Nalewka na pędach sosny*

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Na to wyglada.
Kurde, zapomnialam w sobote
icon_frown.gif
 

Olga Smile

Member
Maj 19, 2008
119
0
0
Zawsze jest mi bardzo szkoda tych młodych pędów i na to się nie porywam ale ..... ale robię syrop z młodziutkich szyszek, takich małych i zielonych, które są jeszcze miękkie i łatwo się je tnie nożem. No może nie do końca tak łatwo ale da się bez problemu
icon_smile.gif
Takie plasterki szyszeczek zasypuję sowicie cukrem, zakręcam słoik, wstrząsam i odstawiam w ciemne miejsce. Po kilkunastu dniach będziemy mieli masę soku pinii
icon_smile.gif
Wcale nie ustępuje on smakiem sokiem z młodych pędów, znam ten i ten, z tymże z młodych pędów próbowałam u koleżanki
icon_smile.gif


Polecam ten zdrowy, smaczny i fantastyczny sok z szyszek
icon_smile.gif
Może być nawet używany do słodzenia zamiast miodu, jest nieporównywalnie smaczniejszy od syropu klonowego, melas, miodu i innych słodkich dodatków
icon_smile.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Juz ponad tydzien czekam i neiwiele tego. Tzn czuje wilgoc, ale mam wrazeni, ze cos nie tak, bo malo tego. Cukier sie krystalizuje, pedy pocielam na kawalki i ugniaalam, wlasnciwie ucieralam z tym cukrem. Na gorze robi sie skorupka cukrowa. Chyba za stare te pedy byly
icon_frown.gif
 

Klio

Member
Paź 3, 2007
93
0
0
Czasami się zdarza, że pędy mają mało wody (brak deszczu, zrywane w słoneczny dzień, w południe), ale to jeszcze nie przeszkoda do uzyskanie syropu, a później nalewki. Wlej trochę wody, np. na litrowy słoik 1/4 - 1/3 szklanki. Mieszaj, nie ugniataj i nie trzymaj w słońcu.
 

moni77

Member
Wrz 20, 2004
8,558
0
0
kawazmlekiem @ 2 May 2005 napisał:
index.php?act=findpost&pid=118035Wysoce nielegalna, ponieważ nie wolno takowych pędów zbierać. Ale jeżeli zdarzy Wam się całkiem przez przypadek naskubać tego troszkę, to warto zrobić sobie pyszną nalewkę.
a dlaczemu to jest nielegalne?
icon_eek.gif

na kleparzu sprzedaja zupełnie się nie kryją z tym a ja przycinam zeby sie lepiej krzewiły
gruebel_2.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Klio @ 29 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=710021Czasami się zdarza, że pędy mają mało wody (brak deszczu, zrywane w słoneczny dzień, w południe), ale to jeszcze nie przeszkoda do uzyskanie syropu, a później nalewki. Wlej trochę wody, np. na litrowy słoik 1/4 - 1/3 szklanki. Mieszaj, nie ugniataj i nie trzymaj w słońcu.
Zrywane wieczorem w pochmurny dzien, moze malo wilgoci w ziemi, licho wie, nie grzebalam
icon_wink.gif

Na razie stoi w sloiku w szface. Wode to chyba jeszcze zdaze dolac. Wlasnie mi mama mowila, ze slyszala gdzies (radio.tv) o takim syropie na kaszlace dolegliwosci i tam kazali odstawic w zamknietym sloiku na conajmniej 2-3 tygodnie. Co prawda nie wspominali nic o spirytusie tudziez innym alkoholu, ale co tam
icon_wink.gif
cheers.gif
 

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
JotHa @ 29 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=710013Juz ponad tydzien czekam i neiwiele tego. Tzn czuje wilgoc, ale mam wrazeni, ze cos nie tak, bo malo tego. Cukier sie krystalizuje, pedy pocielam na kawalki i ugniaalam, wlasnciwie ucieralam z tym cukrem. Na gorze robi sie skorupka cukrowa. Chyba za stare te pedy byly
icon_frown.gif
Mam dokładnie taki sam problem. Spróbuje dodać troszkę wody i zobaczymy ....
 

moni77

Member
Wrz 20, 2004
8,558
0
0
kawazmlekiem @ 4 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=712911Wuj leśnik mi mówił, że mam uważać, ze jak mnie leśni nakryją, to mandat wlepią.
a widzicie koleżanko, nielegalne bo Wy niszczycie runo leśne i drzewostan, wszak nie wolno schodzić ze ścieżek ani niszczyć roślinności
icon_mrgreen.gif
ja niszcze własne ogrodowe sosny
icon_mrgreen.gif

bardzo mi służy owa naleweczka , polecam!
cheers.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A ja mam wszystko zacukrzone i nie dialba cos z tego wycisnac. Wody nie odwazylam sie wlac, ale chyba nie mam wyjscia.
icon_frown.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A... bo ja zrozumialam, ze najpierw trzeba jednak meic ten sok i juz sie balam, ze z jego braku mam tylko lekko nasaczony cukier i z naleweczki nici.
 

Annaoo

Member
Sty 22, 2008
20
0
0
moni77 @ 16 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=717092a widzicie koleżanko, nielegalne bo Wy niszczycie runo leśne i drzewostan, wszak nie wolno schodzić ze ścieżek ani niszczyć roślinności
icon_mrgreen.gif
ja niszcze własne ogrodowe sosny
icon_mrgreen.gif

bardzo mi służy owa naleweczka , polecam!
cheers.gif
PO prostu zerwij polowe pedu tzw "swieczki" - drzewa w zadnym wypadku nie zabijesz jedynie ograniczysz jego wzrost - sosna nadaje sie wysmienicie do strzyzenia i formowanie - patrz ogrody japonskie!
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
A ja zrobiłam ale świerkową naleweczkę i wygląda tak.
 

Załączniki

  • DSCN0134.JPG
    DSCN0134.JPG
    1.2 MB · Wyświetleń: 0

Borus1

Member
Kwi 15, 2009
8
0
0
Klio @ 29 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=710021a dlaczemu to jest nielegalne?
na kleparzu sprzedaja zupełnie się nie kryją z tym a ja przycinam zeby sie lepiej krzewiły
W Polsce, na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną (Dz. U. z dnia 28 lipca 2004 r.) pod ścisłą ochroną gatunkową znajduje się sosna błotna (P. x rhaetica), sosna górska (P. mugo) i sosna limba (P. cembra).

Więc lepiej uważać przy zrywaniu - no chyba że się ma w swoim ogródku to wtedy (chyba) oki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
A ja teraz żałuję, że tak późno znalazłam ten wątek - przed dwoma tygodniami przycinałam drewka w ogrodzie i wszystko wyrzuciłam... Trudno poczekam rok
icon_sad.gif