Pierniczki Silije :-)

melmire

Member
Paź 22, 2004
2,348
0
0
Ok, dzieki Jobi
icon_smile.gif
bussi.gif
 

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
Ja te pierniczki robię co roku :D myślałam, że tu jakieś dziwne pierniczki sie ukrywają pod nazwą Silije :fiesgrins: a to tylko najlepsze na świecie pierniczki, które pochodzą z książki "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole" Lemnis i Witry. W oryginale jest pół na pół masło ze smalcem. A i Aganiokowy przepis też jest bardzo podobny z tym, że tam jest trochę więcej mąki, a i pierniki Apolki o których już tu ktoś wspominał to te same. Bardzo je polecam, bo są naprawdę pyszne, ja odkąd spróbowałam nie umiem się bez nich obejść, a za piernikami nie przepadam szczególnie :D
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Może i ja w tym roku na te się skuszę... W przyszłym tygodniu tworzę ciasto więc mam jeszcze chwilkę na wybór...
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
Ja tylko sprostuję, że mama Silije się oburza, kiedy słyszy, że jej pierniczki krążą pod nazwą "pierniczki Silije" ;) Ale ja je uwielbiam i rzeczywiście czas najwyższy brać się za zagniatanie ciasta... Może jutro?
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Graz, czy moge je jeszcze w weekend zagniesc, czy juz za pozno? Zawsze chcialam w koncu zrobic pierniczki dojrzewajace, ale te Aganiok mnie odstraszaja bakaliami - dla MNIE nie o to w pierniczkach chodi

dopiero traflam na ten przepis - podoba mi sie - ale nie wiem, czy nie jest za pozno!
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,426
113
Możesz. To jest przepis z książki "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole". Autorzy Maria Lemnis i Henryk Vitry podają w nim , że ciasto można przygotować na 4 tygodnie przed pieczeniem i upiec na 3-4 dni przed świętami. W oryginale jest to przepis na 3 placki przekładane czymś.
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
Były takie, co zagniatały na 2 tyg przed i tez pyszniaste pierniki wychodziły...

Ja wczoraj zrobilam dwie porcje- jedna Silije, druga Aganiok.. I teraz będę miała porównanie
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Dzięki Hazo! Trzkasia miala jednak racje, o ile byloby łatwiej człowiekowi, jaby osoby podające przepisy od razu podawały źródło...

Tobatko, no to chyba zrobie tak samo. Z jakiej ilosci maki robilas?
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
Zrobiłąm, jak z przepisu z 1 kg mąki. Każde ciasto
icon_smile.gif

Ale ja mam dużą rodzinę, dużo chętnych na pierniki, część pójdzie w prezenty, część na choinkę... Pewnie i tak za mało będzie
icon_smile.gif
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
czy ja moge to ciasto do woreczka takiego zamykanego schowac??
mala lodowke mam
fiesgrins.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Jak wszyscym to wszyscy, babcia też....
fiesgrins.gif

Moje ciasto też już w lodówce. Oj, będzie pierniczenia, a pierniczenia.
icon_mrgreen.gif
 

Bimij

Member
Maj 28, 2006
23
0
0
dscf0062sc2.jpg



Graż a skąd takie kocie foremki ? moje dzieciaki byłyby zachwycone
icon_smile.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0

Bimij

Member
Maj 28, 2006
23
0
0
prawda ? Zosia od razu ci i ci :D


a i ciasto piernikowe zrobione leżakuje od pół godziny na balkonie
icon_smile.gif
a pachnie cudnie
 

Ika

Member
Sty 5, 2005
14,699
0
0
Rany no, może się w końcu zmobilizuję i zrobię...
 

Piegus

Member
Mar 28, 2006
247
0
0
No to robię. Hazo pisała, że mogą 4 tygodnie przed pieczeniem leżakować. Moje będą 3,5 żeby jeszcze zdążyły zmięknąć. Mam więc nadzieję, że nie za późno.
Ika, do roboty
cook.gif
Juz tyle razy pisałaś, że się bierzesz i co
kaffeetrinker_2.gif