Szarlotka cioci Ali

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
CYTATMi dziękuję za sms'a
Nie ma sprawy
bussi.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Sinistra @ 30 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=814201Beatko a mogłabyś podrzucić linki, bo chciałbym wiedzieć jaka szarlotka jest dla Ciebie twardo-chrupiąca a jaka piaskowo-sypka.
Sini, trudno mi podać jakieś linki, bo zazwyczaj jak szarlotka ma zbyt sypkie ciasto ( to właśnie taka określona przez Ker "piaskowo-sypka"), to nie powtarzam jej i zapominam o przepisie. Najczęściej robię szarlotkę z ciasta wg bajaderki https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=773&hl=szarlot* , albo taką z mojego zeszytu z dodatkiem smalcu ( chyba jej nie ma na forum).
Z ostatnio przeze mnie robionych to szarlotka kruszonkowa dziuni https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1...amp;hl=szarlot* i ta jest jak lubię twardo chrupiąca, ale jednocześnie trochę za bardzo sypka więc muszę ją nieco dopracować.
Ja po prostu nie lubię jak mi się coś za bardzo rozsypuje podczas jedzenia( i to określam jako piaskowe) a lubię jak chrupie
icon_mrgreen.gif

no i nie wiem czy objaśniłam zrozumiale te różnice
icon_rolleyes.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Zapomniałam dodać, ze do ciasta dałam jeszcze pół szkl. cukru ( u nas "jak ciasto to musi być słodkie"
icon_wink.gif
)
Tak wyszło.

2.jpg
 

Załączniki

  • 2.jpg
    2.jpg
    22.1 KB · Wyświetleń: 1

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
To moja ukochana szarlotka !!! Uwielbiamy ją wszyscy w domu i znika jak jest jeszcze letnia.
Ja w ramach urozmaicenia czasami dodaję do niej drylowane wiśnie (robię na zimę w sloikach), przełamuja smak bezy i jabłek. Jak nie ma wiśni dodaję duże rodzynki lub suszone morele, i koniecznie na jabłka cynamon albo przyprawa do szarlotki.
Chyba już wiem co upiekę
anbetung.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
gatita @ 2 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=816330koniecznie na jabłka cynamon albo przyprawa do szarlotki.
Jak robie coś dla siebie z jabłkami to cynamon jest niezbędny ale moja mama go nie lubi a to w sumie dla rodziców ciasto było
icon_wink.gif


A i jeszcze cos. Bo ciasto zrobilam wczesniej, wlozylam do lodowki i poszlam cwiczyc
icon_wink.gif
W każdym razie po wyciągnieciu ciasta na spód też starłam na tarce, porozrzucałam palcami po całej blasze i zbytnio sie nim nie przejmowalam - w piekarniku sie ładnie i tak połączyło
icon_biggrin.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Sprobujcie duze kawalki jablek w sezonie. Bardzo mi pasuje ta forma, choc na tarce tez scieram do innej szarlotki. O, jeden plus juz jest - tarki myc nie trzeba
icon_wink.gif
Generalnie z musem nigdy nie robilam.

Ilona, ale odejmowalas cukier z bialek?
Jak dla kogos nie jest wystarczajaco slodka mozna cukrem pudrem posypac. Myslalam o tym tez wczesniej, ze musi ladnie wygladac taka posypka.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
kermidt @ 2 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=816547Ilona, ale odejmowalas cukier z bialek?
Jak dla kogos nie jest wystarczajaco slodka mozna cukrem pudrem posypac. Myslalam o tym tez wczesniej, ze musi ladnie wygladac taka posypka.
Do ciasta dałam pół szkl. cukry a do białek niecała 1.

U nas zazwyczaj lukier się leje na takie ciasta (więc wtedy dajemy mniej cukru) ale tym razem wiedziałam, że lukru nie zdąże zrobic (upiekłam, podzieliłam jeszcze ciepłe (co to za masakra była!!
icon_mrgreen.gif
), zostawiłam tacie instrukcje które ma zabrać a która część zostaje w domu i wróciłam do siebie
icon_wink.gif
). Lukru na gorące nie chciałam lac, bo by zamoczył ciasto.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Podciągne sobie, bo chyba mi się przyda znowu
icon_wink.gif
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
wlasnie siedzi w piekarniku, bedzie na jutro do kawy.