Piernik Hańdzi

chachu

Member
Paź 24, 2008
772
0
0
No to ja napisze tak: upiekłam, z jednej porcji wyszły mi takie dwa, dodałam kefir, zamiast orzechow, suszone figi, daktyle i sliwki. Gwiazda została pozarta bardzo szybko. Ten z keksówki zawinełam w folie al. i schowałam. Teraz po 2 tyg. cos mnie tchneło zeby sprawdzic i.....
cry_1.gif
spleśniał!!! nie wiem moze był mało szczelnie zawiniety bo miałam resztke folii. Moze on sie nie nadaje do lezakowania?? Upieke go przed swietami.

PC020133.JPG

PC020135.JPG
 

Załączniki

  • PC020133.JPG
    PC020133.JPG
    34.7 KB · Wyświetleń: 1
  • PC020135.JPG
    PC020135.JPG
    30.2 KB · Wyświetleń: 1

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,677
113
Przykro mi, że nie udało Ci się go leżakować. Ja nawet nie próbowałam tego robić - zresztą o tym pisałam:

Joanna @ 4 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=633495Przy tym nie było informacji, czy nadaje się do długotrwałego przechowywania, więc nigdy tego nie robiłam. Zawsze zjadaliśmy go na bieżąco.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

joanka385

Member
Sie 4, 2008
50
0
0
Zblizają się nastepne Święta, warto przypomnieć przepisy na sprawdzone ciasta. Ten wydaje mi się ciekawy,na zjęciach piernik wygląda apetycznie. Zaintrygowało mnie te kwaśne mleko. Muszę go upiec. pozdrawiam.
lecker.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,677
113
Joanko, zaznaczam, że ciasto jest pyszne, ale nie nadaje się do długiego przechowywania.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,677
113
piernik_Hańdzi_z_dyni__003.jpg

Wersja z miodem, jogurtem i dynią:
125 g masła lub margaryny
3 jajka
1 szklanka cukru trzcinowego
1/2 szklanki miodu
1 szklanka gęstego jogurtu naturalnego
1 szklanka musu z dyni
1/2 słoika gęstych powideł śliwkowych z mirabelek
3 szklanki mąki (po jednej szklance poznańskiej, orkiszowej i pełnoziarnistej z Lubelli)
2 płaskie łyżeczki sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
2 łyżeczki przyprawy do pierników
1 szklanka omączonych bakalii (suszone śliwki, rodzynki, żurawiny, słupki migdałów)

Roztopiłam masło. Utarłam jajka z cukrem, dodałam wszystkie mokre składniki.
Wymieszałam wszystkie suche składniki i połączyłam łyżką z mokrymi, na końcu dodając bakalie.
Piekłam w dużej "cegle" 24x30x7 cm ok. 65 minut w temperaturze 170 - 160 stopni C do suchego patyczka.
Bardzo IMO smaczny. Ciężki, wilgotny, aromatyczny.
 

Załączniki

  • piernik_Hańdzi_z_dyni__003.jpg
    piernik_Hańdzi_z_dyni__003.jpg
    94.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,677
113
Mój też w rzeczywistości był ciemniejszy (zdjęcie robiłam wieczorem w sztucznym świetle).
Smakuje chociaż? U mnie już nie ma - moi panowie spałaszowali cały w dwa dni.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,677
113
Dziś zamiast bakalii dałam drobno pokrojone gruszki z syropu waniliowego.
Jajka ubiłam z cukrem, a masło rozpuściłam i dodałam do niego miód, powidła i zsiadłe mleko. Mieszaninę wlewałam do masy jajecznej na przemian z mąką, którą dałam pełnoziarnistą, pszenną i orkiszową (a powidła z pomarańczą, cynamonem, goździkami i imbirem).

EDIT:
Bardzo smaczny wyszedł, wilgotny i aromatyczny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Britta

Member
Cze 20, 2016
101
0
0
Wczoraj upiekłam. Ciasto jest szybkie w wykonaniu. Dodałam kefir i marmoladę oraz tylko 0,5 szklanki cukru. Nie żałowałam kakao i przyprawy do piernika. Z tej porcji wyszły dwie keksówki. Pięknie urósł i jest pyszny!
Dziękuję za przepis.
 

Szkotka

Member
Paź 9, 2013
15
0
0
Piernika mi sie zachcialo no i trafilam na ten tutaj. Nie ma tu zsiadlego mleka wiec zastapilam jogurtem naturalnym i za podpowiedzia jednej z forumowiczek chlupnelam rumu. Cukier dalam ciemny muscovado i miod. Wlasnie wylizuje miske ( smakuje genialnie) i modle sie coby pierdniczek nie wyszedl mi z gigantycznej keksowki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: