Ciasteczka z okienkiem ;)

Riolka

Member
Sty 25, 2006
76
0
0
Robilam porzadki na kompie i znalazlam zdjecie cisteczek, ktore robilam z moimi dziewczynkami na swieta.

125g masla
80g cukru
1 paczka cukru waniliowego
sol
1 jajko
250g maki
landrynki

maslo, cukier, cukier waniliowy i szczypte soli polaczyc, dodac jajko i make. Zawinac w folie i na 2 godz. do lodowki. Potem oczywiscie rozwalkowac ciasto i wycinac foremkami ciasteczka, robiac w srodku ciacha dodatkowe okienko. Landrynki podzielic na 4 czesci. Ciasteczka ukladac na papierze do pieczenia, w "okienko" wkladajac po 2-4 kawalki cukierka w zaleznosci od wielkosci. Piec 10-11 min. w 200°C na drugiej polce od dolu. Ciastka zostawic na papierze do calkowitego wystudzenia, inaczej "nici" z landrynkowach okienek ;)

przepis na ciastka moze byc oczywiscie inny, napewno macie jakis wyprobowany, mnie chodzilo raczej o pokazanie pomyslu na urozmaicenie "zwyklych" ciasteczek

a tak wygladaly

na5pa41v8wu2vsvy.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
tylko łobuzy sie rozpuszczaja/skraplaja
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
o prosze a myślałam że tylko mi się rozpuszczały okienka ;) myślałam że to od lampek czy cuś :lol:
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Wg mnie to zależy od landrynek: w tamtym roku trzymały się bardzo długo, a w tym się rozpuszczały. Żebym to wcześniej wiedziała, to zapamiętałabym, jakich landrynek uzyłam w zeszłym roku.
 
Sie 14, 2007
3
0
0
a ja jestem wyjątkową niezdarą i mi się średnio udały właśnie. przyozdobiłam je flamastrami i czekam na walentynki ;)
Obraz_003.jpg
 

Załączniki

  • Obraz_003.jpg
    Obraz_003.jpg
    100.1 KB · Wyświetleń: 1

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Przede wszystkim nie mogą to być landrynki nadziewane.
Trzeba je potłuc dość drobno i wypełnić nimi otwór już na blasze, najlepiej na silikonowanym papierze do pieczenia, ciasteczko przyklepać lekko by nie było wolnej przestrzeni pod nim (zmniejszy to ryzyko podciekania rozpuszczonej landrynki pod spód ciasteczka) okruchy ułożyć tak by nie leżały na ciasteczku a jedynie w otworze tworząc dość grubą warstwę - wyższą nawet niż samo ciasteczko.
Skończyć pieczenie gdy rozpuszczona landrynka zaczyna się gotować tworząc bąbelki - zbyt długo trzymane w piecu landrynki zmieniają kolor i zastygają w nierówną, chropowatą masę. Z papieru zdejmować po lekkim przestudzeniu - same odskoczą i nie ma żadnego problemu z oderwaniem.
 

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0
Przymierzam się zrobić w tym roku takie ciasteczka z okienkiem.
Czy one mogą dłużej posiedzieć czy lepiej upiec je tuż przed świętami?
Jeśli nie będę ich wieszać na choinkę to chyba nie powinny się rozpuszczać, prawda?
I jeszcze jedno czy to muszą być ciasteczka z tego przepisu czy może ktoś próbował z innego np. na maślane bajaderki?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
takie z okienkami można raczej później niż wcześniej piec , ja na choinkę nie wieszałam ,ale podobno czasami ciut się roztapiają szybki
Ja piekłam jakieś kruche ,ale nie pamiętam z jakiego przepisu
 

terjon

Member
Lip 22, 2007
767
0
0
Ciasteczka witrażyki robiłam w ubiegłym roku i też niestety po pewnym czasie zaczęły ,,płakać,,. Z tym,że ja landrynki roztapiam w mikrofali i wlewam w otworki ciasteczek a potem wkładam do piekarnika.Tak mi po prostu wygodniej.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Myslę że to bardziej chodzi o wilgotność powietrza niż o same landryny czy konkretne ciasteczka. No chyba że kupione landryny juz są takie lepko obcukrzone, miękkawe z wierzchu to moze takie szybciej łapią wilgoć... ja jak robiłam pierniczki z witrażykiem miałam landryny twarde jak szkło, kruszyły się na sucho, nie lepiły się, na choince popłyneły dopiero sporo po Świetach i to nie jakoś nagle tylko stopniowo widać było że matowieją i zaczynają cieknąć jak zywica po drzewie.