Polski

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Pysznie wyglada. A co ma na gorze ? Intrygujaco wyglada.
icon_smile.gif
A moze to tylko maka i otreby ?
icon_wink.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
JotHa @ 4 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1086440Pysznie wyglada. A co ma na gorze ? Intrygujaco wyglada.
icon_smile.gif
A moze to tylko maka i otreby ?
icon_wink.gif
to moja mąka razowa
icon_mrgreen.gif
Ja tam nie wiem jaki to może być typ, bo ślubny mnie zaopatrzył od jakiegoś kolesia ci handluje kaszami i mąkami na różnych targowiskach. Przywlókł do domu pięciokilogramową torbę tej mąki. Jak dla mnie jest super, bo ma dużo tych "śmieci"
 

mariank

Member
Gru 4, 2010
9
0
0
Moje pytanie dotyczy korzystania z pomocy maszyny do wypieku chleba.Nie chodzi tylko o ten przepis,ale i inne.
Jak dlugo i na jakim programie nalezy ugniatac ciasto w wypiekaczu i w jakiej kolejnosci dawac skladniki.Chcialbym ulatwic troche wyrob chleba i ciasto
robic w automacie natomiast rosniecie i samo pieczenie tradycyjnie w piekarniku
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
jesli uzywamy maszyny tylko do mieszania skladnikow chleba, to niczym sie to nie rozni od używania do tego celu miksera.
przy dodawaniu skladnikow trzeba postepowac po prostu zgodnie z receptura.
np. chleby na zakwasie zytnie nie potrzebuja dlugiego wyrabiania wiec, o ile pamietam, ja włączalam maszyne do mieszania tylko na chwilę, aby skladniki sie połączyly. nie używałam do tego żadnego programu, bo są one za długie.

ps. jeśli pytanie dotyczy spraw natury ogólnej lepiej je zadać w wątku dyskusyjnym np. "niebo w gębie" albo "podaj dalej" niż pod konkretnym chlebem
 

mariank

Member
Gru 4, 2010
9
0
0
Dziekuje za odpowiedz.Po prostu nie wiem czy ciasto mieszac w automacie ok.15 min.tyle przewaznie ugniatam recznie ,czy moze dluzej.Wczoraj dla proby pieklem dwa "polskie" jeden ugniatany recznie ,drugi w maszynie,ilosc skladnikow ta sama i w trakcie skladania zauwazylem ze ciasto z automatu
bylo mniej klejace i bardziej zbite od ciasta ugniatanego recznie.
Druga sprawa to jak czesto bywa juz po wyrzuceniu z koszyka a potem rowiez po nacieciu bochenki sie rozjechaly.
Wtrakcie pieczenia troche podrosly,ale nie byly juz tak wysokie jak w trakcie wyrastania,jaka tego jest przyczyna?
 

mariank

Member
Gru 4, 2010
9
0
0
Jeszcze jedno pytanie o zaczyn do "polskiego"
W przepisie mamy podane 200g.Robiac zaczyn ochydracji 130% dajemy 100g maki i 130g wody,oraz zaczatek np 30g.Prowadzac zaczyn 1 stopniowo,albo 3 stopniowo nigdy nie udaje sie uzyskac tej ilosci zaczynu aby odlozyc z niego zaczatek na nastepny zaczyn,wiadomo po ok.16 godzinach cos wody odparuje.Czy nalezy proporcjonalnie zwiekszyc ilosc skladnikow,aby uzyskac zadana ilosc zaczynu czy nie przejmowac sie tym i do ciasta uzyc mniejsza ilosc zaczynu czyli taka ktora nam zostala po tych 16 godz. i po odlozeniu tych 30g.
Pozdrawiam
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Nie ma prawa odparowac, a jesli juz to ilosci w pojedynczych gramach. Miske, sloj czy inny pojemnik wystarczy dokladnie przykryc folia przezroczysta. No i 16 godzin to zdecydowanie zbyt dlugo, 8 najlepiej, max 12.

I radzilabym uzyc zaczynu tyle ile w przepisie.

Rowniez pozdrawiam i zycze udanego wypieku.
 

mariank

Member
Gru 4, 2010
9
0
0
Dziekuje za odpowiedz.Korzystam rowniez z niemieckich stron "der Sauerteig" i Ketex.de na pewno znanych i tam w przepisach zaczyn jednofazowy jest przewaznie prowadzony 15 do 18 godzin w temp.26st.Rowniez ilosc zakwasu uzytego do zaczynu jest zdecydowanie mniejsza,przewaznie 10% do ilosci maki w zaczynie.
Mam problem z "polskim"lezakujacym w lodowce.Po raz kolejny praktycznie nic nie wyrosl.Jaka przyczyna?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Jestem tego samego zdania, Guciu
icon_wink.gif
 

kinia260579

Member
Lis 15, 2007
432
0
0
upieklam dzisiaj rano, zostawilam do wyrosniecia na noc w chlodnej kuchni i niestety przerosl i opadl
icon_sad.gif
ale w smaku nieziemski
icon_smile.gif
a tak nie cierpialam chleba z kminkiem w dziecinstwie...

zdjecie pozniej ;)
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
wczoraj nastawiłam, a dzisiaj rano upiekłam ( jest głównie z mąki pszennej pełnoziarnistej lubelli i z dodatkiem słonecznika)
chleb_polski_tatter_080.jpg
 

Załączniki

  • chleb_polski_tatter_080.jpg
    chleb_polski_tatter_080.jpg
    47.2 KB · Wyświetleń: 1

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Beato, wyglada bardzo okazale, mam nadzieje, ze Ci smakowal
icon_biggrin.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
zjadłam tylko mały kawałek
icon_lol.gif
resztę zabrała moja córka i jej chłopak. Zwłaszcza on tak był zachwycony, że aż mruczał pochłaniając kromkę za kromką
icon_smile.gif
 

malena h

Member
Wrz 11, 2011
335
0
0
a oto mój chleb polski - robiony z półtorej porcji wyszedł jak balon - wielki
rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif

nawet nacięcia się wyrównały
rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif


cc.JPG

bb.JPG
 

Załączniki

  • cc.JPG
    cc.JPG
    149.5 KB · Wyświetleń: 1
  • bb.JPG
    bb.JPG
    135.9 KB · Wyświetleń: 1

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wyjatkowej urody balon
icon_biggrin.gif
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Mój dzisiejszy.
DSCF1936.JPG
DSCF1943.JPG

Zdjęcia marne bo już ciemno i ponuro.
 

Załączniki

  • DSCF1936.JPG
    DSCF1936.JPG
    199.1 KB · Wyświetleń: 1
  • DSCF1943.JPG
    DSCF1943.JPG
    200.4 KB · Wyświetleń: 1