IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Pianki Marshmallows, wg Davida Lebovitza
Mała_Mi
post 2 Apr 2012, 10:49
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 2.721

Ilona zamieszczała taki przepis , lecz ja mam coś innego, też wartego zrobienia.

Pyszne, rozpływające się w ustach, niczym barwne chmurki. Tak - marshmallows. Ich zrobienie jest dziecinnie proste. Jak pisze David Lebovitz, z którego przepisu korzystałam, jeśli umiecie ubić białka, to umiecie też zrobić marshmallows. Bardzo polecam - nie tylko na Święta, ponieważ stanową miłą odmianę od tradycyjnych bab, ciasteczek czy mazurków. Pewnie macie już na ustach pytanie "ale czy smakują tak, jak te ze sklepu?" Tak- tak własnie smakują, a do tego mają tę zaletę, że mamy satysfakcję, że przygotowaliśmy je samodzielnie icon_smile.gif

Załączony plik  marshmallows.JPG ( 101.55K ) Suma pobrań: 2

4 białka
1 łyżeczka soku z cytryny
20 g żelatyny* + 150 ml wody
300 g cukru** + 100 ml wody
1 opakowanie cukru waniliowego
ew. barwniki spożywcze

100 g cukru pudru
+ 20 g mąki ziemniaczanej

papier do pieczenia

1. Cukier zalewamy woda w małym rondelku i gotujemy, aż do uzyskania gęstego syropu. Gotowałam syrop do osiągnięcia temperatury 120 stopni. Jeśli nie macie termometru, to powinniście gotować go co najmniej ok. 8 minut - w tym czasie ubijacie białka i rozpuszczacie żelatynę.

W 150 ml wody rozpuszczamy dokładnie żelatynę.

Białka ubijamy na sztywno z dodatkiem soku z cytryny.

Cukier puder mieszamy dokładnie z mąką ziemniaczaną

2. W międzyczasie syrop powinien już osiągnąć odpowiednią temperaturę. Wracamy do ubitych białek: za pomocą robota kuchennego ubijamy je nadal, wsypując cukier waniliowy i wlewając cienką strużką syrop cukrowy. Nie lejemy bezpośrednio na mieszadła robota, bo będzie pryskało. Następnie cienką strużką wlewamy rozpuszczoną żelatynę. Ubijamy całość przez 5 minut, aż masa zacznie gęstnieć a miska przestanie być od spodu gorąca.

Gotowe. Ja na tym etapie podzieliłam moją masę na 3 części: jedną pozostawiłam białą, do drugiej dodałam czerwony barwnik spożywczy, a do trzeciej niebieski.

Załączony plik  masa_marsh.JPG ( 28.08K ) Suma pobrań: 0

Papier do pieczenia układamy bardziej błyszczącą stroną do góry i posypujemy mieszanką cukru pudru i mąki. Na papierze rozsmarowujemy równą warstwą masę. Dość szybko zastyga. Staramy się osiągnąć w miarę równe, prostokątne kształty, co ułatwi potem krojenie.

3. Masę pozostawiamy do zastygnięcia na co najmniej 4 godziny. Następnie ostrożnie odklejamy ją od papieru, nacieramy z obu stron mieszanką cukru pudru i mąki, po czym kroimy na dowolne kształty.

Gotowe! Pianki przechowujemy w zamkniętym pojemniku, aby nie obsychały.

* David wylicza 17 g, dałam dla bezpieczeństwa 20 i wcale nie było to za dużo.
** David oprócz cukru daje 100 g syropu kukurydzianego. Naturalnie, nie posiadam czegoś takiego, dałam więc więcej cukru.
Go to the top of the page

+Quote Post
Joanna
post 2 Apr 2012, 11:58
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

CYTAT(Mała_Mi @ 2 Apr 2012, 11:49 ) *
Bardzo polecam - nie tylko na Święta, ponieważ stanową miło odmianę od tradycyjnych bab, ciasteczek czy mazurków.

Nie wierzę w to, co czytam.
Nie wątpię, że dla wielbicieli takich słodkości podana przez Ciebie propozycja może być zachęcająca, ale porównywać ją z babami czy mazurkami? I serwować zamiast nich na Wielkanoc?
O tempora..... icon_wink.gif

+Quote Post
granola
post 2 Apr 2012, 12:56
Post #3

pomoc kuchenna
**

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 6.231

kiedys Nigella robila pianki ale nie pamietam przepisu
a ten jest naprawde prosty i czlowiek wie co je rofl.gif
na pewno zrobie

+Quote Post
Mała_Mi
post 2 Apr 2012, 13:38
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 2.721

Ależ kto mówi o "zamiast"? icon_eek.gif Jak masz na paterze babkę i mazurki, czasem miło jest skubnąć leżącą obok piankę.
Nie wierze w to, co czytam, o tempora icon_wink.gif

Granola, wykonanie jest naprawdę bardzo proste, i byłam szczerze zaskoczona, że efekt jest w smaku i strukturze taki, jak oryginał, do którego przyzwyczaiły nas sklepy. icon_smile.gif

+Quote Post
kero
post 7 Sep 2016, 10:05
Post #5

pomoc kuchenna
**

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 53.284

Świetny pomysł na wykorzystanie białek już je kiedyś robiłam i chyba zrobię znowu icon_biggrin.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 7th December 2019 - 07:47