Wietnamskie bagietki

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Alforda. Z Liską i Bajaderką jesteśmy fankami

1 szklanka mąki ryżowej (wg Alforda to nie moze być ta ryżowa wyglądająca jak mąka ziemniaczana, czyli z lepkiego ryżu, tylko normalna ryżowa mąka. ja robiłam z obudwu i nie ma jakiejś wielkiej różnicy... )
5 szklanek mąki
2 szklanki wody ciepłej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka drożdży instant (ale bardzo płaska)
1,5 łyżeczki cukru
1,5 łyżeczki soli

Rozpuścić drożdze w wodzie, dodać cukier i mąkę ryżową i wymieszać. Dodać sól i mąkę (nie całą od razu, dstosować do wilgotności ciasta). Wyrabiać 3 minuty na wolnych obrotach. Przykryć i zosatwić w naoliwionej misce na 1,5 godziny, az podwoi objętość. Podzielić na 8 części. Z każdej formować najpierw palcami, a potem wałki podłuzne, wyciągnięto jajowate placuski. Następnie placuszki zrolować tak zaczynając od krótszego boku i rolując jednoczesnie rozciągamy powstający rulon aż będzie miał ok 20 cm. Układać na papierze do pieczenia spojeniem do góry i dać im wyrosnąć 30 minut - aż znów podwoją objętość.

Piec w 220 st 15 minut.

PRZEPYSZNE!
obraz033dh1.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
ok zrobie
moge zastapic make ryzowa kleikiem ryzowym czy raczej mielic suchy ryz?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie wiem, co to jest kleik ryżowy - jak to wygląda?

może trochę tego trochę tego
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
kleik taki dla dzieci bez dodatkow
on jest taki sypki ale nie mialki plateczki malutkie

ile szt bagietek wychodzi z podanych proporcji?
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
no to bedzie ryz zmielony mlynkiem do kawy 8)
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
o tak powinny wyglądać (no własciwie są neico chudsze - w ksiazce są zdjecia obu typów)

baguettes.jpg


I naprawdę radzę formować je tak , jak radzi Alford 8)
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
woka załóż na głowę może : :mrgreen:
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
malgosimi przymierzam sie jutro do tej bagietki i ne rozumiem jednego- napisalas by je zrolowac a nastepnie ulozyc spojeniem do gory- a na zdjeciach Twoich one sa chyba naciete? wiem, ze to szczegol i tak je zrobie, ale tak po prostu w kwestii scislosci i mojej drobiazgowosci
icon_smile.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Mieliłam ryż w młynku do kawy na bułeczki wietnamskie Liski i nie było to zbyt mąkowate, duże kawałki się robią, kaszka jest chyba lepszym rozwiązaniem
icon_biggrin.gif


Syl ja mam taki kapelutek, chcesz? :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
malgosimi przymierzam sie jutro do tej bagietki i ne rozumiem jednego- napisalas by je zrolowac a nastepnie ulozyc spojeniem do gory- a na zdjeciach Twoich one sa chyba naciete? wiem, ze to szczegol i tak je zrobie, ale tak po prostu w kwestii scislosci i mojej drobiazgowosci
icon_smile.gif
Kasiu, to na górze, to jest właśnie to złączenie. W zwiazku z rolowaniem, powstaje na całą długość złączenie, które nieco przypomina literę V - łatwiej to zrobić, niż opisać (ważne tylko, żeby roloac od krótszego boku i rozciagać (cyzli jajo wygląda jak ZERO 0 - i rolujesz zaczynając od dołu



potem to złączenie właśnei się tak ładnie rozdziawia, jak na zdjeciach
icon_smile.gif


PS Kasha - bułeczki Liski sa właśnie bułeczkami Alforda - tymi samimi, co ja podałam, tylko Liska zmniejszyła o połowę proporcje (ja robię z całości, bo wszyscy za nimi przepadają) i wszystko razem miesza od razu i robi z nich normalne okrągłe bułeczki.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, ale od maki ryzowej - do tej maki ryzowej z lepkiego ryzu (tej wygladajacej jak skrobia) jest dosc daleko - a do kleiku to jeszcze dalej... no lae w sumie tej maki tam nei ma tak duzo, więc moze Alford nie ma racji i to zupełnie bez znaczenia...
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja w kazdym razie w ktorejs z ksiązek napewno czytałam o zblendowaniu na mąkę zwykłego, najzwyklejszego ryżu