Ukrainski

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo piekny, Mirabbelko. Wiedze, ze przepis daje sie elegancko modyfikowac, znaczy sie przyzwoita receptura
icon_wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Mozna, mozna, Margot piekla bez i sobie chwalila. Receptura, ktora podalam ponoc oryginalna jest, z jakies starej ruskiej piekarskiej ksiazki (Mariana ma cale mnostwo takich przepisow na swoim blogu i wszystkie wydaja sie byc przyzwoite).
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Zajrzalam sobie wlasnie na wspomniany prze Ciebie blog Mariany. Zaluje, ze rosyjski mi sie gdzies ulotnil. Moze jest ktos biegly w tym jezyku i potlumaczy nam tu pare przepisow, bo wszystkie wygladaja wspaniale?
icon_biggrin.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Syso, tylko powiedz, ktory Cie interesuje...
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Tatter, bezczelnie wyszukalam pare przepisow, ale szczerze to wszystkie wypieki sa bardzo smakowite
icon_biggrin.gif
Jak Ci sie uda ktorykolwiek przetlumaczyc, to wszyscy tu bedziemy wdzieczni. Jako pierwszy dalam Ruski bo wyglada slicznie i jest chyba na zakwasie
icon_biggrin.gif
Dziekuje i pieknie sie klaniam (tu ikonka klaniania)
http://mariana-aga.livejournal.com/107645.html
http://mariana-aga.livejournal.com/117597.html
http://mariana-aga.livejournal.com/117843.html
http://mariana-aga.livejournal.com/109594.html
http://mariana-aga.livejournal.com/112555.html
http://mariana-aga.livejournal.com/111781.html
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
Syso, ten pierwszy to nie Ruski tylko Ryżski(?) - od Rygi - nie wiem jak dobrze napisać przymiotnik od Ryga?
icon_mrgreen.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Chleb z Rygi?
icon_wink.gif
Hazo ma racje - to nie ruski tylko ryski (to chyba poprawna forma, pamietam taka restauracje gdzies nad morzem naszym Baltyckim, nazywala sie Ryska i wiele dan w ich menu rodem bylo z Lotwy, poza tym do glowy przychodzi mi tez traktat ryski w latach 20 zeszlego stulecia miedzy polska rosja i ukraina).

Wpisze dzis wieczorkiem, a gdy juz upieczemy przetlumacze nastepny, OK?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
No wlasnie pisalam, ze z rosyjskim to juz u mnie kiepsko
icon_redface.gif
Jasne tatter, nie musisz sie spieszyc, cokolwiek przetlumaczysz bede sie cieszyc i wszyscy tu na pewno chetnie upieka.
icon_biggrin.gif

Ja to bym najchetniej piekla co chwile cos innego, ale mam takiego meza jak Karina, jego gust oscyluje wokol chleba Polskiego (tatterowego) a lekka zytnia chleba to jest dla niego ideal chleba. Tez nie powie, jak mu nie smakuje, ale zawsze mowi, po co pieczesz inne, jak te juz sa najlepsze
icon_wink.gif
Taki chlop
icon_frown.gif
A ja pamietam jak kiedys czytalam gdzies na jakims durnym forum kobitka sie uzalala na meza, ze dziwak bo mu sie chinszczyzny itp na stare lata zachciewa, a co zwykle kotlety juz niedobre?
icon_wink.gif
 

Jeska

Member
Gru 2, 2009
339
0
0
syso @ 22 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=935723Ja to bym najchetniej piekla co chwile cos innego, ale mam takiego meza jak Karina, jego gust oscyluje wokol chleba Polskiego (tatterowego) a lekka zytnia chleba to jest dla niego ideal chleba. Tez nie powie, jak mu nie smakuje, ale zawsze mowi, po co pieczesz inne, jak te juz sa najlepsze
icon_wink.gif
O, to ja mam tez takiego meza. Polski i francuski codzienny i basta. Ja lubie poprobowac roznych przepisow, tym bardziej ze pieke chleb dopiero od miesiaca i dokladnie to samo slysze - po co eksperymentujesz, jak te takie dobre. Dyzurnie wiec francuski albo polski sa na stanie zawsze, a z innymi sobie eksperymentuje w zakresie chlebow dodatkowych. Za nowe przepisy zawsze jestem wdzieczna.
 

betsetse

Member
Cze 8, 2009
130
0
16
pamiętam jak jeździłam jako mała dziewczynka na Litwę lub do Rosji w sklepach( takich jak nasze spolemy) mieli taki bardzo ciemny chleb,wygladal jak z tego pierwszego linka od syso tylko byl ciemniejszy,ciemny w środku i na zewnątrz i miał takie dziurki jakby przed włożeniem do piekarnika ktoś powbijał w niego gwoździe, bardzo lubiłam ten chleb. Nie wiem o co z nim chodziło ale moja mamę zawsze po tym chlebie dziąsła bolały ale tylko ją. Kurcze chętnie bym takiego chleba zjadła.

Zastanawiam się czy któraś z was kojarzy taki chleb o którym pisze, a możne ma przepis
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
przepis przetlumaczylam, produkuje zytni slod, jak tylko upieke wpisze przepis
icon_biggrin.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Upiekłam i ja. Z 2/3 porcji w formie 25x11 cm.

Na samym zakwasie, bez drożdży rósł bardzo szybko (ok. 1 godziny w temp. 25 stopni).

Ciasto było bardzo luźne, nie dosypywałam jednak mąki. Nie udało mi się go rozpłaszczyć, a raczej zrolować, bo stale się rozpłaszczał.
icon_lol.gif

Włożyłam więc wyrośnięte i ponownie zagniecione ciasto do formy, wyrównałam i upiekłam.

Jest miękki, pachnący, bardzo smaczny. Ma nieco inną strukturę, ale smaku mu tonie ujmuje.
anbetung.gif


ukrainski.jpg
 

Załączniki

  • ukrainski.jpg
    ukrainski.jpg
    428.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
tatter @ 28 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=937760przepis przetlumaczylam, produkuje zytni slod, jak tylko upieke wpisze przepis
icon_biggrin.gif
moj slod jeczmienny umarl smiercia naturalna, a chodzilam z nim po calym domu przez kilka dni, zeby mial cieplo
cry_1.gif


mysle, ze przy tej temperaturze za zytni tez sie nie wezme

zamowilam tutaj

niestety oni nie tylko zdzieraja za przesylke ups, jakby nie mogli wyslac zwykla poczta, a do tego minimalna wartosc zamowienia u nich to 40 zl.
dump.gif

zamowilam wiec 3 sztuki dodatkowo i 2 jeczmienne - moge sie podzielic
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo chetnie sprobowalabym tego litewskiego, Mirabbelko, choc z opisu wynika, ze nie jest diastatyczny. Ja znalazlam w USA diastatyczny i jest szansa, ze sie z nimi dogadam co do przesylki...jesli dokonam zakupu tez sie chetnie podziele.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
Dziś zaplanowałam sobie upieczenie tego chleba, ale nie dojechał kurier z mąką sitkową.
down.gif

Do zaczynu dałam mąkę owsianą. Wyszedł smaczny chleb ze skórką jeszcze bardziej chrupiącą niż w oryginale. Nie wiem tylko jak taki chleb nazwać?
gruebel_2.gif


DSC03458.JPG
 

Załączniki

  • DSC03458.JPG
    DSC03458.JPG
    32.4 KB · Wyświetleń: 0

Moi

Member
Paź 28, 2008
4,240
0
0
Zrobiłam dzisiaj i jest po prostu pyyyyyycha
daumen.gif


Tak się zastanawiam, czy nastawienie zaczynu wieczorem (tzn. będzie sobie czekał ok.12 godzin) będzie miało zły wpływ na efekt końcowy?