Kiełbasa podwawelska domowa*

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,354
1,436
113
Mała_Mi @ 21 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1280848Pod spodem palą się dwa palniki spirytusowe.
Buka @ 21 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1280857Czyli w tych palnikach umieszcza się świeczki, jak w podgrzewaczach.
Nie bardzo rozumiem co tam się pali.
gruebel_2.gif
Paliniki spirytusowe czy świeczki?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
icon_redface.gif
Myślę, że jakąś instrukcję dołączyliby, żebym nie wciskała tych świeczek do środka.
rofl.gif

 

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Kurde, zainteresowalo mnie to. Pytania Buki i odpowiedzi Malej Mi troche mi to wszystko rozjasnily ale tak troche durna jestem.

Buko, i co? zdecydowalas sie na zakup wedzarki? Tez mi sie marzy wedzone kurcze.

Mala Mi- wedzilas cos jeszcze? Jakie efekty? Zadowolona jestes nadal? Aaa, mialas robic baleron, czy on sie tam wogole zmiesci?
 

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
No i jeszcze mnie interesuje gdzie kupujesz zrebki i oslonke bialkowa. Tez na Allegro?

Ile jest tych zrebkow i na ile wedzenia wystarcza taka paczka? Tak mniej wiecej?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ajaj, baleronu jeszcze nie robiłam. Muszę dostosowywać mój entuzjazm produkcyjny do naszych możliwości jedzeniowych - niestety
icon_lol.gif
. Teraz (dla odmiany smakowej) piekłam pasztet.
Wędziłam za to powtórnie kurzą pierś -ok była. Jestem zadowolona. Co do baleronu, tak na oko wydaje mi się, że jak nie będzie za duży, to powinien się zmieścić, bo przecież pokrywa nie jest płaska, tylko jest pod nią dodatkowa przestrzeń.


Tak, cały osprzęt, tj. zrębki i osłonki - z allegro.
Do jednorazowego wędzenia w rondlu wystarcza taka kobieca garść zrębków. (możesz zobaczyć na fotce od przepisu na piersi kuraka- dokładnie tyle, by pokryć dno. ) Wędzarka jest większa, więc dawałam jakieś 2 garście. A zrębki się na kilogramy kupuje. Kilogram starczy Ci na długo, w końcu nie wędzi się codziennie
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Chwal sie Buko swoimi osiagnieciami. Czekam z niecierpliwoscia na Twoje opinie o tym sprzecie i o wyrobach.

 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Pora wrócić do tematu.
icon_smile.gif

Nie miałam wcześniej głowy do zajęcia się serio tym sprzętem, choroba Taty, potem lato i małe zapotrzebowanie na przetwory mięsne, ale teraz dam czadu.
fiesgrins.gif
Pisałam tu, że na moim osiedlu jest sklep z art. masarskimi, m.in. są tam zrąbki bukowo-olchowe w opakowaniach bardzo dużych (20 kg?) . Zyczliwy szef sklepu, rozwalił worek i odsprzedał mi kilka kg. Wczoraj zamarynowałam piersi kurze, teraz obsychają, a po południu uwędzę. Moge to zrobić na balkonie. bo jest dość ciepło i bezwietrznie.
Następna będzie kiełbasa podwawelska, wszystko w niedużych ilościach i z przepisów Małej_Mi. Własnie pokroiłam mięsa, ale wędzenie wypadnie chyba w niedzielę.
icon_smile.gif

Potem będzie pstrąg.
Są to wprawki przedświąteczne i ciągłe testowanie urządzenia. Nie wspomniałam o tym, ale ta wędzarka nie jest taka mini, jak mi się wydawało, kiedy ja zamawiałam. Rozmiary były podane: 44 x 27 x 20 cm, ale nie zastanowiłam się nad nimi. Okazuje się, że to jest akurat wielkość na potrzeby domowe niewielkiej rodziny.
Trafiłam też na blog http://jmblog.pl/przepis-na-wedzonki/, gdzie dużo przydatnych informacji, bardziej skondensowanych niż na wędlinachdomowych.
Wędzareczki są w ciągłej sprzedaży, jakby co.
icon_mrgreen.gif
A to był mój super sprzedawca: http://allegro.pl/a38-wedzarnia-wedzarka-s...2792326897.html
Mała_Mi jesteś Wielka.
bussi.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Buko
icon_redface.gif
Czy wielka?
icon_redface.gif
raczej zakręcona kulinarnie, ciągnie mnie strasznie do eksperymentów oraz do robienia rzeczy samodzielnie. Mam ogromna satysfakcje, kiedy osiągam zamierzony efekt, kiedy coś wychodzi takie, jak powinno, kiedy osiągam to sama, a nie kupuję w sklepie. (oczywiście, nie oznacza to, ze rezygnuję z kupowania wszystkiego w 100%, ale satysfakcja, że potrafię jest naprawdę bezcenna.
icon_smile.gif
Dodam, że to, z czego kupowania zrezygnowałam w calutkich 100% to majonez. Od lat robię go wyłącznie w domu.) Druga satysfakcja jest wtedy, kiedy mój przepis okaże się dla kogoś przydatny.
icon_smile.gif


Całe szczęście, ze nie musiałś kupić 20 kg
icon_lol.gif
, zrębki są wydajne.

z piersiami kurzymi trzeba uważac, by wędzenie nie było za długie, bo się mogą przesuszyć.

Tak, tak, wędzarka nie jest mini-mini, ale nie jest też na tyle ogromna, by przeszkadzało to w jej przechowywaniu lub używaniu w domu.

Ja mam w najbliższych planach ponownie baleron oraz kolejna kiełbasę
icon_smile.gif


Nawet nie wiesz, Buko, jak się cieszę i jak mi jest miło, że chcesz eksperymentować
icon_smile.gif
bussi.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Mi, oblednie wyglada Twoja "podwawelska". Marzy mi sie taka od dawna.

Zakupilam wedzarke ogrodowa we wrzesniu, niestety nie mialam okazji jej uzyc jeszcze. Teraz jestem zdeterminowana rozpoczac proby, aby nabrac wprawy i cos konkretnego uwedzic na swieta.
Polecacie cos na pierwszy raz?

 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Taki ser uwedzic bym chciala bardzo.

Mi, wedzilas?
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Też się czaję na ten ser.
icon_smile.gif

Mi, kurcze, zapomniałam, do czego służy ta taca na nóżkach. Kłaść ją na zrębki, a pod mięso, żeby nie kapało?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tatter, dziękuję!
hmm... może na pierwszy raz baleron? Nietrudne w przygotowaniu, a podwędza się krótko.
Nie, sera białego nie robiłam. Robiłam ser żółty. Udał się. Tylko trzeba twardy ser wybrać, by się nie rozpuścił pod wpływem temperatury.

Buko, tak, na zrębki, pod mięso.

 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
anbetung.gif
No to dobrze zmontowałam. Jeszcze trzeba spraktykować, ile tego paliwa wlewać, żeby starczyło.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Buko, z wielka niecierpliwoscia czekam na Twoje posty. Tym pstragiem mnie zabilas. Mam nadzieje, ze zabijesz mnie jeszcze raz fotka tejze rybki.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Mi, molestuje Cie pytaniami w baleronie
icon_wink.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Czadu dałam, oj dałam, nie powiem...
icon_redface.gif
Dobrze, że na balkonie.
Każde ustrojstwo trzeba obłaskawić, poznać. Instrukcja, choćby najdokładniejsza, nie opisze wszystkiego.
Na pewno dałam za dużo zrębków, dymu było sporo, sadzy na wędzarce też. Będe myć w zmywarce.
Mięso, jak na razie pachnie bardzo intensywnie dymem, jak ostygnie może będzie mniej . Otarłam je papierowym ręcznikiem. Kolor ciemny, konsystencja pod dotykiem wydaje się odpowiednia.
Wieczorem dopiszę o smaku.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tatter, nie trzeba molestować
icon_smile.gif
wszystko jest tu: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=3...&hl=baleron

Buko, pierwsze koty za płoty, jak widzę
icon_smile.gif
Zrębków taka większa garść wystarczy, nie trzeba dużo. Sadza owszem, jest. Dlatego polecałam myć wędzarkę w rękawicach kuchennych gumowych.
Mam nadzieję, że smak będzie satysfakcjonujący, że nie uwędziło się za mocno...