Tort z musem miodowym i sosem żurawinowym

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Przepis znalazłam na rosyjskim forum Cook-Talk
______________________________________

Słodki miodowy mus na delikatnym biszkoptowym spodzie, do tego kwaśny sos żurawinowy... Bardzo udane połączenie smakowe.
Polecam!

DSC_0415.JPG

Tort z musem miodowym i sosem żurawinowym

Biszkopt:
- tłuszcz do wysmarowania formy,
- 2/3 szklanki mąki tortowej, plus 1/2 łyżki do wysypania formy,
- 3 duże jajka,
- 2 duże żółtka,
- 1/2 szklanki cukru,
- 56 g roztopionego i ochłodzonego masła.

Miodowy mus:
- 3 żółtka,
- dwie łyżki cukru,
- 1/2 szklanki miodu (użyłam akacjowego),
- 3,5 g żelatyny (dodałam dwie płaskie łyżeczki),
- 1 szklanka śmietany 30% lub 36%,
- 1 szklanka mascarpone (dałam jedno opakowanie - 250g),

Sos z żurawiny:
- 3 szklanki żurawiny świeżej lub mrożonej,
- 1 szklanka cukru,
- 1/2 szklanki świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego,
- starta skórka z jednej pomarańczy.

Przygotować formę o średnicy 23 cm, wysmarować tłuszczem i oprószyć mąką. Piekarnik rozgrzać do 200 st C.
Jajka, żółtka i cukier ubijać mikserem w kąpieli wodnej do momentu rozpuszczenia się cukru i lekkiego ogrzania masy. Zdjąć naczynie z pary i nadal kontynuować ubijanie na najwyższych obrotach. Gotowa masa powinna być lśniąca i gęsta. Przesiać mąkę do ubitych jajek i delikatnie wymieszać. Po wmieszaniu mąki wlać cienkim strumieniem roztopione i ochłodzone masło. Jeszcze raz delikatnie wymieszać. Ciasto wylać do przygotowanej formy i piec 15 min (u mnie trwało to 20 min).
Przed wyjęciem ciasta z piekarnika, zrobić próbę patyczkiem. Upieczony biszkopt pozostawić na 15 min w formie, a następnie wyjąć i ostudzić na kuchennej kratce.

Miodowy mus - w kąpieli wodnej ubić trzy żółtka z jedną łyżką cukru. Masę ubijać do momentu rozpuszczenia się cukru i podwojenia objętości. Zdjąć naczynie z kąpieli wodnej i kontynuować ubijanie jeszcze przez 5-8 min. W małym naczyniu zagotować miód. Zdjąć z ognia, żelatynę namoczyć w 1/4 szklanki wody na 5 min. Następnie dodać do gorącego, ale nie gotującego się miodu. Mieszając rozpuścić żelatynę w miodzie. Wlać miód cieniutkim strumieniem do masy z żółtkiem ciągle ubijając mikserem na niskich obrotach.
Ubić śmietanę z jedną łyżką cukru, w drugim naczyniu ubić mascarpone. Delikatnie połączyć śmietanę z serkiem, a następnie wymieszać z miodowym kremem.

W upieczonym biszkopcie ostrym nożem zrobić nacięcie wokół krawędzi na ok. 1 cm. Należy uważać, żeby nie przeciąć ciasta do samego dna. Wydrążyć środek tworząc biszkoptową formę jak na tartę. Wylać miodowy mus na przygotowany spód i chłodzić przez 3 godziny, albo całą noc.
Wszystkie składniki na sos żurawinowy umieścić w rondlu i podgrzewając doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i gotować, ciągle mieszając przez 20min. Po tym czasie zdjąć z ognia i ostudzić. Lekko ciepły sos wyłożyć na ochłodzony mus miodowy. Ponownie chłodzić ciasto przez godzinę lub dwie.

DSC_0420.JPG

Smacznego!
 

Załączniki

  • DSC_0415.JPG
    DSC_0415.JPG
    181.5 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC_0420.JPG
    DSC_0420.JPG
    142 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Wrz 3, 2008
1,371
0
0
na noc takimi zdjeciami po oczach.............
i wez tu czlowieku nie zglodniej
icon_mrgreen.gif


wyglada przepieknie, musze sprobowac, koniecznie!
 

Pysia

Member
Sie 11, 2005
962
0
0
Maraa nie masz litości. Piękne zdjęcia, a ciasto hmm... wygląda mniamuśnie.
lecker.gif
Zapisałam do zrobienia.
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Bardzo się cieszę, że ciasto Wam się podoba. Dziękuję za miłe komentarze.
bussi.gif
icon_redface.gif

Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie z doznań smakowych.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mcdulka

Member
Lis 1, 2007
219
0
0
o matko! ten mus miodowy to spełnienie moich kulinarnych marzeń! tak myslalam czy mozna zrobic cos miodowego na podobizne kremu i okazuje się, że mozna!!!!
tylko czym zastapic zurwaine? cena tej mrozonej jest zawrotna! wisnie mrozone?
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Mcdulko, żurawinę możesz zastąpić wiśniami lub innymi kwaśnymi owocami. Mogą to być np. jabłka z dodatkiem soku cytrynowego, maliny, jeżyny albo porzeczki. Latem niekoniecznie trzeba robić z nich sos, można również podać ciasto ze świeżymi owocami.

Asieja, miód w tym musie jest bardzo wyczuwalny.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,844
65
48
ale piękny, mam na zbyciu kilka litrów żurawiny, chyba upiekę mężowi tort na dzień ojca od synka naszego
icon_smile.gif
 

jswm

Member
Lut 3, 2007
373
0
0
Zrobiłam, był przepyszny. Stanowił wspaniałą przeciwwagę dla Andaluzji.

Właściwie każdy z jego składników jest świetny - doskonały biszkopt (aż szkoda, że trzeba go wydrążyć), delikatnie słodki miodowy mus i ten kwaskowy sos - poezja
anbetung.gif