Karpatka + foto

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
sylwia18 @ 16 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=705109Ale apetyczna!
icon_biggrin.gif
przepyszna
icon_mrgreen.gif
lecker.gif
zostało nie całe poł blachy .... i dalej jemy .... pycha ... jutro o 12 już nie będzie kruszyny ...polecam
 

Klosewik

Member
Paź 5, 2007
75
0
0
[quote name='Margot' date='16 May 2008, 13:05 ' post='704959']
A u mnie w domu ulubiona karpatka jest z kremem na soku odcedzonym od ananasa + posiekany ananas z puszki


Margot, czy gotujesz budyń tylko na soku czy też łączysz go częściowo z mlekiem ?
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113

Załączniki

  • DSC00012.jpg
    DSC00012.jpg
    26.1 KB · Wyświetleń: 0

Evva

Member
Kwi 27, 2008
44
0
0
Zrobiłam, ale się nie udało - ciasto zupełnie nie urosło
icon_sad.gif

ma ktos pomysł jaka mogła być przyczyna??
powinno się je wstawić do nagrzanego piekarnika czy nie?
 

Nicki1

Member
Lut 2, 2007
315
0
0
tak jak pisałam w przepisie "Włożyć do nagrzanego piekarnika do 180 stopni C i piec około 40 minut", ponadto jak pisałam później "Ważne jest żeby w trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika, bo wtedy ciasto opadnie."

masę z soku ananasowego, z kawałkami ananasów robię często do tortu, z karpatką jeszcze nie próbowałam
 

Evva

Member
Kwi 27, 2008
44
0
0
NIcki1 zrobiłam jak napisałaś - najpierw nagrzałam piekarnik a potem go nie otwierałam, ciasto nie to że opadło (jesli takie ciasto w ogole opada) ale wcale nie chciało urosnąc, skoro inym wychodziło to myślę że przepis jest ok tylko tak się zastanawiam jaka mogła być przyczyna?...

a w jakiej blaszce pieczecie? może za cienkie było
icon_sad.gif
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
no no napowietrzenie ciasta jest bardzo ważne !
mnie wczoraj też nie wyszła karpatka, więc może nie był to dzień na pieczenie ciasta zaparzanego i tyle
icon_wink.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Witam miłośniczki karpatki;
otóż, mój sposób na Karpaty na cieście to bardzo gorący piekarnik (w moim to 200 stopni C). Góry wówczas szybko rosną, później zmniejszam temperaturę aby ciasto doszło - tym sposobem zawsze wychodzą duże góry i doliny. Grubość nałożonego w blaszce ciasta aż tak bardzo nie jest istotna, uważam nawet, że gdy cieniej nałożymy to i tak wyrośnie a sam efekt końcowy będzie znakomity.
Kiedy miałam piecyk bez możliwości nastawienia wysokich temperatur wychodziły mi zupełnie płaskie placki. Gdy nałożyłam więcej ciasta, placek był wyższy ale i tak płaski.
Polecam moją metodę i pozdrawiam.
 

Nicki1

Member
Lut 2, 2007
315
0
0
Może to faktycznie nie dzień na pieczenie karpatki, a może o czymś zapomniałaś... hmm... trudno powiedzieć

napowietrzanie ciasta jest ważne, ja zawsze ucieram pod kątem, żeby powietrze dostało się do środka
natomiast grubość faktycznie nie ma znaczenia, kiedyś chciałam iść na łatwiznę i upiec tylko jeden placek z całości ciasta, żeby go przekroić, ale niestety wyszedł praktycznie taki sam jak z połowy ciasta, które musiałam jednak dorobić, odrobinę był grubszy, dlatego wielkość blachy może się różnić od tej podanej, bo ciasto się bardzo cieniutko smaruje

ja piekę dwa palcki, jeden po drugim i nawet nie otwieram piecyka po upieczeniu, tylko czekam około 15 minut, żeby ciasto się troszkę bardziej ususzyło (wyłączam piecyk i zostawiam na kwadrans), potem znów nagrzewam i piekę drugi, który też swoje odczeka przed wyjęciem

może jajka były stare, że ciasto nie wyrosło... hmm...
 

Baby14

Member
Lip 11, 2008
21
0
0
Witam serdecznie
icon_smile.gif

Po jutrze mam zamiar zrobic to cudo bo ochote na karpatke mam juz prawie od 2 tygodni.
A Twoja wyglada tak apetycznie ze koniecznie chce z tego przepisu
lecker.gif

Mam pytanie...Ile ta karpatka musi stac w zimnym miejscu zeby była najlepsza?
icon_smile.gif
 

gonieczka

Member
Maj 28, 2008
2
0
0
mniam.gif
:lecker:Moze wreszcze zrobie to ciasto, bo wieki temu nie jadlam, a jest jednym z moich ulubionych
lecker.gif
dzieki za przepis!