Trzy Czekolady, tort musowy

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Mnie najbardziej ta żelatyna martwi, bo ja nie używam jej, kombinuję czy da się jej nie dać lub agarem zastąpić,
Można chyba zastąpić agarem, ale nie wiem w jakiej ilości. Nigdy nie zamieniałam żelatyny na agar, nie znam propocji. Nie robiłabym jednak bez żadnego stabilizatora, musy mogłyby popłynć po rozmrożeniu, za mało w nich czekolady.
 
  • Like
Reakcje: Margot

Kokos

Well-known member
Sty 14, 2022
452
475
63
Skończyłam. Najbardziej bałam się musów (termometr itd. 🙄) ale wyglada na to, że się udały i nie były trudne. Całkiem sprawnie się robiło. Najtrudniejsza dla mnie była pralina (karmel - nie mam doświadczenia), mielenie długie itd. Ale wyszła świetna. Prazynka łatwa - bo kilka razy robiłam cygaretki. Zobaczymy jutro jak efekt końcowy.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,110
1,559
113
Podepnę się tutaj z pytaniem o karmel bo tez mam z tym problem - sam cukier podgrzewacie, bez kapki wody? Bez mieszania?
 

Kokos

Well-known member
Sty 14, 2022
452
475
63
Tort udał się na medal 😍 piękny i pyszny. Nie za słodki. Chrupiąca pralina robi wspaniałą robotę. Obdarowany czekoladożerca zachwycony i wszyscy inni zjadacze również ❤️ Maraa, stokrotne dzięki za przepis. A czy mamy tu przepis na ptysie, które ostatnio pokazywałaś?
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Kokos, bardzo się cieszę, że tort smakował. Kamień spadł mi z serca, jak o tym przeczytałam.:) Tata jest pewnie dumny z takiej zdolnej i pracowitej córki.

A z karmelem jeszcze dojdziesz do wprawy. Zrobienio go nie jest trudne, o czym sie przekonałaś, trzeba tylko zachować ostrożność ze wzgledu na temperaturę. Bardzo ułatwia pracę rondel, albo patelnia z grubym dnem. Mieszam tak jak Ty, kulistymi ruchami, ale łyżką też mi się zdarza. Moim zdaniem mieszanie jest niezbędne, żeby cukier równomiernie się nagrzewał. Jeżeli nie będziemy mieszać, mamy spalony karmel na brzegach i nieroztopiony cukier na środku.
Na ptysie nie podawałam przepisu. A chciałabyś?
 

Kokos

Well-known member
Sty 14, 2022
452
475
63
Kokos, bardzo się cieszę, że tort smakował. Kamień spadł mi z serca, jak o tym przeczytałam.:) Tata jest pewnie dumny z takiej zdolnej i pracowitej córki.

A z karmelem jeszcze dojdziesz do wprawy. Zrobienio go nie jest trudne, o czym sie przekonałaś, trzeba tylko zachować ostrożność ze wzgledu na temperaturę. Bardzo ułatwia pracę rondel, albo patelnia z grubym dnem. Mieszam tak jak Ty, kulistymi ruchami, ale łyżką też mi się zdarza. Moim zdaniem mieszanie jest niezbędne, żeby cukier równomiernie się nagrzewał. Jeżeli nie będziemy mieszać, mamy spalony karmel na brzegach i nieroztopiony cukier na środku.
Na ptysie nie podawałam przepisu. A chciałabyś?
Tak, bardzo 👍 Jeśli będziesz miała wolną chwilę, to bardzo proszę o wpisanie. Ptysie aż wołały do mnie ze zdjęcia 😍
 
  • Like
Reakcje: Maraa

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,749
3,010
113
Mam ochotę polizać ekran. :mrgreen:
 
  • Dzięki
Reakcje: Maraa

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,749
3,010
113
Wiesz co, ochotę mam, ale nie wydaje mi się, żebym ogarnęła te wszystkie etapy bez żadnej wpadki.
Jak ktoś piecze w szybkowarze, to niech się nie wyprawia na takie wyżyny. :lol:
Co prawda nie mam termomixa, ale kiedyś słyszałam takie określenie "mistrz kucharski z termomixa" i to mniej więcej pasuje do mnie. :mrgreen:
 
  • Haha
Reakcje: Maraa