Masa do robienia ozdób na ciasta i torty

miu-miu

Member
Cze 14, 2012
206
0
0
Cinka @ 13 Feb 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=448557Przepis jest na dużą porcję. Chcąć zrobic dekorację do tortu - np bukiet róż - wystarczy połowa porcji.

1/2 kostki margaryny lub masła
1 szkl wody
25 dkg mąki pszennej
1/2 kg cukru pudru
barwniki spożywcze

Wodę gotujemy z tłuszczem, po zagotowaniu wsypujemy mąkę, dokładnie mieszamy, chwilę prażymy. Zdejmujemy z ognia, dodajemy cukier puder i wyrabiamy na gładką masę.
Barwniki dodajemy na dowolnym etapie, ja zazwyczaj dodaję w chwili wyrabiania z cukrem - można już wtedy masę podzielić na tyle porcji ile kolorów chcemy zastosować.
Kiedy przestygnie można zaczynać lepienie ozdób.

Masa pozostawiona bez przykrycia na dłużej zastyga na wierzchu - co daje się zniwelowac poprzez ponowne zagniatanie - ale żeby nie było klopotu - przykryć naczynie folią, lub włozyć masę do woreczka.
Masa jest bardzo długo plastyczna, więc nie trzeba się śpieszyć, można bawić się jak plasteliną. Można wałkować i wykrajać kształty foremkami.
Gotowe ozdoby można obtaczać w cukrze co daje dodatkowy efekt dekoracyjny.
Ozdoby z czasem zasychają, na powierzchni robi się skorupka która nie pęka, ułatwia to przenoszenie ozdób, jednak nie jest na tyle twarda żeby nie można ich było zjeść. Wnętrze np. wisienek pozostaje w konsystencji dość przyjemnej. Płatki róży stają się bardziej kruche.

Do stworzenia wisienek potrzebne są nam igły sosnowe (dostępne cały rok
icon_wink.gif
) oberwane garścią z gałązki prawie wszystkie ładnie trzymają się po dwie. Umyć dokładnie i osuszyć.
Przycinamy do odpowiedniej długości, pamiętajac że część zostanie wciśnięta w wisienkę. Formujemy kuleczki i wciskamy szypułki. Zostawiamy do przeschnięcia.

Jak się okazało - masę można zamrażać. Meliphera napisała:

Pokaż załącznik 5987
Pokaż załącznik 5988
Cinka dopiero teraz miałam okazję wypróbować twoja masę
icon_smile.gif
)) i muszę Ci za nią bardzo podziękować - jest rewelacyjna robiłam z niej dynie takie malutkie które wykorzystam potem do tortu
anbetung.gif


Dziewczyny mam jedno pytanie zrobiłam dynie kilka dni przed tortem leżakują sobie żeby wyschnąć
icon_mrgreen.gif
czym potem moge je ze soba połączyć? tzn muszę je poukładać na sobie i nie wiem...woda i cukier tak jak do cukrowej masy od dorotaxx będzie ok czy raczej coś innego? Aha i jeszcze jedno - jak one wyschną to czym ewentualnie moge posmarować żeby potem nadać im blask? bo cukrowa smaruję barwnikami w wódeczce...a tu to trochę inna masa i tak sie zastanawiam....
 

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
nad para trzymaj doslownie chwile - to wystarczy i nie rozpusci. Mozesz nablyszczyc dzien wczesniej. Co do sklejenia to niestety nie pomoge
icon_frown.gif
nie sklejalam wysuszonych ozdob razem.
 

agnik

Member
Sty 17, 2013
34
0
0
hej
jestem zupełnie nowa na tym forum ;)
Zainteresowała mnie masa.
Niedługo czekają mnie 3 urodziny córki i pierwsze syna.
Zawsze robiłam torty sama - choć za wiele ich nie było bo dwa na urodziny córki i jeden na chrzest synka. No i dwa na urodziny ale to zwykłe.


Pierwszy tort robiłam z masy z pianek - ale wyszło kiepsko. Masa strasznie się kruszyła i była strasznie słodka.
Drugi z kupionej masy, ale to tylko na zrobienie świnki peppy. A dla syna na chrzest wykorzystałam też masę gotową.

Teraz chciałabym zrobić torta pokrywając go całą masą. Ale potrzebuję by był kolor biały. I tu pytanie czy ta masa daje kolor biały czy trzeba dodać jakiegoś barwnika??

Jakie barwniki dajecie?? Kupne czy domowę??

Poradźcie co jest fajne.

 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Agnik, ta masa nie wychodzi idealnie biała - bardziej nadaje się do kolorowania.
Białą proponuję zrobić masę cukrową - przepisy są na pierwszej stronie wątku do którego link podała Sionia.
 

ania29247

Member
Mar 24, 2010
39
0
0
Poradźcie mi proszę ekspertki jak najszybciej, bo chcę zaraz coś poeksperymentować z tą masą:
szklanka wody 200 czy 250 ml?
a kostka masła / margaryny 200 czy 250 g?
z gory dziekuję
 

Anecia1300

Member
Lip 21, 2011
29
0
0
witajcie dziewczyny,dłuuugo mnie tutaj nie było,wstyd się przyznać ale padł mi jakiś czas temu komputer a jak informatyk już go naprawił,to wykasował wszystki możliwe dane,a ja zapomniałam loginu i nie mogłam się zalogować i czytałam posty jako gość,ale sobie przypomniałam i jestem
anbetung.gif
wink.gif
w sumie to w nidzile córka ma 11 ste urodziny i kompltni nie mam pomysłu na tort dla niej
gruebel_2.gif
,doradzcie coś plisssss....
 

Mylka

Member
Mar 24, 2013
29
0
0
Witam wszystkich, jestem tu pierwszy raz nie jako gość.
Mam nadzieję, że teraz już na dobrym wątku.
Bardzo podziwiam Wasze dokonania. Od dawna uwielbiam piec ale chciałabym zacząć przygodę z ozdabianiem tortów.
W związku z tym mam kilka pytań do ekspertów(czyli wg mnie do Was): mianowicie zrobiłam tę masę z mąką parzoną i cukier dosypywałam do zimnej masy ale po jakimś czasie zamiast gęstnieć to coraz bardziej się kleiła, dodałam dużo cukru pudru i chyba się udało. Ale nie wiem czy to nie wpłynie na jakość owej masy, jak myślicie???
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Przykro mi ale nie wiem jak masa zachowuje się kiedy się cukier wgniata w zimną masę zaparzoną - ja wgniatam zawsze na ciepło i nigdy nie miałam z nią problemów. Były osoby którym ta masa wogóle nie wyszła - nie wiem z jakich powodów...

Piszesz że "chyba się udało" więc może się udało
icon_biggrin.gif
jednak jak to wpłynie na jakość masy nie wiem, trudno przewidzieć
dontknow.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mylka

Member
Mar 24, 2013
29
0
0
Dziękuję bardzo
icon_smile.gif

Może następnym razem spróbuję do ciepłej masy dodawać cukier puder. Widać muszę się trochę pomęczyć żeby dojść do wprawy.
 

Mylka

Member
Mar 24, 2013
29
0
0
Masa chyba się udała była trochę rwąca ale udało się pokryć tort bez dziur
icon_smile.gif
Ale przede wszystkim była zjadliwa gościom nawet smakowała i nikt jej nie zostawił choć poinformowani zostali, iż zjadać nie trzeba.Jak przeziębienie mi odpuści wstawię fotki.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
A to cieszę się bardzo że masa sie udała
icon_biggrin.gif

Smakowo nie jest zła, nie tak bardzo słodka jak cukrowa, a jak sie doda zapachu migdałowego to nieźle udaje marcepan
fiesgrins.gif
 

JAM

Member
Kwi 9, 2013
1,458
0
0
Witam, szuakjąc w internecie dobrego przepisu na masę cukrową trafiłam tutaj
icon_smile.gif
poczytałam i do dzieła.MOJA PIERWSZA MASA W ŻYCIU....
masa wyszła rzadka mysle że to wina tego że była za ciepła przy wyrabianiu.
gruebel_2.gif
druga próba wyszła ok. Masa jest plastyczna jednak dośc krucha, ciężka, róże w kolejnych etapach długo schły. z kilkudziesięciu wybrałam najmniej połamane
icon_razz.gif
efekt na zdjęciach
icon_mrgreen.gif
. Ja osobiście szukam dalej przepis choć dobry nie na moje nerwy.