Ciasto na pierogi*

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Zamierzałam jutro z samego rana zabrać się za pierogi, ale dopiero teraz zorientowałam się ,że nie mam śmietany, a w poprzednich postach przeczytałam, że niektóre z was zamiast śmietany dawały jogurt. Jogurtu też nie mam, ale mam kefir. Czy kefir może być, czy lepiej nie ryzykować i z samego rana ruszyć swój przyciężki tyłek do sklepu?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Może, może, tylko wiadomo że kefir rzadszy od śmietany. Zawsze można dosypać mąki jakby ciasto za luźne było.
 

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
O dzięki ci dobra kobieto, kochana jesteś. Bo już myślałam, że będę musiała zwlec swoje cztery litery skoro świt i udać się do sklepu. A nie chce mi się.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
To trudno jednoznacznie powiedzieć - wszystko zależy jak duże pierogi się lepi i jak grube ciasto wałkuje.
Jeśli wałkujesz cieniutkie ciasto, wystarczy gotować do momentu wypłynięcia, jeśli grubsze to z minutę dwie od wypłynięcia wystarczy, sprawdzać jednak trzeba w czasie gotowania dotykając pieroga palcem, będziesz czuła kiedy już.
No i nie wrzucać do gotowania na raz zbyt dużo pierogów, żeby za bardzo nie ostudzić wody - ja rzucam około 15-20, gotuję w największym garze. Robię niezbyt duże pierogi.
 

Beata19

Member
Lip 20, 2010
183
0
0
Cinka @ 7 Dec 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1598287To trudno jednoznacznie powiedzieć - wszystko zależy jak duże pierogi się lepi i jak grube ciasto wałkuje.
Jeśli wałkujesz cieniutkie ciasto, wystarczy gotować do momentu wypłynięcia, jeśli grubsze to z minutę dwie od wypłynięcia wystarczy, sprawdzać jednak trzeba w czasie gotowania dotykając pieroga palcem, będziesz czuła kiedy już.
No i nie wrzucać do gotowania na raz zbyt dużo pierogów, żeby za bardzo nie ostudzić wody - ja rzucam około 15-20, gotuję w największym garze. Robię niezbyt duże pierogi.
Cinka dzięki za błyskawiczną odpowiedź
bussi.gif
 

magness

Member
Gru 19, 2009
1
0
0
Przepis rewelacyjny, ciasto idealne.
Uzywalam szklanek o pojemnosci 250 ml i wody zuzylam troche mniej niz pol szklanki.
U mnie nadzienie z pol kilo kapusty kiszonej, pol kilo pieczarek i jednej cebuli, zostalo niestety odrobine ciasta.
Dziekuje!
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Jak zostaje troszkę ciasta to zawsze wykorzystuję je na zrobienie kilku pierożków z owocami - jak mam to daję jabłko z bananem pokrojone w kosteczkę, albo mrożone wiśnie, truskawki...
icon_smile.gif
 

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Robiłam już pierogi z tego ciasta kilkukrotnie, ale tym razem po raz pierwszy koncertowo je schrzaniłam, bo za cienko rozwałkowałam ciasto i podczas gotowania pierogi mi popękały. I to nie jeden czy dwa, ale kilkanaście.
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Ja robie ciasto zaparzane, maka, sol i goraca woda, nic wiecej. To wg. Biruty Markuzy Bienieckiej z regionalnych potraw.
Tak robie zawsze i nigdy nic mi nie peka, ciasto daje sie rozwalkowac cieniutko na milimetr i jeszcze jest elastyczne i sie rozciaga w czasie zlepiania. Gotuje na wolnym ogniu od wyplyniecia 3 min. i tez ok. 20 naraz. Nigdy nie bylo zadnej katastrofy, pierogi swietne.
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,179
113
Ciasto na pierogi robię podobnie jak Hanka. Blisko 40 lat temu w TV pani (chodzi mi po głowie: Barbara Pospieszalska (?) podała swoje proporcje (3 szkl. mąki, 3/4 szkl. wrzątku a później 1/4 szkl. zimnej wody i sól).

edit. Przejrzałam swoje notatki i okazuje się, że przepis skopiowałam, nawet niektóre komentarze. Nie pamiętam czy robiłam. Następnym razem też wypróbuję polecany Przez Was przepis
fiesgrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,661
2,961
113
Przecież to nie wina ciasta, że pęka, tylko technologii produkcji pierogów. Każde pęknie zbyt cienko wywałkowane, albo niedokładnie sklejone. Wpis Dorotki nadaje się bardziej do cholerycznego, albo do "jaką głupotę zrobiłam", ale nie tutaj. Ciasto jest bez zarzutu, powiedziałabym, że nawet wyjątkowe, bo nie każde da się tak cienko wywałkować.
icon_smile.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
h-elen @ 29 Dec 2019 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1653285Ciasto na pierogi robię podobnie jak Hanka. Blisko 40 lat temu w TV pani (chodzi mi po głowie: Barbara Pospieszalska (?) podała swoje proporcje (3 szkl. mąki, 3/4 szkl. wrzątku a później 1/4 szkl. zimnej wody i sól).
Pewnie Pani Katarzyna Pośpieszyńska moje guru kulinarne, największy wpływ na moją kuchnie plus JOANNA MLYNARCZYK( prowadząca rubrykę kulinarną w Filipince)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Buka @ 29 Dec 2019 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1653287Ciasto jest bez zarzutu, powiedziałabym, że nawet wyjątkowe
Lata temu je zrobiłam i pamiętam, że mi nie odpowiadało. Miało sporo zalet, ale jedną wadę - nie było sprężyste i rozciągało się w nieskończoność, przez co miałam duże kłopoty z lepieniem. Po prostu jestem przyzwyczajona do innego. Najbardziej mi odpowiada takie robione na oko - z mąki, szczypty soli i gorącego mleka. Jeśli jest jeszcze potrzebny płyn, daję zimne mleko i wyrabiam do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Genialnie się wałkuje, nawet cieniutko i dobrze skleja. Pomysł podpatrzyłam lata temu od gospodyń z nadbużańskich okolic Janowa Podlaskiego, występujących w programie Makłowicza.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,179
113
Margot @ 29 Dec 2019 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1653315Pewnie Pani Katarzyna Pośpieszyńska moje guru kulinarne, największy wpływ na moją kuchnie plus JOANNA MLYNARCZYK( prowadząca rubrykę kulinarną w Filipince)
Margot
anbetung.gif
A mogłam spojrzeć na półkę z książkami
icon_mrgreen.gif
Mam np. "Cymes... "
Jaka ulga
icon_mrgreen.gif


Następnym razem zamiast wody w swoim przepisie dam mleko
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,661
2,961
113
A ja nie zmienię przepisu, nabrałam wprawy. Jeszcze nie było takiego gościa, który nie chwaliłby tego ciasta w pierogach. Każdy zwrócił na nie uwagę, nie na farsz, nie na inne szczególy, ale właśnie na ciasto. .
icon_smile.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,421
113
Podpisuję się pod Buką. Ja też od lat robię progi z tym ciastem i nikt nigdy nie narzekał.
Może na pękanie miała wpływ jakość mąki lub zbyt długie gotowanie.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,661
2,961
113
Pierogi, to potrawa raczej biedna, a jeśli ciasto zrobić do niej z samej maki i wody, to czym tu się cieszyć?
icon_smile.gif
 

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,329
1,595
113
Nie musi być z jajkiem, nie musi. I nie musi być wrzątek, może być ciepła woda.
icon_smile.gif
A tak naprawdę to ważne by się udały i smakowały.
Buko - cieszyć się farszem! I okrasą!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: