Panettone z maszyny

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Lidia, pomęczę Cię jeszcze trochę. ;)
Powiedz proszę, jakiej wielkości (mniej więcej) garnek, by "starczyło" na te proporcje ciasta?
I rozumiem, że tylko masłem wysmarowałaś garnek? Niczym nie wysypywałaś dodatkowo?
 

lidiakd

Member
Mar 17, 2005
525
0
16
Kubanko, ja juz dosc dawno robilam to panettone, wiec nie pamietam dokladnie, ile mi wyszlo sztuk. Ale na pewno 2, co najmniej jedno wieksze i jedno mniejsze. Ten wiekszy garnek mial srednice tak ok. 20cm. Fakycznie, formy smarowalam, tj. w przepisie,, czyli samym maslem. No i co zdecydujesz sie? Mysle, ze nie powinnas zalowac.
icon_smile.gif
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Lidia, zaglądasz tutaj jeszcze?
icon_smile.gif


Otóż, długo to trwało, ale w końcu zabrałam się ponownie za panettone. Tym razem wypróbowałam Twój przepis.

Będzie krótkie fotostory, tylko prosze się nie śmiać. :mrgreen:

Po pierwsze nie miałam takiej wysokiej foremki, a słowo daję, bałam się zaryzykować wstawianie zwykłego garnka do rozgrzanego piekarnika. Zatem potrzeba - matką wynalzków. Karton spięłam w walec, który owinęłam z wszystkich mozliwych stron folią aluminiową. Wstawiłam tę niby - formę to tortownicy, a do niej wiadomo - ciasto do ostatniego rośnięcia.

panettone1a8nz.jpg


Tutaj, ciasto wyrosnięte, tuż przed włożeniem do piekarnika.
Ciasto okazało się bardzo żwawe i wystrzałowe. Szło z taką siłą do góry, że tekturowa forma nie utrzymywała jego ciężaru i niebezpiecznie zaczynała się pochylać na bok. A dołem powoli ciasto wychodziło z formy.

panettone20kt.jpg



A teraz uwaga, uwaga! :mrgreen:

Panettone po wyjęciu z pieca i formy:

panettone37bj.jpg

Czy czegoś nie przypomina? :mrgreen: Bo mnie się kojarzy z pijanym kapeluszem, co to króliki z niego taki jeden magik wyjmuje. :mrgreen: :cheers: :cheers:

No i na koniec po przekrojeniu:

panettone41pw.jpg


Tutaj może dobrze nie widać, ale w środku panettone zrobiła się gigantyczna dziura, do której cała bym się zmieściła. :mrgreen:

Uffff, oto moje panettone. I tak lepsze niż za pierwszym podejściem, choć, widzę, że dużo mu jeszcze do doskonałości.
Jedno co mnie zastanawia - to mocno winny zapach. :dump: Podejrzewam, że drożdże uległy niesamowitej fermentacji, bo ten zapach aż w nosie kręci. Trochę mnie to drażni, bo zabija smak bakalii.

Pewnie wkrótce wypróbuję ponownie panettone z przepisu Linn. Myślę, że tamta pierwsza porażka musiała mieć cos wspólnego z drożdżami, może jakieś wywietrzałe były...

No to na tyle w tym odcinku. :mrgreen:
 

lidiakd

Member
Mar 17, 2005
525
0
16
Z jednej strony bardzo się cieszę, Małgoś, że wypróbowałaś ten przepis. Ale dziwi mnie np. ta dziura w środku i zapach wina :shock: :shock:. Nie rozumiem, dlaczego nie do końca Ci się udało osiągnąć zamierzony efekt. Myślałam, że skoro mnie wyszło to i wszystkim innym również się uda. Mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej :oops:.
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Lidia, nie jest tak źle. Mnie się moje panettone bardzo podoba. Przynajmniej jest oryginalne. :mrgreen:
No zapach rzeczywiście trochę nie teges... Mąż nawet mnie się pytał, czy to ciasto to takie z dodatkiem alkoholu? :mrgreen:
Nie wiem czy to z powodu takiej dużej ilości drożdży, czy może tak długiego rosnięcia...
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Też chcę zrobić to ciasto :lol:
Po co ja tu zaglądałam :dump:
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
I mnie umknal taki wypiek? Za szybko roslo. W piekarniku, kiedy rosnie, trzeba zmniejszyc temperature.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Pandoro nie robilam, gdyz nie mam formy w ksztalcie gwiazdy.
 

malgosia

Member
Lut 1, 2006
786
0
0
Do Linn
W grudniu tego roku pojechałam do włoch i zakochałam sie w tym kraju! Mieszkałam u włoskiej rodziny i miałam naprawde nie powtarzalna okazje spróbować narodowych światecznych potraw! oczywiscie pani domu sama zrobiła miedzy innymi Panettone! pycha!!!!!!!(to zamało powiedziane) od tego czasu duzo siedze w internecie i szukam róznych przepisów Włoskiej kuchni. Dość często pojawiasz sie i udzielasz cennych rad na przyklad z Panettone! Powinnas nazywać sie ekspertem... jeśli masz jakieś sprawdzone przepisy szczególnie na ciasta to bardzo prosze! znalazłam twój przepis na panettone na zakwasie i jutro jade po make.. napisze o rezulacie! dziekuje
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Jola.

Member
Lip 29, 2008
2
0
0
Zrobiłam panettone wg tego przepisu w automacie Moulinex. Nastawiałm program-słodki chleb (3 godz.50 min.)-wyszło super!!!
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Upiekłam dziś - całe w maszynie.
Smaczne, leciutkie, choć jakby mi drożdże przerosły i ma nieco alkoholowy zapach. Odrobinę, do rana pewnie wyparuje.
Przepisu trzymałam się ściśle, może za ciepło miało i za szybko poszła fermentacja?