przepisy szybkowarowe

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Zrobię tę grochówkę, bo mi język ucieka jak potrze na zdjęcie.
anbetung.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
JA też tylko w szybkowarze, ale ta mi się tak podoba, że ją zrobię. W mojej jednak groch się nie rozgotowuje.
 

izunia2007

Member
Cze 4, 2008
1,294
0
0
Arabeska @ 16 Oct 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1196917Ostatnio upichcilam w szybkowarze grochówkę. Urzeka jedwabistości i ... prostotą. Przepis baza z Kuchni polskiej - reszta pod szybkowar
1/2 opakowania grochu łuskanego w połówkach (200 g)
1 marchew
1 pietruszka
1/2 małego selera
6 cm pora
2 ziela angielskie
kawałek wędzonego boczku (150 g)
sól, oliwa z oliwek majeranek, ząbek czosnku - grzanki z białej, odrobinę czerstwej bułki
Pokaż załącznik 68158

Groch przepłukać na sicie. Namoczyć w zimnej wodzie na min. 3 godziny.
Na dno szybkowaru wrzucić napęczniały odcedzony z wody groch, obrane warzywa, ziele angielskie łyżeczkę soli (nie więcej bo boczek jest również słony), wędzony boczek. Zalać zimną wodą ( u mnie to minimalna -1/3 objętości szybkowaru, z uwagi na użyty groch ) - 750 ml. Gotować ciśnieniowo przez 20 minut.

W trakcie gotowania groch zupełnie się rozpadnie, tworząc jedwabiste pure - bez potrzeby dodatkowego przecierania czy miksowania. Uważać tylko należy na marchew i pozostałe warzywa, gdyż one również są bardzo rozgotowane. Ja warzywa delikatnie z garnka usunęłam. Boczek również. Pozostawiłam na prawdę minimalną ilość "okruszków" marchwi.

Przed podaniem, zupę doprawić majerankiem roztartym z odrobiną oliwy z oliwek i majerankiem. Ja grochówkowe pure musiałam dodatkowo rozcieńczyć wodą, bo było bardzo gęste ;) Mimo tego zabiegu - grzanki położone na wierzch nie topiły się; jednym słowem zupa pozostała nadal dostatecznie gęsta.

Read more: http://chatkapatki.blogspot.com/#ixzz1ave3wh96
Grochówkę w moim Zepterze robię identycznie i też gotuję 20 minut.Grochu jednak nie namaczam wcale, tylko płukam i siup do gara.A jak już otworzę pokrywę to wsypuję prosto do grochówki trochę makaronu (nitki) , gotuję chwilkę już bez pokrywy i gotowe.Moi domownicy uwielbiają taką grochówkę ze świeżą bułeczką
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Wczoraj zrobiłam migiem grochówkę.
zahnlos.gif

Wrzuciłam toto wszystko do gara, groch tylko wypłukałam, nie namaczałam.
Po ugotowaniu wyjęłam boczek, dolałam ok. 700ml wody (nadal było dostatecznie gęste) i wszystko jeszcze zmiksowałam. W ten sposób nie musiałam wyławiac warzyw. Dodałam pokrojony w kostkę boczek, majeranek, dosoliłam, dopieprzyłam i podałam z grzankami.
Pycha!
 

Ewenny

Member
Sty 3, 2010
420
0
16
.agatka. @ 3 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1206264Wczoraj zrobiłam migiem grochówkę.
zahnlos.gif

Wrzuciłam toto wszystko do gara, groch tylko wypłukałam, nie namaczałam.
Po ugotowaniu wyjęłam boczek, dolałam ok. 700ml wody (nadal było dostatecznie gęste) i wszystko jeszcze zmiksowałam. W ten sposób nie musiałam wyławiac warzyw. Dodałam pokrojony w kostkę boczek, majeranek, dosoliłam, dopieprzyłam i podałam z grzankami.
Pycha!
>Agatko>, to Ty z tych ampitnych
mnie się już nie chce nic miksować, tylko przyprawiam i pododaje grzanki w salaterce
 

Ewenny

Member
Sty 3, 2010
420
0
16
Arabeska @ 4 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1206731Ciekawa jestem czy czas gotowania zależy od producenta garnka, piszecie "w moim Zepterze" 20 min. Czy sa w ogóle garnki cisnieniowe w których trzeba gotować dłużej?
myślę, że nie
w końcu chodzi o ciśnienie a co za tym idzie temperaturę w jakiej są gotowane potrawy
ja raczej w cenie szybkowara upatrywała trwałość mechanizmu zamykania i materiału z jakiego jest zrobiony garnek
w końcu wszystkie muszą spełniać normy bezpieczeństwa
na pewno minimalne różnice temperatur wewnątrz garnków nie wpływają znacząco na czas gotowania
 

Ewenny

Member
Sty 3, 2010
420
0
16
Arabeska @ 6 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1207908W moim szybkowarze niekiedy przy gotowaniu zup i spuszczaniu ciśnienia zawór pyrka wypluwając drobinki cieczy, nie wydaje sie to niebezpieczne, bo garnek posiada 3 zawory bezpieczeństwa, pyrka jak dotąd tylko podstawowy - ale jest to denerwujące bo musze potem myć - kuchenkę, ściany, okap ...
Arabesko, mnie jak jak zaczyna "pluć" przez zawór to wyłączam płytę
obniża się się wtedy ciśnienie w garnku a w środku i tak mocno bulgoce
oszczędność energii spora a mycia mniej
fiesgrins.gif
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
ewenny, ale u mnie nie wypluwa skroplonej zawartosci podczas gotowania tylko przy spuszczaniu ciśnienia juz bez gazu
Nie wiem, moze trzeba przy tym chlodzic gar zimna woda jak podpowiada producent - - ale ja go raczej nie uniose z zawartościa bo ciezki jest, tak myśle .... przynajmniej ;)

No i kwesta 2:
Macie może jakiś przepis na rissoto z szybkowara?
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Arabeska @ 6 Nov 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1207908W moim szybkowarze niekiedy przy gotowaniu zup i spuszczaniu ciśnienia zawór pyrka wypluwając drobinki cieczy, nie wydaje sie to niebezpieczne, bo garnek posiada 3 zawory bezpieczeństwa, pyrka jak dotąd tylko podstawowy - ale jest to denerwujące bo musze potem myć - kuchenkę, ściany, okap ...
Zawartości powinno być do 3/4 wysokości garnka,po ugotowaniu można zawsze dolać,doprawić.
Jeśli mam zupę,to przy spuszczaniu ciśnienia zawsze trochę płynu wycieka,
ostatnio wkładam do zlewu,możesz też nakryć mokrym ręcznikiem.