Sękacz z tortownicy

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,875
216
63
Cinka, wyżej się już nie da
icon_smile.gif
Poza tym, jaka górna grzałka
icon_razz.gif
?
Ale się nie poddam, znajdę sposób na drania, choć obawiam się, że może być trudno w piekarniku gazowym.
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Beata.Piękny jest Twój sękacz.Mój nie jest taki urodziwy,warstwy nie są tak wyraźnie zaznaczone.
Co do smaku-nie mam zastrzeżeń.
 

Maddy

Member
Lip 26, 2007
13
0
0
Jakimś cudem odkopałam ten przepis i wybróbowałam. Ciasto jest super! Uwielbiam sękacze i to ciasto ma właśnie taki sam smak. Robiłam z drugiego przepisu.
Polewa jeszcze do końca nie wyszła ale już sie chwalę:
dsc6196ow8.jpg


dsc6196ow8.jpg
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,760
3,014
113
Pieknie go odrobiłaś
daumen.gif
Też kiedys robiłam to ciasto i smak ma rzeczywiście bardzo zbliżony do tego pieczonego na kołku.
icon_smile.gif
Jaka to polewa?
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
O, sękacz.. Mam ochotę coś upiec, mogę się nawet przy tym pobawić... hmmm... Sękacz... Idę sprawdzić, czy mam wszystkie składniki
icon_smile.gif
 

Chlorofilka

Member
Lut 16, 2008
95
0
0
zamieszczam fote
icon_smile.gif
jednak ja się już więcej bawić nie będę, nie na moją cierpliwość ;) a efekt głównie wizualnie w smaku w sumie jak biszkopt skrzyżowany z babką ;)S6004493.JPG
 

Załączniki

  • S6004493.JPG
    S6004493.JPG
    2.8 MB · Wyświetleń: 1

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
dla mnie zdecydowanie sękaczowy smak. Ja jestem szczególnie niecierpliwa i jakoś nie zniechęciłam się-czytałam sobie w kuchni książkę i co kilka kartek dolewałam ciasto do foremki. Robiłam już kilka razy to ciasto, a podoba mi się też z tego względu, że może długo leżeć co przy moich możliwościach jedzeniowych jest bardzo korzystne
icon_biggrin.gif
 

krupniczka

Member
Wrz 28, 2011
13
0
0
Cinka @ 22 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=472583Widzę że już podobny przepis jest wiec tylko wpiszę tu wersję którą zrobiłam ja.
Mam nadzieję Sha że się nie obrazisz
icon_wink.gif


250 g masła
6 dużych jaj
25 dkg cukru
15 dkg mąki pszennej
10 dkg mąki ziemniacznej
2 - 3 łyżki rumu
cukier wanilinowy, lub wanilia
3 łyżeczki proszku do pieczenia

Maso utrzeć z cukrem...
Wielkie dziękuję Cinko
icon_smile.gif
Dzisiaj odważyłam się upiec, a że znam to ciasto z oryginalnej, suwalskiej wersji, byłam chyba największym krytykiem w stosunku do tego wypieku.
Wyszedł....wspaniale ! - słowa domowników
icon_smile.gif
"w smaku jak tradycyjny, tylko ma inny kształt"
icon_smile.gif


Jestem zachwycona ! Jeszcze raz bardzo dziękuję za przepis. Oczywiście dodałam swoje zmiany ;)

A to co mi wyszło : http://notatnikkulinarnyodkrywcow.blogspot.../09/sekacz.html
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Cieszę się Krupniczko imienniczko
fiesgrins.gif
że sękacz ci smakował - jednak muszę sprostować że przepis nie jest mój - znalazłam go w Świecie Kobiety lata temu i tylko wpisałam na forum.

A tak w ogóle - witam na Cinie
icon_biggrin.gif
 

krupniczka

Member
Wrz 28, 2011
13
0
0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
sękacz.JPG
Piekłam jak w przepisie. Po 5 minutach moje warstwy nie były zrumienione, dawałam ok. po 8 minut. Też nie były zrumienione, ale się bałam przesuszyć. Myślałam, że może się jakoś to wyrówna, ale nie. Nie wyszły tak wyraźne warstwy, jak bym chciała. Smak taki, jak trzeba, więc będę jeszcze eksperymentować z rumienieniem warstw. Bardzo smaczny.
 

Załączniki

  • sękacz.JPG
    sękacz.JPG
    110.9 KB · Wyświetleń: 1

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
wyglada baaardzo smakowicie Mala Mi
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,433
3,750
113
Mi, jaką to ciasto ma konsystencję? Bo jadłam kiedyś sękacz podlaski z jakiejś renomowanej cukierni i niezbyt mi smakował - był dla mnie za twardy i za suchy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziękuję, Sylwia!

Joanno, surowe ciasto jest trochę gęstsze od biszkoptowego. Upieczone jest zwarte, nie ma biszkoptowej (tortowej) puszystości. Ale suchym bym go nie nazwała. Zwarte, konkretne ciasto, ale też nie twarde.
Należy z pewnością przechowywać pod przykryciem. Przechowywany na powietrzu faktycznie potrafi niemile zeschnąć, co trafiło mi się kiedyś właśnie z kupnym sękaczem. Raz u kogoś w gościnie też zostałam poczęstowana takim sucharem, dzielnie zjadłam, popijając herbatą
icon_smile.gif
Możliwe, że ten z cukierni był właśnie przesuszony lub nie najświeższy. Bo sękacz tak ma, że długo można go przechowywać, nie psuje się, tylko co raz bardziej wysycha.
Jeśli mimo suchości smak Ci odpowiadał, warto spróbować domowego wyrobu.
Tutaj sporo osób pisało, że to ciasto dla cierpliwych. Mnie on nie sprawił problemów: ustawiłam sobie minutnik, w międzyczasie robiłam inne rzeczy w kuchni. Kiedy zadzwoniło, dokładałam ciasta
icon_smile.gif

Tylko nad tym zrumienieniem muszę popracować: następnym razem użyję górnej grzałki grillowej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Zrobiłam.
Też mam słabo widoczne warstwy. Ale bardziej mnie zastanawia suchość ciasta. Jadłam raz w życiu, na dodatek kupione w sklepie, ale ono było bardziej wilgotne. Ciasto też było zwarte, z pierwszą warstwą walczyłam, bo nijak cienkie nie chciało się rozsmatować. Ale kolejne warstwy szły już ok. Może następnym razem podgrzeję formę zanim rozsmaruję ciasto ?
icon_wink.gif


Edytuję dodając zdjęcie.

bl_ciasto16a.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: