Moja szarlotka

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
O takie modyfikacje sa mile widziane, dodatek przypraw na pewno nadaje jej charakteru, choc przyznam, ze lubie szarlotki takie najprostsze wlasnie - minimum skladnikow, za to najlepszej jakosci.

Czytajac co napisalas zastanawialam sie jak cos co nazywa sie "ksylitol" moze byc zdrowsze...od czegokolwiek
icon_wink.gif
icon_wink.gif


co do maki, hm, nie sadze, zeby "narodowosc" maki miala tu jakis wplyw, warunki przechowywania za to moga wplynac na to czy maka chlonie wiecej wody czy mniej. I to ze ciasto wyszlo zbyt kruche wskazywaloby na to, ze wody bylo ciut za duzo.

A i nigdy nie zakrywam niczym moich kruchcych ciast

 

Cantiq

Member
Cze 5, 2007
3,130
0
0
http://ksylitol.info/ - tutaj informację o ksylitolu czyli cukrze brzozowym
icon_mrgreen.gif
, ja praktycznie np. do herbaty używam tylko jego i muszę przyznać, ze efekty widać, chociaż w cm w pasie
icon_mrgreen.gif
co do kruchości : właśnie mnie bardzo smakowało takie kruchutkie ciacho, nie rozpadające się a rozpływające w ustach. Na moje oko jakość mąki ma jakieś tam działanie, np. z self - rising do past nie mogłam zagnieść takiego samego ciasta pierogowego jak w polsce
rofl.gif
rofl.gif
skapitulowałam i chodzę teraz do polskiego marketu po tortową
icon_mrgreen.gif


Tak czy owak, Twój przepis na kruche wchodzi w mój kajet kulinarny na stałe
icon_mrgreen.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
E, no bo self-raising do pierogow sie nie nada, ma w sobie spulchniacze (z kilka rodzajow) i najlepiej jest ciasta na niej piec, a nie pierogi lepic
icon_wink.gif


I calkowicie sie zgadzam, jakosc maki ma ogromny wplyw na jakosc wypieku. Doswiadczam tego codziennie. Angielska (z dobrego zrodla) jest doskonala, wszystkie moje wypieki chlebowe i patissiere sa wlasnie z jej uzyciem (w tym ciasto na szarlotke z przepisu), moze poza malymi wyjatkami kiedy wykorzystuje maki tortowa polska lub wloska 00

Z ksylitolem oczywiscie zartowalam, jesli lubisz brzozwy to na 100% zasmakujesz rowniez w bardzo slodkim cukrze klonowym, jest wysmienity i zapach ma nieziemski, podobnie jak ksylitolu uzywa sie go o polowe mniej, 500g okolo 3 funtow, polecam
icon_biggrin.gif


I dziekuje raz jeszcze za wykorzystanie mojego przepisu
icon_biggrin.gif
 

Cantiq

Member
Cze 5, 2007
3,130
0
0
O, cukier klonowy też lubię, ogólnie ksylitol lubię bo używa się go o wiele wiele mniej, no i kilogramy lecą jak zaczarowane
icon_mrgreen.gif
szczególnie jak się zajada takimi pysznościami jak np. szarlotka
icon_mrgreen.gif

wczoraj piekłam kolejną, forma tarty 28 cm.... i.... już nie ma.
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
tatter @ 19 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=902224I calkowicie sie zgadzam, jakosc maki ma ogromny wplyw na jakosc wypieku. Doswiadczam tego codziennie. Angielska (z dobrego zrodla) jest doskonala, wszystkie moje wypieki chlebowe i patissiere sa wlasnie z jej uzyciem (w tym ciasto na szarlotke z przepisu), moze poza malymi wyjatkami kiedy wykorzystuje maki tortowa polska lub wloska 00
Tatter, z chlebowej pieczesz ciasta takie jak szarlotki, bo ciekawa jestem rezultatu? Ja tez od jakiegos czasu uzywam do szarlotki wlasnie tej maki wloskiej. Jednak ciasto wychodzi z niej bardzo kruche. Wole do ciast polska tortowa i jest to jedna z niewielu rzeczy, ktora namietnie kupuje z polskim sklepie.
Tatter, nawet mialam do Ciebie pisac, zeby sie wypytac o te make '00', czy uzywasz jej rowniez do ciast np. ucieranych? Ja jakos sie nie odwazylam, ale za to namietnie jej uzywam do makaronu, pierogow. No i wszelkie buleczki i chalki z niej pieke.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Syso, kochana, "kopa lat"
icon_wink.gif


Juz wyjasniam: z chlebowej pieke chleby, a z pszennej (bialej i razowej) zwyklej pieke kruche ciasta i inne slodkosci. Z reguly sa to maki angielskie z roznych mlynow, czesto Shipton, Marriage, Doves.
Korzystam tez z polskich mak, francuskich, wloskich i hinduskich. Na wloskiej 00 ciasta ucierane sa wspaniale, maka ta jest zwykle dobrze przesiana, ale nie zaszkodzi raz jeszcze przez sita ja przepuscic. Angielska make zwykla trzeba dwa razy przesiewac, ale tak potraktowana daje doskonale rezultaty, szczegolnie w kruchych wypiekach.Chlebowa jest doskonala sama w sobie, choc w dzdzyste dni dobrze ja nieco przesuszyc przy piecu lub w stygnacym samym piecu.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Dzieki Tatter
bussi.gif
Zatem bede piekla ucierane na wloskiej. Tez zawsze przesiewam, ale ta wloska jest taka pylaca, bardzo drobna i delikatna.
Kupno polskiej tortowej nie zawsze jest latwe. Ja rowniez uzywam angielskich mak z powodzeniem i nie narzekam. Wiekszosc mak kupuje w Shipton Mill, ale czasami w zwyklym supermarkecie i tez jest dobrze.
icon_biggrin.gif
Dzieki Tatterku jeszcze raz, rzeczywiscie dawno nie gadalysmy
icon_biggrin.gif
 

anowid

Member
Lut 19, 2007
562
0
0
Super pyszna szarlotka - krucha, nawet bardzo krucha
icon_mrgreen.gif
niezasłodka (dałam tylko 3 łyżki cukru) prosta w wykonaniu! Jak dla mnie rewelacja!
Dziękuje za przepis
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif