Słodko-kwaśne śliwki węgierki

Deanne

Member
Lis 15, 2006
52
0
0
Wlasnie jestem w trakcie robienia. Dzis drugi dzien, wiec bede podgrzewac zalewe i dodawac przypraw. Ale nawet bez przypraw zalewa pachnie i smakuje przecudnie!
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Wyciągam, by sprawdzić składniki i przy okazji kolejny raz polecić ten przepis.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Robi się. Zamiast czerwonego wina dalam biale, bo kulinarnie tylko takie mialam. Zapowiada sie pysznie
icon_smile.gif
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Pokielbasilam, bo moje sliwki klaply. Ale sa tak pyszne, ze nazwe je konfitura do miesa i bede tak tlumaczyc
icon_smile.gif
w sumie, u nas sliwki z octem nie sa popularne i wiekszosc po prostu nie wie, co to i jak ma wygladac :D wiec moja reputacja kucharska niczego nie straci :D Jako konfitura wygladaja oblednie - piekny kolor, polowki sliwek, aromatyczny gesty syrop. Nie mialam gozdzikow w calosci, dalam przyprawe do piernikow.

dziekuje, seniorko, za popularyzacje wspanialego przepisu
bussi.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
Dziś, po czterech dniach produkcji, zamknęłam w słoikach moje śliwki w czerwonym winie.
Robiłam z bardzo podobnego przepisu Moni77. Jest w nim więcej wina (na 2 kg wydrylowanych śliwek 0,5 litra) mniej octu (2/3 szklanki), 65 dkg cukru, goździki, cynamon. Przez 4 dni śliwki zalewa się zagotowaną zalewą od zimnej, potem letnia, potem ciepła i ostatniego dnia wrzącą już w słoikach. Zalewa jest rzadka, bo się jej nie redukuje.

Już od paru lat nie wyobrażam sobie nie mieć pod ręką słoiczków z tymi śliwkami.
34a.jpg
 

Załączniki

  • 34a.jpg
    34a.jpg
    64.8 KB · Wyświetleń: 25

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Elka @ 12 Sep 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1467424Pokielbasilam, bo moje sliwki klaply.
Ja w tym roku robię eksperymentalnie inaczej. Wczoraj zalałam połówki śliwek gorącą marynatą i zostawiłam na całą noc. Dziś zlałam marynatę, trochę ją pogotowałam i znów zalałam śliwki. Zobaczę potem, czy będą wymagać trzeciej takiej operacji, czy będzie je można zapakować do słoiczków i zapasteryzować. Oprócz cynamonu i goździków dałam świeży imbir i skórkę z cytryny.

EDIT:
Hazo, może wpisz ten przepis w oddzielnym temacie, bo zdaje mi się, że tu go nie ma?
gruebel_2.gif

Ciekawa alternatywa dla pomysłu sygnowanego hasłem Lemnis/Vitry.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepraszam za wczorajszy post (cytat). Coś mi się pomyliło z cytowanym pomysłem. Hazo, ja też czekam na przepis.


Edit: Ciekawostka do wczorajszego cytatu. Maria Lemnis i Henryk Vitry, to pseudonimy tego samego człowieka, pana Tadeusza Żakieja, z zawodu muzykologa, z upodobania kuchmistrza i wspaniałego gawędziarza kulinarnego. Lata temu, w miesięczniku "Ty i Ja" prowadził rubrykę kulinarną, zapoznając nas z obyczajami i przepisami kuchni prawie całego świata. Z zapałem uczyłam się gotować z tych przepisów, zadziwiając moich znajomych nieznanymi dla nich potrawami. Mam całe (niestety, nie wszystkie) roczniki tego czasopisma. Część "wykruszyła" się podczas kilku przeprowadzek. Reszty strzegę jak oka w głowie. Sprawdzają się do dzisiaj. To tyle, co pamiętam. Pozdrowienia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Na bazie tego przepisu zrobiłam dżem śliwkowo- jabłkowo -gruszkowy do mięs i serów. Dałam mniej cukru i więcej owoców, oraz dodatkowo kilka plastrów imbiru. Pyszny wyszedł, korzenny i aromatyczny.