Ciasto marchewkowe z jabłkami

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Ciasto marchewkowe z jabłkami

310g mąki pszennej
5 średnich marchewek (ok. 260 g waga po obraniu)
1 szklanka orzechów włoskich (ok. 120 g) plus kilka do przybrania
170 g karmelu jabłkowego* ( można zastąpić uprażonymi startymi jabłkami albo powidłami)
170 g oleju roślinnego (ok. 200 ml)
4 jajka
100 g jasnego cukru trzcinowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka mielonego kardamonu (zastąpiłam cynamonem)
0,5 łyżeczki soli


Krem z serka jogurtowego

100 g masła orzechowgo
450 g naturalnego labneh*
2-4 łyżki karmelu jabłkowego lub cukru pudru
skórka otarta z jednej cytryny

Piekarnik rozgrzać do 170-180 st. C . Formę o średnicy 18-20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, boki natłuścić i posypać mąką.
Obraną marchewkę zetrzeć na dużych oczkach, orzechy posiekać. Karmel wymieszać z olejem, jajkami i cukrem do powstania jednolitej masy. W oddzielnym naczyniu wymieszać suche składniki ( bez orzechów) i połączyć z masą jajeczną. Na końcu dodać marchewkę i orzechy, dokładnie wymieszać.
Ciasto przełożyć do formy i piec przez 35-40 minut ( do tzw.suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i po przestudzeniu zdjąć formę.

Masło orzechowe utrzeć z serkiem i pozostałymi składnikami. Krem schłodzić w lodówce.

Wystudzone ciasto przekroić na 2 lub 3 części i przełożyć kremem. Kremem posmarować też wierzch i boki ciasta, posypać orzechami i schłodzić przed krojeniem.

*labneh (porcja na ok. 500g serka)

1 l gęstego greckiego jogurtu naturalnego
szczypta soli

Jogurt wymieszać z solą i przełożyć na sito wyłożone gazą. Wstawić do lodówki na noc.
Gotowy serek zamknięty w szczelnym pojemniku można przechowywać w lodówce do tygodnia.

*karmel jabłkowy

5 l niesłodzonego soku jabłkowego

Sok doprowadzić do wrzenia i gotować przez 90-150 minut, aż zmniejszy objętość pięciokrotnie (u mnie trwało to zdecydowanie dłużej). Sprawdzić gęstość karmelu, wlewając kroplę karmelu na zmrożony talerzyk. Kiedy karmel nabierze właściwej konsystencji przełożyć do wyparzonych słoików.

Przepis z książki Dominiki Wójciak "Warzywo"
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
Maraa @ 6 Jan 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1600975*karmel jabłkowy

5 l niesłodzonego soku jabłkowego

Sok doprowadzić do wrzenia i gotować przez 90-150 minut, aż zmniejszy objętość pięciokrotnie (u mnie trwało to zdecydowanie dłużej). Sprawdzić gęstość karmelu, wlewając kroplę karmelu na zmrożony talerzyk. Kiedy karmel nabierze właściwej konsystencji przełożyć do wyparzonych słoików.

Przepis z książki Dominiki Wójciak "Warzywo"
ciasto fajne ,ale ten karmel
mniam.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
Joanna @ 6 Jan 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1601038Już nabyłam sok, jutro będę warzyć. I do tego melasę z granatów.
mniam.gif
mnie też kusi , a melasę będziesz Joanno robić tak jak ten karmel?
Ja robiłam jak karmel melasę /miodek z arbuza , z winogron ciemnych , pychotki tylko malutko wychodzi a gotowania pół dnia
ale i tak lepsza praca niż syrop z buraka cukrowego
icon_mrgreen.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,424
3,745
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
Mi na bank posmakuje, taaaaaaaaaaa szczęściary książkę mają , ja dopiero muszę zapracować na książkę
icon_mrgreen.gif
lub dokładnie wytłumaczyć co chcę na urodziny

Ta melasa z granatów mnie kusi
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,424
3,745
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
U nas 10 C, plus oczywiscie, w ciagu dnia spiewaja ptaki, wieczorami koty marcuja (styczniuja chyba!) - wyglada jakos wiosennie - male listki na borowkach amerykanskich i innych krzewach. Nie bylo sniegu ani mrozu...

Re ciasto - Maraa, mnie rowniez przepis sie podoba i mam nadzieje, ze zamiast karmelu sos jablkowy nada sie tutaj, a mam wiele sloikow do wykorzystania. Kardamomu tez dam, bo my uwielbiamy kardamom (kawa parzona z tymze mmmm).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
Maraa @ 6 Jan 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1600975*karmel jabłkowy

5 l niesłodzonego soku jabłkowego

Sok doprowadzić do wrzenia i gotować przez 90-150 minut, aż zmniejszy objętość pięciokrotnie (u mnie trwało to zdecydowanie dłużej). Sprawdzić gęstość karmelu, wlewając kroplę karmelu na zmrożony talerzyk. Kiedy karmel nabierze właściwej konsystencji przełożyć do wyparzonych słoików.

Przepis z książki Dominiki Wójciak "Warzywo"
Ciasta jeszcze nie zrobiłam , ale karmel i owszem , tylko przez własną głupotę zrobiłam tylko z 2 litrów , nie warto bo wyszło tyle co kot napłacze ,ale w weekend zrobię jak się należy całą porcję . To jest przepyszne , choć robiłam z kupnego soku (tłoczonego)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: