Orzeszki

ela2225

Member
Sty 28, 2006
6,033
9
38
Elzunia @ 16 Aug 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1332189Ela2225 to urzadzenie do pieczenia orzeszkow mozna uzywac na plycie ceramicznej - sprawdzone na wlasnej plycie.
Jezeli moge cos powiedziec - do tego ciasta nie nalezy dawac masla tylko margaryna - tez sprawdzone. Maslo dajemy jak zwykle do masy.
Ja orzeszki robie tylko w czasie adwentu i dostaja je moi przyjaciele w prezencie wiec jest to dla mnie tak bardziej bozonarodzeniowo.
Ojej jak dobrze.
Kocham Cie normalnie za tę wiadomosć.
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Zrobilam wczoraj orzeszki w mojej starusienkiej patelni kupionej prawie 40 lat temu na targu od Rosjan. Niestety nie nadaje sie juz do uzytku. 2 lata temu kupilam na targu w Uzbekistanie ale ma tylko 6 otworow i sa duzo wieksze niz te orzeszki, ktore znamy. Poza tym stara forma byla do uzytku na gazie a ja mam plyte ceramiczna. Uzywalam i bylo ok ale teraz chce kupic nowa , przegladam internety i sie zastanawiam. Wiekszosc jest w typie jak do gofrow , ktorych mam kilka (do gofrow) i z zadnej nie jestem zadowolona. Czy ktos kupowal ostatnio i moze polecic?
Bo bez orzeszkow w adwencie to raczej nie przejdzie . Poza tym na gwiazdke dostaja je wszyscy nasi sasiedzi a niektorzy dopominaja sie o jeszcze
icon_smile.gif
.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,717
2,997
113
To nie jest na płytę tylko samodzielne ustrojstwo, ale bardzo OK. 24 sztuk połówek od razu.
icon_smile.gif

https://allegro.pl/oferta/opiekacz-forma-do...;bi_m=reco&
Moja orzeszkowa patelnia na palnik gazowy zalega w piwnicy. Musze zapytac siostrzenicę, może zechce.
icon_smile.gif

Nie jest mi znany zwyczaj obdarowywania sie orzeszkami w adwencie, ciekawe skąd się wziął i co symbolizuje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,717
2,997
113
Są uchwyty, to pewnie się wytrząsa. Przy gazowym ten to łatwizna.
icon_smile.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,182
113
Opiekacz powinien się sprawdzić bo ma dobrą moc. Czasami gofrownice są niskiej mocy i ciasto nie wypieka się dobrze. Czytałam, że przy tego typu urządzeniach moc powinna być od 800 W. Sprawdziłam na swoim sprzęcie. Jedną wyrzuciłam bo tylko rozprażała ciasto a nie wypiekała.
Elżuniu, zerknij na tabliczkę znamionową, może w mocy tkwi problem.
O! Widzę jeszcze jedna zaletę - zamknięcie/zatrzask. Ciasto wypełni formę ale nie wypłynie poza ranty
daumen.gif
.
Formę na orzeszki też kupiłam od Rosjanki. Mam płytę ceramiczną i nie próbowałam na niej piec.

Też nie słyszałam o zwyczaju obdarowywania się w adwencie orzeszkami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Dopiero teraz zobaczylam twoj wpis h-elen, dziekuje za porady. Kupilam zaraz jak dostalam od Buki namiary.
Jak sie przeprowadzilismy na wies to przed pierwszymi naszymi swietami bozonarodzeniowymi przyszli wszyscy nasi bliscy i dalsi sasiedzi i przynosili prezenty: wina, oleje wlasnej roboty, marmoladki, ciasteczka i jeszcze jakies inne. Wypadalo i mi czyms sasiadow obdarowac i tak pomyslalam, ze orzeszkow nie znaja to narobie. Posmakowaly bardzo i tak zostalo, ze przed swietami
obdarowujemy sie wlasnymi specjalnosciami. Mam jednego sasiada, ktory gra w filharmonii, co roku w wigilie przychodzi, staje przed domem, gra (przepieknie!) na trabce 2 koledy, klania sie sciagajac kapelusz,sklada zyczenia i idzie dalej. Jest cudnie.
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,182
113
Elżuniu, mieszkasz wśród wspaniałych sąsiadów.
daumen.gif
. Nie dziwię się, że jesteś tam szczęśliwa
fiesgrins.gif
.

Zadowolona jesteś z opiekacza?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,717
2,997
113
Fajnie się żyje w takiej przyjaznej społeczności.
daumen.gif

Właśnie, jak ten opiekacz?
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
To prawda, mamy bardzo fajnych sasiadow, za kazdym razem jak wjezdzam do wsi krętą, wąską drogą wsrod winnic jestem happy.
Opiekacz bede jutro testowac, nie wiem jak dlugo mam piec orzeszki w tym urzadzeniu, zeby nie przypalic, bede testowac i zdam relacje.


Przeczytalam wszystkie wpisy i tak sie zastanawiam co zmienic w moim bo czasem mam ciasto bardzo fajne "plastyczne" a czasem tak sie kruszy, ze nie moge kulek ulepic bo sie rozlatuje.
Napisze moj przepis, moze znajdziecie jakas przyczyne
3 szklanki maki
20 dkg margaryny (Buka mnie nawrocila i robie na masle
icon_smile.gif
)
1/2 szklanki cukru
3 zoltka
1/4 lyzki sody
1/ lyzki octu
szczypta soli

Probowalam zwiekszyc maslo do 25 dkg ale tez to samo- czasem dobre, czasem nie moge go "skleic", w wielu przepisach jest smietana, nie probowalam bo sie boje, ze upieczone ciasto nie bedzie juz takie rewelacyjne (bo upieczone to jest juz bardzo dobre tylko do obrobki czasem beznadziejne)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
Buka @ 4 Dec 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1686233To nie jest na płytę tylko samodzielne ustrojstwo, ale bardzo OK. 24 sztuk połówek od razu.
icon_smile.gif

https://allegro.pl/oferta/opiekacz-forma-do...;bi_m=reco&
Moja orzeszkowa patelnia na palnik gazowy zalega w piwnicy. Musze zapytac siostrzenicę, może zechce.
icon_smile.gif

Nie jest mi znany zwyczaj obdarowywania sie orzeszkami w adwencie, ciekawe skąd się wziął i co symbolizuje.
mam taką samą, sprawuje się bardzo dobrze.
Teraz zastanawiam się nad jakąś inną masą do środka. Może coś z pistacjami....
gruebel_2.gif
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
No wiec maszynka do orzeszkow jest bardzo fajna. Musze sie przestawic na to, ze te orzeszki maja teraz forme duzych migdalow. W opisie maszynki jest, ze nalezy polowki wyciagac drewniana szpatulka
dump.gif
, ja odwracam i wytrzepuje do duzego pojemnika. Dzisiaj mi sie ciasto udalo super to i szybciutko poszlo.

Ktos tutaj pisal, ze nie uda mi sie tak upiec orzeszkow, zeby ciasto nie wyplywalo? Udalo mi sie
icon_smile.gif
.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,717
2,997
113
Gratulacje, Elżuniu! Nie wątpiłam w Twoje umiejętności. Cieszę, że i sprzęt wypadł dobrze.
icon_smile.gif
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Wiem h-elen. Troche to tak niewyraznie napisalam ale chcialam napisac, ze mi ciasto wyplynelo (na poczatku pieczenia, pozniej juz zmadrzalam).
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,182
113
daumen.gif

Tyle się pisze o orzeszkach, że po B.N. pewnie upiekę. Mam starą patelnię i nie wiem czy równo upiecze na ceramicznej kuchni. Zobaczymy.
 

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
Zrobiłam 3 masy
Orzechową, Michałki z białą czekoladą i Lidqi z tego posta. Najlepsza ta ostatnia ale zamiast cacao dałam kawę i spirytus i wlozylam żurawinę 😊