Rogale marcinskie

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
eee w tym roku nie raz jadlam, ale najlepiej smakuja te swieze, z 11-tego
icon_smile.gif
A ja tylko na malego gryza sie zalapie
cry_1.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
11sego zawsze mało nadzienia dają
cry_1.gif

Zawsze środek wyżeram a ciasto dla piesa albo inni chętni sie znajdują
icon_mrgreen.gif
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
No są ogromne, fakt
icon_smile.gif
Zje się jednego i ma dość.. Ale łakomstwo nie pozwala na jednym poprzestać
lecker.gif
A potem człowiek umiera z obżarstwa
icon_redface.gif
Może dobrze, że mnie dziecię ograniczy?
icon_smile.gif


Ilonka - w mojej piekarni dają dużo nadzienia, słowo!
icon_smile.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
nadzienie boskie , ale moge pomarzyć o niebieskim lub białym maku ! dziewczyny napiszcie jakim smakowitym nadzieniem można '' posmarowac " rogaliki !?
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
Ewelinko111 specjalnie dla ciebie
icon_smile.gif
:
Według książki "Poskie tradycje świąteczne" Hanny Szymanderskiej marcińskie rogale nadziewa się:


200g cukru
200g rodzynek
łyżka koniaku
łyżka soku z cytryny
100 g płatków migdałowych

Rodzynki myjemy, sparzamy wrzątkiem, osączamy, wkładamy do miseczki, skrapiamy koniakiem i sokiem z cytryny, zostawiamy na kilkanaście minut, po czym mieszamy z cukrem i płatkami migdałowymi.
Ciasto rogalikowe smarujemy roztopionym masłem i wykładamy nadzienie.
 

CoolDream

Member
Sty 3, 2007
143
0
0
wrzucę Wam moje rogale :D
robimy je co roku

*ROGALE MARCIńSKIE*

CIASTO :

0,5 kg mąki
2 łyżki cukru
40g drożdży
1 szklanka mleka
8 jajek
0,5 kostki masła
drożdże posypać niewielką ilościa cukru i odstawić aż zaczną "płynąć";
jajka utrzeć z cukrem, a następnie ubijając dodać ciepłe, stopione masło;cały czas ubijając dodawac stopniowo mąkę i mleko-letnie;do ciasta dodać drożdże i wyrabiać aż pojawią sie pęcherzyki powietrza;odstawić do wyrośnięcia;rozwałkowac i pokroić na kwadraty;nakładać nadzienie i zwijać rogale;rogale odłożyć do ponownego wyrośnięcia na blaszki;piec w 250stopniach;po wystygnięciu polukrować i posypać krokantem
NADZIENIE :

0,5 szklanki miodu
10dag wyłuskanych orzechów
0,5 sz bialego maku
gęsta kremówka
mak dobrze namoczyć i zmielić, orzechy sparzyć i przetrzeć ;mak utrzeć razem z orzechami i miodem, dodać kremówki ale tylko tyle ,żeby mase dalo się ładnie nakładać na rogale
NADZIENIE II
- polecam - wtedy ciasto robimy podwójne
przygotowujemy dwie masy
*2sz.białego maku parzymy i odstawiamy na 30 min i zmielić 2 razy;250 ml kremówki lub śmietanki tortowej gotujemy na małym ogniu z 1/2 laski wanilii jakieś 15-20 min
do rondla wrzucamy mak, 2 łyżki masła i 2 sz.cukru lub 1 sz.miodu(miód jest zdecydowanie lepszy);składniki przesmażyc na małym ogniu ciągle mieszając,uważamy ,żeby mak się nie przysmażył;dodajemy kremówkę i nadal podgrzewać aż masa zgęstnieje;do ciepłej masy dodać olejek migdałowy
*2sz.zmielonych orzechów utrzeć razem z 2sz.cukru i 3 białkami ,aż będzie w miarę puszysta
masę orzechową mieszamy z jeszcze ciepłą masą makową


jest to mieszanka przepisu podanego przez panią Aszkiewicz (ciasto)
przepisu z cukierni Kandulskiego oraz naszego własnego (nadzienia i modyfikacje)

Smacznego
lecker.gif



jeszcze jedna uwaga - jeżeli już dodajecie migdały do rogali - to proszę zmielone migdały a nie marcepan
icon_rolleyes.gif

nie neguję tego ,że to może być i zapewne jest smaczne ale jest to już raczej warjacja na temat rogali marcińskich ;)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
CoolDream @ 5 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=6160830,5 sz bialego maku
To sz to szklanka?
Szczerze powiedziwszy, przepis bajaderkowy bardziej mi się podoba...
icon_smile.gif
A zwłaszcza przepis na ciasto ( drożdżowo - francuskie, a nie zwyczajne drożdżowe). I chyba z niego będę piekła.
icon_smile.gif

I wolę dodać do nadzienia marcepan ( czyli mielone migdały z cukrem) niż sztuczny olejek migdałowy.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yoanka

Member
Maj 14, 2006
1,077
0
0

yoanka

Member
Maj 14, 2006
1,077
0
0

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
bajaderka @ 3 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=614527Wywalkowac na prostokat o wymiarach mniej wiecej 65x34cm i przeciac wzdluz dlugiego boku na 2 czesci. Kazdy powstaly w ten sposob pasek pokroic na 12 trojkatow.
co roku robie z innego przepisu, w tym roku wyprobuje ten ale mam pytania:
na jaka grubosc walkowac to ciasto, ile mniej wiecej wychodzi z tego paskow, a z paskow sztuk rogali wg. Twojej bajaderko praktyki?
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
tillandsja @ 6 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=616164co roku robie z innego przepisu, w tym roku wyprobuje ten ale mam pytania:
na jaka grubosc walkowac to ciasto, ile mniej wiecej wychodzi z tego paskow, a z paskow sztuk rogali wg. Twojej bajaderko praktyki?
Tilandsjo, zacytowalas sobie sama odpowiedz
icon_smile.gif


Jak wywalkujesz ciasto na prostokat o wymiarach podanych w przepisie 65x34cm to bedzie grubosci okolo 3mm, a dalej tak jak w przepisie - ten prostokat przecinasz wzdluz na pol co daje ci 2 paski... kazdy pasek kroisz na 12 trojkatow czyli razem 24 rogale
icon_mrgreen.gif


Mozna rozwalkowac cieniej na dluzszy prostokat i uzyskac wiecej rogali, ale wtedy ciasto nie jest tak smaczne i nie listkuje sie tak ladnie
icon_smile.gif
Albo mozna zrobic prawdziwie poznanskie, ogromne rogale
icon_mrgreen.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

CoolDream

Member
Sty 3, 2007
143
0
0
Joanna @ 5 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=616099To sz to szklanka?
Szczerze powiedziwszy, przepis bajaderkowy bardziej mi się podoba...
icon_smile.gif
A zwłaszcza przepis na ciasto ( drożdżowo - francuskie, a nie zwyczajne drożdżowe). I chyba z niego będę piekła.
icon_smile.gif

I wolę dodać do nadzienia marcepan ( czyli mielone migdały z cukrem) niż sztuczny olejek migdałowy.
icon_smile.gif
sz. to szklanka
nie mówię co masz piec- po prostu podałam wam najbardziej zbliżony do tradycyjnego przepis i tyle

i zapewniam cię ,że wiem co to marcepan ;)
a z rogalami marcińskimi jest jak z makowcem ,że olejek migdałowy jest nięzbedny ;)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: