IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

6 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> sałatka z buraczków
samanta
post 29 Sep 2008, 17:24
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 5.092

Sałatka z buraczków
Przepis pochodzi z forum ogrodniczego, przetestowany przeze mnie z bardzo dobrym skutkiem. Zdjęcie dołączę w przyszłym tygodniu jak przyjadą buraki do zrobienia.
Buraczki gotujemy w całości.Po ugotowaniu zalewamy zimną wodą i czekamy aż trochę ostygną. Obieramy i szatkujemy na tarce z dużymi oczkami.

Zalewa

1 szklanka cukru
1 szklanka octu 10%
3-4 szklanki wody
duża łyżka soli
pół szklanki oliwy
liść laurowy
ziele angielskie
kilka ziaren czarnego pieprzu
zagotować
Do gorącej zalewy wkładamy poszatkowane buraczki i kilka ząbków czosnku (tyle, by do każdego słoika było po 2-3 ząbki) . Niech się przez chwilkę zagotują.
Gorące wkładamy do słoiczków,lekko uciskamy i jeśli zajdzie potrzeba dolewamy zalewy.Zakręcamy i odwracamy do góry dnem ,zostawiamy do wystygnięcia. Nie musimy pasteryzować. A jeśli, to bardzo krótko, tak ze 2-3 min.
Tak samo można zrobić malutkie buraczki w całości, które mamy np. po przerywaniu.

Sałatka jest bardzo łatwa do zrobienia a potem w zimie cieszy się ogromnym powodzeniem i znika z piwnicy jako pierwsza, chociaż czego jak czego ale buraków zawsze robię bardzo dużo i róznych.
Go to the top of the page

+Quote Post
Szarotka
post 30 Sep 2008, 09:55
Post #2

uczeń

Użytkownik nr: 3.730

Samanto na ile sztuk? kg? buraków starcza tej zalewy?

+Quote Post
samanta
post 30 Sep 2008, 16:36
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Szarotka @ 30 Sep 2008, 10:55 ) *
Samanto na ile sztuk? kg? buraków starcza tej zalewy?

Wiesz, nie pamietam ile z tego wychodzi ponieważ ja kupuję buraki naraz w ilości przemysłowej i gotuję naraz tak ze 2 wielkie gary a potem przerabiam na kilka sposobów. W praktyce wygląda to tak: trę (rzecz jasna malakserem) na tych grubych oczkach tarki i jak wrzucone do garnka z zalewą osiągną pożądaną gęstość (ma byc gęste) to zagotowuję i wkładam do przygotowanych wczesniej słoików i biorę się za następne albo dorabiam następną partię zalewy.
Nie wiem czy ja to jasno napisałam ale tak naprawdę to więcej tego pisania jak samej roboty, zrobisz raz a potem już samo idzie.
Mam miec buraki w tym tygodniu i jak zrobię to pokażę zdjęcie a zrobię napewno.

+Quote Post
Szarotka
post 4 Oct 2008, 12:07
Post #4

uczeń

Samanto właśnie zrobiłam daumen.gif
Ta podana ilość zalewy starczyła swobodnie na 2 kg buraków / dałam 4 szkl. H2O/, pyszne cvety.gif tak na gorąco próbowałam.

+Quote Post
samanta
post 4 Oct 2008, 13:42
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Szarotka @ 4 Oct 2008, 13:07 ) *
Samanto właśnie zrobiłam daumen.gif
Ta podana ilość zalewy starczyła swobodnie na 2 kg buraków / dałam 4 szkl. H2O/, pyszne cvety.gif tak na gorąco próbowałam.

Ależ się cieszę banana.gif a zobaczysz że za jakiś czas będzie jeszcze lepsza. Ja tego robię zawsze bardzo dużo i nie zdarzyło sie żeby kiedykolwiek jakiś słoik doczekał wiosny.

+Quote Post
samanta
post 5 Oct 2008, 15:22
Post #6

kucharz 3 gwiazdek

Zmierzyłam tym razem wszystko i coś mi inaczej wyszło niż Tobie. W tej porcji zalewy (4 szklanki wody)zmieściło mi się prawie 4 kg buraków. Wyszło mi z tego 17 takich słoiczków po dżemie, to jest akurat porcja na obiad dla 2 osób. Jeszcze zrobiłam takie krojone tarczą do frytek i pokrojone w ćwierćplasterki, ale tamte już w piwnicy. Te buraki robią się naprawdę błyskawicznie i w zasadzie nie wymagają dokładnego trzymania się przepisu, do tej pierwszej zalewy (do grubiej krojonych)dodałam 3 goździki. A potem ta zalewa ze słoika bardzo dobrze się sprawdza do doprawiania barszczu czerwonego, np. na wigilię.
Załączone pliki
Załączony plik  salatka_z_buraczk_w_moja.jpg ( 1005.28K ) Suma pobrań: 13

+Quote Post
Szarotka
post 6 Oct 2008, 11:34
Post #7

uczeń

Nic nie rozumiem gruebel_2.gif rofl.gif mi ta ilość starczyła na 2 kg tartych buraków a szklankę miałam normalną na 250 ml wody; buraków nie ugniatałam za bardzo, żeby nie powiedzieć, że prawie wcale icon_redface.gif
Może to zależy od położenia geograficznego i wilgotności powietrza rofl.gif

+Quote Post
samanta
post 6 Oct 2008, 17:10
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Szarotka @ 6 Oct 2008, 12:34 ) *
Nic nie rozumiem gruebel_2.gif rofl.gif mi ta ilość starczyła na 2 kg tartych buraków a szklankę miałam normalną na 250 ml wody; buraków nie ugniatałam za bardzo, żeby nie powiedzieć, że prawie wcale icon_redface.gif
Może to zależy od położenia geograficznego i wilgotności powietrza rofl.gif

Najważniejsze że się udały a tak naprawdę to zobaczysz za jakiś czas jak "nabiorą mocy urzędowej"
Prawie zawsze dorabiam jeszcze w zimie.

+Quote Post
ewelinka111
post 7 Oct 2008, 18:09
Post #9

uczeń

Użytkownik nr: 5.766

zrobiłam i robie jeszcze więcej icon_mrgreen.gif pychota biggrinflip.gif szybko łatwo i smacznie

+Quote Post
samanta
post 7 Oct 2008, 18:21
Post #10

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(ewelinka111 @ 7 Oct 2008, 19:09 ) *
zrobiłam i robie jeszcze więcej icon_mrgreen.gif pychota biggrinflip.gif szybko łatwo i smacznie

Prawda że więcej pisania przepisu niż całej roboty?

+Quote Post
duende
post 12 Aug 2009, 09:14
Post #11

szef kuchni

Użytkownik nr: 9.634

podnoszę. zbliża sie czas na buraczki icon_smile.gif

+Quote Post
joanka385
post 9 Sep 2009, 21:07
Post #12

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 10.196

Zrobię tę sałatkę,wydaje się szybka w wykonaniu i łatwa. Lubię takie,no i burrrraki.... super sprawa.. wink.gif

+Quote Post
samanta
post 10 Sep 2009, 14:14
Post #13

kucharz 3 gwiazdek

Zrób, naprwadę szybko sie to robi i jesli zrobisz część startych na grubej tarce a część pokrojonych to będziesz miała prawie 2 różne sałatki. A dobre to jest bardzo

+Quote Post
Izolda
post 22 Sep 2009, 18:45
Post #14

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 1.443

Samanto wyciągam, bo dzisiaj przytachałam z działki jakieś 6 - 7kg buraków, zrobię też Twoją sałatkę, zapowiada się pysznie lecker.gif.

+Quote Post
samanta
post 22 Sep 2009, 18:51
Post #15

kucharz 3 gwiazdek

Zrób, zrób, mam nadzieję że Ci będzie smakowała banana.gif banana.gif banana.gif
Tak naprawdę to tam jest więcej pisania niż całej roboty, sama zobaczysz. Ja każdego roku robię ją jesienią i potem jeszcze raz jak już się skończy. A tą zalewą doprawiam potem barszcz czerwony.

+Quote Post
Izolda
post 22 Sep 2009, 18:58
Post #16

kucharz-zawodowiec

Eee, z moim MUMem żadne buraczki mi niestraszne choćby ich było i 100kg icon_mrgreen.gif, a zapowiada się pysznie bardzo lubię połączenie buraczków z czosnkiem lecker.gif.

Głupie pytanie, ten czosnek kroisz, czy wrzucasz cały?

+Quote Post
samanta
post 22 Sep 2009, 19:10
Post #17

kucharz 3 gwiazdek

Cały, nie ma się co szczypać. Ta sałatka naprawdę jest bezproblemowa.
Mówisz że MUM? Właśnie pozbyłam się tego cholerstwa co je kupiłam (Biffinett z Lidla) i mam prawo domagać się nowego sprzętu. Nie wiem, na raty albo jakiś zbiorczy prezent, zastanawiałam się czy to ma być KA czy coś innego. Łatwe w montażu? Chleb zagniecie?
PS Wiem że to nie ten watek i sorry ale się nasuwa...

+Quote Post
Izolda
post 22 Sep 2009, 19:22
Post #18

kucharz-zawodowiec

Samanto ja kocham mojego MUMa, jeśli masz siłę i czas, to prześledź ten wątek, bo na prawdę warto:
http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=20267
MUM ma dzbanek do koktajli, maszynkę do mielenia mięsa, zetrze Ci wiórki, pokroi plasterki i ma możliwość rozbudowy, ja dokupiłam sobie malakser, sitka do maszynki (drobne, pasztetowe i grube) do mięsa i tarczę do ścierania ziemniaków na placki, a to jeszcze nie wszystko icon_mrgreen.gif.
Zapomniałam, łatwe w montażu, chleb zagniecie, mało tego, ukręci biszkopt, babkę, sernik i co Ci się jeszcze zamarzy, a cena mniej zaporowa niż KA.

+Quote Post
samanta
post 22 Sep 2009, 19:26
Post #19

kucharz 3 gwiazdek

Mam malakser, maszynke do mięsa też, to samo z dzbankiem i nie o to mi chodzi. Tamten wątek przeczytałam od deski do deski przed zakupieniem tamtej pomyłki i w końcu decyzji nie umiałam podjąć. Chodzi o to żeby nie trzeba było zaciskać zębów i kląć pod nosem przy montażu poszczególnych części i ma zrobić wszystko z warzywami oraz ciasto tez , każde, z drożdżowym i chlebowym włącznie.

+Quote Post
Izolda
post 22 Sep 2009, 19:36
Post #20

kucharz-zawodowiec

Rozumiem, że szukasz czegoś bez malaksera, maszynki do mięsa i dzbanka, nie bardzo umiem Ci doradzić, bo MUM to mój pierwszy "poważny" robot i od razu trafiony icon_smile.gif. Ale może zapytaj dziewczyn w niebie, każda z nas ma różne roboty, na pewno znajdzie się taki, który zagniecie ciasto i przerobi warzywa a przy tym nie będzie miał tych niepotrzebnych przydasiów.

+Quote Post

6 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 11th December 2019 - 01:52