Pierniczki Silije :-)

Piegus

Member
Mar 28, 2006
247
0
0
A to sorry
icon_redface.gif
nie wyłapałam. A gdzikolwiek nie byłam to trafiałam, ze sie w końcu musisz zabrać. No to jesteś szybsza
ccyb.gif
.
 

Ika

Member
Sty 5, 2005
14,699
0
0

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
Proszę się od żółwi odczepic, bo to poczciwe i zdecydowanie nie wolne stworzenia (chyba, że ja mam dziwny egzepmplarz, co zreszta by mnie nie zdziwło, bo jaki niby miałabym mieć, jak nie żółwia świra?
icon_smile.gif
)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
hazo @ 9 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=391613To jest przepis z książki "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole". Autorzy Maria Lemnis i Henryk Vitry podają w nim , że ciasto można przygotować na 4 tygodnie przed pieczeniem i upiec na 3-4 dni przed świętami. W oryginale jest to przepis na 3 placki przekładane czymś.
Hazo, czy masz możliwość sprawdzić, czym były te piernikowe placki przekładane w oryginalnym przepisie Lemnis i Vitry?
Mam ochotę na krajankę piernikową z tego ciasta, przekładaną powidłami śliwkowymi i bakaliami.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,426
113
Proszę bardzo, Joanno

R__ne_002.jpg

Zdjęcie z oryginału przepisu.
 

Załączniki

  • R__ne_002.jpg
    R__ne_002.jpg
    61.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
Dzięki Hazo!
cvety.gif
Prawdziwym, dobrze wysmażonym powidłem śliwkowym jak najbardziej dysponuję, więc będzie krajaneczka jak się patrzy.
icon_smile.gif
Może i dodatkowo z masą orzechową, mniam.....
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
A oto i krajanka.
icon_smile.gif
Piekłam metodą Bajaderki, czyli surowe ciasto przekładałam powidłem i bakaliami. Po nocy była mięciutka i dała się bez problemu kroić w kostki.
 

Załączniki

  • krajanka_piernikowa.jpg
    krajanka_piernikowa.jpg
    45.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,426
113
Joanno, czy przekładałaś powidłami śliwkowymi, czy tymi z czekoladą? Jak zabezpieczyłaś boki, żeby to nie wypłynęło w trakcie pieczenia?
Krajanka piękna.
mniam.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
Hazo, przekładałam powidłami śliwkowymi z czekoladą.
Nakładałam niezbyt grubą warstwą, pozostawiając około dwucentymetrowy margines wolnego brzegu i posypując obficie bakaliami. Po nałożeniu drugiego placka zlepiłam brzegi. Nic nie wypłynęło.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AnnaH

Member
Lis 15, 2005
1,423
0
0
Upieklam dzis pierniczki
icon_razz.gif
, piekalam i pieklam, myslalam ze beda twarde jak kamien , a one po godzince lezakowania zrobily sie mieciutkie. Druga porcje zrobilam grubsza, myslalam ze urosna a one odjechaly ale na boki, Troche sie znieksztalcily.Czy to normalny i zdrowy objaw dla pierniczkow???
Smak zdecydowanie inny od poprzednich co pieklam (Tereza). Maz pochlania w zaskakujacym tempie)
lecker.gif
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
i w koncu ja dolaczam z moimi pierniczkami- zrobilam z polowy porcji, na masle i czekalam az 2 dni na dojrzenie ciasta
icon_wink.gif
sa chrupiace, pachnace i smaczne:

DSCF5233.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
Z reszty ciasta, które mi zostało po upieczeniu krajanki, zrobiłam malutkie i cienkie pierniczki do pochrupania. Są smaczne, tylko bardzo słodkie, więc już ich nie będę lukrować.
 

Załączniki

  • pierniczki_silije.jpg
    pierniczki_silije.jpg
    33 KB · Wyświetleń: 0

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
A ja swoje pierniczki ponadziewalam marcepanem
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif
 

Wioletta

Member
Lis 1, 2004
68
0
0
Proszę o pomoc. Zrobiłam przed chwilą to ciasto z zamiarem odstawienia go do lodówki, ale wyszło mi strasznie lejące. Czy ono zgęstnieje podczas leżakowania? Bo jeśli się nie zmieni, to nie ma mowy o wałkowaniu i wykrawaniu pierników. Co najwyżej będzie je można lać łyżeczką. No i nie wiem dosypywać mąki (już i tak 250 g jest ponad przepis) czy czekać na zmianę konsystencji...?
denknach.gif