawsze mam problem z doborem odpowiedniej keksowki.Chyba nie mam jeszcze "wyrobionego"oka.Fajnie jest jak trafiam na przepis z zalaczonymi wymiarami foremki.Dzisiaj kupilam keksowke rozsuwana,taka od 20cm do 35cm,napewno ja znacie.Podobno mozna nia manipulowac nawet po wlozeniu ciasta.wiec jak dla mnie-super.Jeszcze jedno mam pytanie do ciebie,Mirabbelko.Dlaczego innym pieka sie chleby z piekna kopulka,a moje zaaaawsze po wlozeniu do pieca troche klapna i sa plaskie jak deska,nigdy ponad foremkeDlaczego???
gruebel_2.gif
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
akurat ten chleb nie wyjdzie ci z kopulka, ma az 200g maki razowej - popatrz na zdjecie Liski i Hazo

jesli chcesz chleb bardziej okragly, musisz wybrac przepis z mniejszym udzialem maki razowej w calosci maki wzietej do chleba.

razowce sa raczej plaskie. nawet jesli w czasie wyrastania utworza mala kopulke, to ta zwykle w piekarniku splaszcza sie i to jest normalne.

najwazniejsze, zeby chleb sie nie zapadl, bo to zwykle wrozy lekki zakalec badz babel powietrza pod skora
 

oski

Member
Lip 31, 2007
25
0
0
No, to wszystko teraz jasne,dziekuje.Myslalam,ze to jakis pech.Tak ogolnie to nie narzekam.Mimo,ze dopiero "raczkuje"w tych wypiekach,to moje chlebki zaliczyc mozna do jadalnych i jak narazie zero zakalca.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Chleb jest wspanialy, pieke go na zmiane z tatterowym razowcem. Genialne przepisy. Zawsze do tego chleba dawalam ciemny ocet, a wczoraj dalam jasny i chlebek jest slicznie brazowo-zlocisty. Zostane przy jasnym, chyba
icon_biggrin.gif
Jest to chleb, ktory zawsze wychodzi, udaje sie i jest pyszny za kazdym razem.
 

KASIA.B

Member
Lut 13, 2006
201
0
0
Ja się też skusiłam i wczoraj po raz pierwszy go zrobiłam - wyszedł przepyszny !!!!!!!!!!!!!!!!! Zrobiłam wieczorem, wpakowalam do foremek, owinęłam folią i w lodówce 2 bochenki siedziały od 23 do 7.30. Potem jakąś godzinkę w temperaturze pokojowej i do piekarnika. Aha, no i po wyjęciu i tak jeszcze kilka minut dopiekałam bez foremek, żeby skórka była chrupiąca z każdej strony.
Robiłam z mąki wiejskiej z kłoskiem i pszennej razowej graham 1850

Tak wygladal (dziś rano resztka zniknęła na śniadanie
icon_biggrin.gif
)
Na dzis mam w planach razowiec Tatter
 

Załączniki

  • chlebek_z_San_Francisco.JPG
    chlebek_z_San_Francisco.JPG
    62.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

daglo

Member
Sty 1, 2008
450
0
0
Chlebek jest przepyszny!
Niestety przegapilam odpowieni moment i chlebki mi przerosly, a gdy wlozylm je do goracego piekarnika zapadly sie troche z gory.
Mimo to chlebki sie ladnie upiekly, sa wilgotne i lekko kwaskowate, po prostu wspaniale!
PICT0057.JPG
PICT0059.JPG
Dziekuje Lisko za kolejny wspanialy przepis!
 

Załączniki

  • PICT0057.JPG
    PICT0057.JPG
    989.2 KB · Wyświetleń: 1
  • PICT0059.JPG
    PICT0059.JPG
    1 MB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bethan

Member
Maj 8, 2006
47
0
0
Bardzo dobry chlebek. Ale po małych modyfikacjach moich jest tym, czego szukałam. Dodaję mąkę pszenną, razową i trochę żytniej, zarodki pszenne, zdecydowanie więcej soli, bo płaska łyżka. Robiłam z octem balsamicznym, ale mi się skończył, a ponieważ jest strasznie drogi, spróbowałam dać ocet jabłkowy i z tym octem smakuje nam lepiej (daję ok. 3 łyżki). Piekę hurtowo i mrożę, bo strasznie szybko schodzi
icon_smile.gif
 

jswm

Member
Lut 3, 2007
373
0
0
to chyba będzie mój faworyt!

000_1290.jpg

000_1283.jpg
 

Załączniki

  • 000_1290.jpg
    000_1290.jpg
    549.8 KB · Wyświetleń: 1
  • 000_1283.jpg
    000_1283.jpg
    518.1 KB · Wyświetleń: 1