Pierś z indyka*

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
DSC00900.JPG


zrobilam ponownie, tym razem z lososia. Pominelam ta spora ilosc przypraw, ograniczajac sie tylko do 2 plaskich lyzeczek soli (zwyklej). Ostateczny efekt bardzo mnie zadowolil. Nie da sie tego kroic na cienkie plasterki, jak wedline, lecz na plastry ok. 1 cm.
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
i znowu ja, tym razem z wedlina z piersi kurczaka. Pominelam wszystkie przyprawy z wyjatkiem soli kuchennej (2 lyzeczki) i w takiej formie mi najbardziej odpowiada. Nie peklowalam, zmienilam proporcje kawalkow i zmielonej piersi (2:1), piers pokroilam na duze kawalki, po zmieleniu, dodaniu soli, rozklejeniu miesa, dodaniu zelatyny, uformowalam od razu walek i wrzucilam do parzenia.

DSC01020.JPG
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Cieszę się, że przepis nadal dostarcza inspiracji i ciągle u Was gości
icon_smile.gif
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Mi ta wedlina bardzo smakuje. Im mniej przypraw tym lepiej. Jednak mi nie wychodzi taka zwarta jak na Waszych zdjeciach. Jest "luzna", a przede wszystkim nie robi sie galaretka. Te soki sa troche bardziej geste niz sama woda, ale jak otwieram woreczek, to sie wylewaja.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
1. Mam nadzieję, że nie kroisz gorącej lub ciepłej? Musi się całkowicie wyziębić w lodówce, zanim ją wyjmiemy z osłonki.

2. Jeśli tak się dzieje po wyjęciu wyziębionej wędliny z lodówki (nietypowe, jeszcze tak nie miałam), to powiedz - nie zwiększasz czasem ilości mięsa? Możliwe, że przy większej porcji mięsa podana ilość żelatyny (odpowiedzialnej za galaretkę) nie wystarcza. Dodaj żelatyny w większej ilości, proporcjonalnie do ilości użytego mięsa.

3. Jeśli nie zwiększasz ilości mięsa, mimo to spróbuj zwiększyć ilość żelatyny, może o 0,5-1 łyżeczkę więcej. Nie wiem, dlaczego tak się u Ciebie dzieje, ale zwiększenie ilości żelatyny powinno pomóc. Trzeba tylko pamiętać - jak się da za dużo, wędlina wyjdzie zbyt twarda.


 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Oczywiscie, nie kroje goracej ani cieplej. Czekam az wystygnie, na noc do lodowki i wtedy ja kroje.
Moze to wina zelatyny. Daje dr Oetkera, taka co to do goracej wody sie wsypuje. Lyzeczki mam takiej pojemnosci co Ty, bo kiedys podawalas ile g miesci sie na Twojej lyzeczce i moje maja taka sama pojemnosc.
Na pewno bede probowac, bo to swietny przepis.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,687
2,977
113
Małgośku (
icon_smile.gif
) Mięcho trzeba naprawdę dobrze wymiętosić, aż wchłonie całą wodę i zacznie się kleić.
Przyczyną może być jeszcze pokrojenie mięsa w zbyt duże kawałki (gorzej sie rozklejają) i inne proporcje w stosunku do mięsa mielonego. Trzeba poeksperymentować, chociaż jak trzymam sie przepisu, to całość wychodzi zwarta i galaretkę można kroic.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,687
2,977
113
Na pewno.
icon_smile.gif
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Buka @ 8 Mar 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1509622Małgośku (
icon_smile.gif
) Mięcho trzeba naprawdę dobrze wymiętosić, aż wchłonie całą wodę i zacznie się kleić.
Przyczyną może być jeszcze pokrojenie mięsa w zbyt duże kawałki (gorzej sie rozklejają) i inne proporcje w stosunku do mięsa mielonego. Trzeba poeksperymentować, chociaż jak trzymam sie przepisu, to całość wychodzi zwarta i galaretkę można kroic.
Dzieki, bede eksperymentowac na pewno.
Bardzo nie lubie swojego nicka na cincin, ale wymyslajac go nie bralam pod uwage, ze kiedykolwiek cos tu napisze. Zarejestrowalam sie "tylko" w poszukiwaniu informacji o pieczeniu chleba
icon_smile.gif
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,459
4,719
113
Chyba mam za dużą łyżeczkę, bo wędlina wyszła mi za słona i troszkę zbyt twarda. Ale nic to, zmienię łyżeczkę na mniejszą i będę próbować dalej, bo warto
lecker.gif

Galaretka wyszła mi jak trzeba, ale już jej nie ma, bo zeżarłam
icon_redface.gif
 

Beata19

Member
Lip 20, 2010
183
0
0
P1010282.JPG

Zrobiłam z piersi kurczaka,dodałam dwa zmiażdżone ząbki czosnku. Jest bardzo dobre i będzie do powtórki.
 

Załączniki

  • P1010282.JPG
    P1010282.JPG
    84.6 KB · Wyświetleń: 2

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,459
4,719
113
Właśnie robię kolejny raz, z piersi kurczaka i bez peklowania. Z przypraw dodałam sól, pieprz, czosnek granulowany, cukier puder i suszony lubczyk. Do pilnowania temperatury parzenia używam takiego termometru.
 

AGA2312

Member
Lip 3, 2011
26
0
0
Witam Panie,jestem tu ,,nowa,, a w zasadzie szperałam zawsze po ciastach.
A że jestem zwolenniczką swojskiego jadła to zaraz po świętach muszę zrobić tą wędlinkę.Takie piękne zdjęcia,tyle pochwał że na pewno warto.
Do kanapek robię karczek,indyka też pekluję i piekę ale nie pomyślałam że można zrobić w ten sposób.

W moim rodzinnym domu rodzice mieli świnki i sami je przerabiali,pamiętam jak tata raz w miesiącu zawoził do sklepu swoje wyroby to już kolejka od rana stała
i czekała na niego.Cóż to były za czasy a jaki smak.Teraz to już ciężko dostać taki towar,ludzie stawiają na ilość a nie jakość.

No ale do rzeczy-z tego co zapamiętałam to jak wyrabiał mięso na kiełbasę to trwało to około godziny-zawsze mówił że ma mlaskać,być kleiste-czym dłużej się wyrabiało to kiełbasa była lepsza.
A jak parzył szynki to w 80 stopniach, na każdy kilogram mięsa 60 min parzenia.Za nic w świecie woda nie mogła się zagotować bo jak woda się zagotuje to mięso będzie suche a nie soczyste.

No cóż teraz pozostało mi tylko powspominać,minęło już ponad 20 lat od tych czasów,wszyscy teraz wokoło się odchudzają no więc ja też, a że dozwolone jest mięso indycze to już się cieszę że zjem coś nowego i swojego.
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,459
4,719
113
Można, ja robiłam ze zwykłą solą. Trzkasienka też robiła ze zwykłą solą, w pierwszym wpisie na 7. stronie jest nawet jej zdjęcie, wygląda apetycznie
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,687
2,977
113
anbetung.gif
Dobrze, że przypomniałaś, też zrobię.
Owieczko, pokazowa ta Twoja szynka, bardzo zwarta. Kroisz drobniej?
Jakie usprawnienia ma wersja 5.0?
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: