Orzeszki

MałaRybka

Member
Sty 9, 2005
1,139
0
36
Ciastkownica? Toster? Przecież to takie proste, dlaczego na to nie wpadłam :D
dump.gif
gruebel_2.gif

Kosztuje 75 zł+przesyłka

http://www.allegro.pl/item215084266_urzadz...enne_plyty.html
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aseret

Member
Kwi 20, 2009
71
0
0
A ja mam trochę inny przepis na te orzeszki, są one nadziewane masą orzechową:
* mąka - 3 szkl,
* masło lub margaryna - 25 dag,
* jaja - 2 szt,
* cukier kryształ - 1/2 szkl,
* soda - 1/4 łyżki stołowej,
* ocet - 1 łyżka.

Nadzienie - masa orzechowa:

* cukier puder - 1 szkl,
* masło lub margaryna - 40 dag,
* mleko - 1,5 szkl,
* mielone orzechy: włoskie, laskowe, lub w mieszance - 30 dag.

oraz

(ale niekoniecznie):

* czekolada gorzka -1 tabliczka,
* lub polewa czekoladowa


Ubić białka na sztywną pianę z odrobiną soli.

Mąkę, tłuszcz, żółtka i cukier zagnieść szybko, a gdy składniki się połączą dodać sodę, ocet i ubitą pianę.
Wyrobić gładkie ciasto.


Podłączyć palnik gazowy - średni - ustawić na nim formę - orzeszkownicę, rozgrzać ją.
Z ciasta urywać małe kawałeczki i formować z nich kulki, wielkości gołębiego jaja.

Kulki te, wkładać w formę, na stronie z wgłębieniem ( ja mam formę 9 otworami)..
Zamknąć górną część orzeszkownicy i piec z obu stron na złotobrązowy kolor.


Po upieczeniu i ostudzeniu wyrównać brzegi połówek orzeszków, i napełniać je kremem.


Napełnione połówki orzeszków składamy do siebie stroną z kremem , tworząc orzech.
Na masę: zagotowujemy mleko i gotującym się mlekiem zalewamy przygotowane orzechy, mieszamy i odstawiamy do ostudzenia.


Masło ucieramy z cukrem pudrem na puszystą pianę i partiami, stopniowo dodajemy do niej orzechy z mlekiem.
Gotową masę nakładamy do orzeszków.

Przepraszam za nieład na kuchence, ale czasami tak jest, czyli zdarza się, że przy pieczeniu tłuszcz spływa....

UWAGA: masy tej wystarcza na podwójną porcję orzeszków - ja wykorzystuję ją do przełożenia wafli lub biszkoptu...

A czekolada lub polewa czekoladowa potrzebne nam są do polania orzeszków , wtedy otrzymujemy orzechy w czekoladzie.
ORZESZKI_013.jpg
 

Załączniki

  • ORZESZKI_013.jpg
    ORZESZKI_013.jpg
    268 KB · Wyświetleń: 2
  • ORZESZKI_020.jpg
    ORZESZKI_020.jpg
    321.8 KB · Wyświetleń: 0

ela2225

Member
Sty 28, 2006
6,033
9
38
A taką patelnią można piec na płycie ceramicznej czy tylko na gazie?
Chciałabym kupić a nie wiem czy jest sens skoro nie mam gazu ?
 

_Gonia_

Member
Mar 25, 2010
249
0
0
Chciałabym zrobic takie orzeszki, ale również nie mam gazu, a na allegro znalazłam ciastkownice za 165,- zł (troche dużo jak się robi takie ciasteczka rzadko).
 

miglietta

Member
Mar 10, 2010
662
0
0
..A taką patelnią można piec na płycie ceramicznej czy tylko na gazie?..
KUPIŁAM PATELNIĘ i w instrukcji jest napisane, że na płytach ceramicznych też można piec, a ja idę teraz wypróbować nową zabaweczkę!!
 

ela2225

Member
Sty 28, 2006
6,033
9
38
miglietta @ 20 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1095116..A taką patelnią można piec na płycie ceramicznej czy tylko na gazie?..
KUPIŁAM PATELNIĘ i w instrukcji jest napisane, że na płytach ceramicznych też można piec, a ja idę teraz wypróbować nową zabaweczkę!!
Rozumiem że masz płytę ceramiczną?
Dasz znać jak poszło ?
Też bym chętnie kupiła i na ceramicznej używała.
 

miglietta

Member
Mar 10, 2010
662
0
0
nie mam płyty ceramicznej, ale w instrukcji jest napisane, że nadaje się również do płyty ceramicznej. upiekłam dzisiaj, są pyszne. zdjęcie będzie później
eek2.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,717
2,997
113
Zimno w domu, musiałam się czymś rozgrzać.
icon_lol.gif


DSC00139_1.jpg

DSC00146_1.jpg

DSC00145_1.jpg

DSC00148_1.jpg
 

Załączniki

  • DSC00139_1.jpg
    DSC00139_1.jpg
    35.1 KB · Wyświetleń: 2
  • DSC00146_1.jpg
    DSC00146_1.jpg
    34.3 KB · Wyświetleń: 2
  • DSC00145_1.jpg
    DSC00145_1.jpg
    36.3 KB · Wyświetleń: 2
  • DSC00148_1.jpg
    DSC00148_1.jpg
    42.4 KB · Wyświetleń: 2

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Ela2225 to urzadzenie do pieczenia orzeszkow mozna uzywac na plycie ceramicznej - sprawdzone na wlasnej plycie.
Jezeli moge cos powiedziec - do tego ciasta nie nalezy dawac masla tylko margaryna - tez sprawdzone. Maslo dajemy jak zwykle do masy.
Ja orzeszki robie tylko w czasie adwentu i dostaja je moi przyjaciele w prezencie wiec jest to dla mnie tak bardziej bozonarodzeniowo.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,717
2,997
113
Elżuniu, mogę zapytać, w jaki sposób jest sprawdzone to dodawanie margaryny zamiast masła? Co sie dzieje?
Nigdy nie używam margaryny, orzeszki robię z masłem, ale nie zauważyłam niczego złego.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Witaj Buka! Dawniej tez robilam ciasto na masle bo mi sie wydawalo, ze bedzie lepsze ale tak jak to ktoras z cinek pisala przy pieczeniu tluszcz sie wylewa z formy i smierdzi i plonie itd.... Tak to bylo! Az razu pewnego znajoma poradzila mi zebym zmienila maslo na margaryne. I wydaje mi sie, ze jest lepiej.
Ja mam troszke inny przepis na ciasto - u mnie nie ma smietany i jest mniej cukru ale masa orzechowa jest slodka.
Buka, podoba mi sie twoja technika (odciety rowniutki waleczek z tego odcinane kawaleczki i podejrzewam, ze z tego dopiero robisz kulki do "orzeszkownicy". Ja robie kawal ciasta, dzieci siadaja przy stole i odrywaja po kawalku i formuja kulki a ja pieke.. i pieke....i pieke
icon_smile.gif

Buka, sprobuj raz upiec na margarynie, zobaczymy jakie Ty zrobisz doswiadczenie a pozniej porownamy, pozdrawiam
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
nie daruję sobie ,że będąc w straszliwym mieście Chełm (wszędzie pod górę albo z góry),
nie nabyłam patelni.
za to dostałam foremki do pieczenia w piekarnku,tylko one są płaskie z jednej strony i teraz nie wiem czy mam je kłaść na blachę "wypukłością" czy lepiej "spodem"
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,717
2,997
113
A hoj, Elżuniu!
icon_smile.gif

Chyba jednak nie sprobuję.
icon_smile.gif
Raz, że nie lubię smaku margaryny, a dwa, że mnie się nic nie wylewa i nie przypala. Nabrałam wprawy i nawet niezbyt pachniało w domu tym pieczeniem.
Wałeczek z ciasta usprawnia pracę i nawet nie trzeba toczyć kulek. To mój patent, jako że brak do pomocy dzieci w odpowiednim wieku.
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Pewnie masz racje Buka, to kwestia wprawy - ja zanim doszlam do wprawy zmienilam, margaryny tez nie czuje, kazdy ma jakies tam swoje patenty.
Dobrze, ze pokazalas twoja technike bo moje dzieci tez juz dorosle sie zrobily i sie im krzywduje takie "kulkowanie" wiec w razie czego wiem jak sobie ulatwic, dzieki.