Serek jogurtowy

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
Czy aby zrobic w twarożek z jogurtu domowego, to muszę go podgrzać, czy wystarczy taki zimny jogurt przełozyc na sito do odcedzenia?
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
To zależy od tego, jaką konsystencję chciałabyś uzyskać.

Odcedzony jogurt straci część wody, ale pozostanie gładki i delikatny (jak serki homogenizowane).
Jeśli podgrzejesz (trzeba to robić ostrożnie i PILNOWAĆ cały czas) - zetnie się część białka i oddzieli serwatka - po odcedzeniu takiego jogurtu powstanie delikatny serek twarogowy. Natomiast jeśli się zbytnio podgrzeje i zaparzy (lub zagotuje), to po odcedzeniu serek wyjdzie z wyczuwalnymi suchymi i twardawymi granulkami.

 

cukinia07

Member
Kwi 21, 2009
87
0
0
Widziałam w telewizji program, w którym prowadząca podgrzewała mleko z sokiem z cytryny, później odstawiała na noc w ciepłe miejsce, a następnego dnia zawijała w gazę (powstała taka kulka z substancją o konsystencji jogurtu, związana sznurkiem i zawieszona nad miską w lodówce). Z kulki odciekała serwatka i robił się tak jakby twarożek. Problem w tym, że nie pamiętam jakie to miało być mleko i ile miała odciekać serwatka.
gruebel_2.gif
Co myślicie o takim sposobie? Bo ja to się na tym nie znam nic, a nic.
dontknow.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
cukinia07 @ 28 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=850552Widziałam w telewizji program, w którym prowadząca podgrzewała mleko z sokiem z cytryny, później odstawiała na noc w ciepłe miejsce, a następnego dnia zawijała w gazę (powstała taka kulka z substancją o konsystencji jogurtu, związana sznurkiem i zawieszona nad miską w lodówce). Z kulki odciekała serwatka i robił się tak jakby twarożek. Problem w tym, że nie pamiętam jakie to miało być mleko i ile miała odciekać serwatka.
gruebel_2.gif
Co myślicie o takim sposobie? Bo ja to się na tym nie znam nic, a nic.
dontknow.gif
 

Deanne

Member
Lis 15, 2006
52
0
0
Ja nie mam jogurtownicy, ale jakos sobie poradzilam:) Jogurt, zwlaszcza teraz latem, idealnie wychodzi metoda puchowa:)
Robie go tak samo jak pisala ktoras z dziewczyn.
0,5 litra mleka podgrzewam i mieszam z 0,5 litra mleka zimnego. Wkladam palec i licze do 10:)
kiedy nie parzy dodaje 3 lyzki jogurtu (ja daje jogurt grecki bakomy -chociaz slyszalam ze najlepsze sa jogurty greckie na wage)
Mieszam dokladnie drewniana lyzka, szczelnie zamykam i owijam w koc i pod koldre.
Trzymam go mniej wiecej 6 godzin a pozniej do lodowki. Rano jest pyszny, idealny!!
icon_smile.gif

Tym razem jogurt zostal odcedzony na sciereczce i sitku w lodowce, i powstal pyszny kremowy serek, cos na ksztalt philadelhi.
Dodalam nieco soli (nie lubie na slodko) wiec jest super!
ale tak mysle sobie, ze moznaby jeszcze dluzej odcedzic, porobic kuleczki i wrzucic do ziolowo-czosnkowej oliwy?
Korzystając z tego przepisu http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,775330...72,0,2.html?v=2
bo wyglada bardzo apetycznie..
albo po prostu dodac jakichs ziol, czosnku, zmielonych ugotowanych przyprawionych grzybkow
i bedziemy mieli smarowidlo a'la almette:)
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Dziś zrobiłam powyższym sposobem.O 10:30 podgrzane mleko z jogurtem greckim wlałam do butelki i całość schowałam pod kołdrę.Już o 14:30(jakoś tak szybko) w butelce był jeden wielki skrzep z odrobiną oddzielonej serwatki na górze.Czy ta serwatka Wam też się tak oddziela czy to ja za mocno podgrzałam mleko :gruebel:Za jakieś 2 godz wyleję moją miksturę na sitko i ściereczkę no i zobaczymy co z tego wyszło-zsiadłe czy oczekiwany jogurt na serek?
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
No i udało się!!!Serek pyszny,niesamowicie kremowy i gęsty
mniam.gif

Dzięki serdeczne za przepis
anbetung.gif

Jak zgram na kompa to wstawię fotkę.