Masa do robienia ozdób na ciasta i torty

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Oj... coś się nie powiodło. Przykro mi.
Chociaż jak tak pomyśleć - można mówić że to Lord Vader po walce
icon_wink.gif
 

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
Cinko, no nie wiem coś mi nie poszło ale wisienki mi się kiedyś udały to sie poważyłam, a Lord po przejściach i tego się będę trzymała
wink.gif
, jubilat mam nadzieję będzie zadowolony, na szczęście tort-niespodzianka.


Melduję że niespodzianka się udała. Jubilat zadowolony.Czarna masa smakowała bo nie była za słodka.
 

Załączniki

  • lord_vader__rodek.jpg
    lord_vader__rodek.jpg
    74.3 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Smelcia

Member
Lip 23, 2012
2
0
0
Planuję dla syna tort z bitą śmietaną + ozdoby (traktor tom i jakieś drobiazgi) zastanawiam się czy w zetknięciu z bitą śmietaną coś może się stać z ozdobami z tej masy?
 

miu-miu

Member
Cze 14, 2012
206
0
0
czesc kobietki. Zawitałam w tym wątku bo porwałam się na zrobienie tortu i udekorowanie go masami za pomocą tylek. Na początek chciałam zrobić jakąś prostą dekorację i pomyślałam o różach no i niestety nie wyszły
cry_1.gif
dekorowałam masą coś w rodzaju butter cream - zmieszałam masło roślinne z masłem zwykłym i utarłam z cukrem pudrem a na koniec dodałam olejek cytrynowy (w przepisie był olejek waniliowy i sok z cytryny - ale akurat nie miałam). Masa wyszła wydawało mi się że ok coś nawet nią poćwiczyłam jakieś muszeliki wzorki ale jak przyszło do zrobienia różyczek to okazało się że jest mało "sztywna" tzn za bardzo lejąca wiec róże mi się rozpadały
cry_1.gif
nie wspomnę o przeniesieniu ich na tort były takie płaskie bo ta masa tak "siadała". Próbowałam ją chłodzić ale to niewiele pomagało. Dziewczyny może macie jakiś przepis na dobrą masę do robienia takich ozdób????w planach miałam kiedyś zrobić ze śmietany roślinnej ale trochę sie podłamałam
icon_frown.gif
może macie jakieś sprwdzone przepisy na masy do dekoracji???
 

Załączniki

  • HPIM3167.JPG
    HPIM3167.JPG
    1.5 MB · Wyświetleń: 0
Cze 8, 2012
113
0
0
W temacie tortów: czy macie przepis na frużelinę owocową do tortów? Nie za twardą i nie za rzadką. Taką, by nie spływała, ale jednocześnie nie trzeba było jej "kroić" nożem. Proszę pomóżcie! Jeśli torcik dla mnie to tylko z owocami i ewentualnie bitą śmietaną, a Wy tu tak kusicie, że już nie mogę wytrzymać
lecker.gif
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Przaymierzalam sie do tej masy chyba ze 2 lata ;)

W koncu mnie odpowiednio zmotywowano i taki efekt wyszedl :

arts_and_cards_whole_1024x768.jpg


Przyzwyczajona do robienia syropu cukrowego wrzucilam do rondelka cukier i zaczelam rozpuszczac z woda ... Zamiast tluszczu... Szybko zmienilam rondelek, jednak troche cukru sie zamoczylo juz,a czesc sie zbila w grudki... Dlatego mi masa nie wyszla perfekcyjna... i mialam grudki cukru w niej.. Nie moglam wiec tez cienko walkowac... I troche sie rwala... Jeszcze mi jej zostalo, faktycznie przepis jest na duza porcje. Ale w sumie jak na pierwszy prawie zepsuty raz, to zadowolona jestem z efektu.
Dalam troche zmielonej gumy arabskiej (mialam nadzieje, ze bedzie bardziej plastyczne ;P;P, a potem zepsulam tym rozpuszczaniem cukru...).

Cinka, ile dokladnie g masla dajesz i ile ml to jedna szklanka?

Chcialam za ten przepis podziekowac, bo akurat szukalam przepisu bez zelatyny i gliceryny i mi ulatwilas zycie
icon_smile.gif
Czy to Twoj osobisty wynalazek?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
A skąd mój!
icon_lol.gif
znalazłam go w starym zeszycie z przepisami mojej mamy, zamieściłam go tu jako przepis na wisienki i ozdoby a dziewczyny wypróbowały masę do obkładania tortu i tak tu też funkcjonuje. Z dzieciństwa pamiętam wyłącznie wisienki robione z tej masy, ozdabiały każdy półmisek z ciastami na weselach
icon_lol.gif


Szklanka to u mnie szklanka = czyli 250ml, a margaryna 250 g, masło 200 g - dokładna ilość tłuszczu tu nie ma aż takiego znaczenia bo później cukrem i tak się reguluje masę - czasami wchodzi go więcej, czasami mniej.
Ja robiłam zawsze z margaryny, czyli 1/2 kostki to 125 g, ale były przypadki że masa ludziom wychodziła zbyt płynna, nie wiem jakiego tłuszczu używali - więc może warto próbować też ze 100g masła zamiast 125 g margaryny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
dziekuje za blyskawiczna odpowiedz, Cinko.
Juz mysle, co by tu nowego wykombinowac... Choc nigdy tak ciezkiego ciasta jak z ta masa nie jadlam (ja do tej pory tylko czekolada i lukier, zadnych mas)Duzo tu pomyslow, w pamiec mi zapadl torcik z fasolka, taki slodkiiiiiiiii....
Jak robicie takie cienkie platki roz?? Jak to jest w ogole mozliwe? I czy orchidea tez z TEJ masy jest zrobiona??
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Nie nie - tamte ozdoby robią dziewczyny z masy cukrowej na żelatynie - ona jest inna w konsystencji i nie tak tłusta jak ta - lepiej, szybciej też zasycha.

W zasadzie tej masy jeść nie ma konieczności - można zdjąć ozdoby i zjadać wyłącznie wnętrze tortu
icon_smile.gif

Zjeść odrobinę ok ale obłożenie tortu plus ozdoby to dla wielu zbyt wiele
icon_biggrin.gif

No chyba żeby pokombinować ze smakiem, dodać trochę kwasku, albo odrobinę zapachu migdałowego, wtedy masa udaje marcepan
icon_wink.gif


Cienkie płatki można zrobić na wiele sposobów, musisz sporo poczytać tu i ówdzie
icon_wink.gif
dziewczyny pomagają sobie specjalnymi narzędziami do obróbki masy cukrowej, ja różyczki lepiłam zawsze w palcach wyłącznie, do większych form niezbędne jest jednak wałkowanie i wycinanie foremkami lub od wzoru, potem obróbka, suszenie, składanie... trochę to trwa ale efekty jak zauważyłaś - powalają na kolana wszystkich oglądających, więc warto włożyć trochę trudu
icon_smile.gif


Tutaj masz watek o ozdobach z masy cukrowej krok po kroku - dużo można się nauczyć https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=34052
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
ja sie tez wypowiem
icon_biggrin.gif
cienkie platki z tej masy uzyskalam przez zagniatanie brzegow palcami - chwytem jak przy lepieniu pierogow. Do roz zawsze wycinalam kolka i je naokolo sciskalam.
Orchidee sa zrobione z masy cukrowej (zelatyna w skladzie). Z masy Cinki nigdy nie robilam orchideii - masa wydaje mi sie zbyt delikatna na takie lepienie. Ale zawsze mozesz sprobowac
fiesgrins.gif


znalazlam zdjecie roz z Cinkowej masy
rofl.gif
 

Załączniki

  • roza1.jpg
    roza1.jpg
    61.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
dzieki Cinko, ja juz spac po nocach nie moge... Wlasnie drugiego dnia to masy jesc nie dalam rady i zdjelam, zwlaszcza, ze ta moja na ciescie byla grubowarstwowa... A w watku krok po kroku juz bylam, rumianki pokochalam... Do tej pory robilam tylko papierowe...
Cierpliwosci do ozdob to sie nauczyc mozna, ja tylko nie lubie pracowac w towarzystwie przedszkolakow i mniejszych dzieciaczkow ;))

lambethka, dzieki za zdjecie, bardzo mi sie przydalo, jednak da sie cienko zrobic, ciesze sie, bede probowac kiedy nowa mase zagniote
icon_smile.gif
 

BeataM

Member
Mar 12, 2011
146
0
0
Robiłam masę któryś już raz z kolei i niestety mi nie wyszła
icon_sad.gif
Połowa porcji pochłonęła taką ilość cukru jak na całą, tłuszcz się lał i niestety ozdoby musiałam zdjąć z tortu, wszystko tym razem w koszy wylądowało. Lubię tę masę, choćby ze względu na to, że łatwiej uzyskać intensywniejsze kolory niż z białych mas cukrowych na żelatynie. Mam cichą nadzieję, że to był pierwszy i ostatni raz kiedy mi nie wyszła. Lambethko piękne różyczki
icon_smile.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zdecydowanie coś poszło źle - w tej masie tłuszcz nie ma prawa się lać absolutnie, a już na pewno nie na torcie - myślę że tu dużo zależy od zaparzenia mąki - ona musi być dobrze wyprażona żeby zrobiła się gęsta plastyczna i lepka klucha.
 

EwelinaŚ

Member
Paź 17, 2012
3
0
0
Witam, super przepis. Zamierzam kupić barwniki i zastanawiam się jakie są najlepsze do tej masy. Jakie polecacie barwniki w płynie, proszku czy w żelu??