Herbatniki angielskie

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Herbatniki angielskie

4 szklanki mąki pszennej
2 szklanki mąki ziemniaczanej
25 dag masła
szklanka mleka
szklanka cukru
łyżeczka sody
cukier waniliowy

Mąki wymieszać, dodać masło, zagnieść starannie. Do mleka wsypać cukier, cukier waniliowy, sodę, wymieszać, wlać do ciasta. Wyrabiać rękoma pół godziny. Wałkować niezbyt cienko, wycinać foremkami, piec na złoty kolor. Posypać pudrem.

Tak wygląda oryginalny przepis. Ja robiłam z połowy ilości, a i tak wyszło mi na trzy razy do piekarnika (daję jeden poziom) i dawałam proszek do pieczenia zamiast sody. I jeszcze dodałam trochę więcej mąki. Aha, i z tym wyrabianiem pół godziny to przesada, na pewno tyle się nie męczyłam :dump:.

Robiła je kiedyś Pastelka i chwaliła :mrgreen:.
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
O tak tak, te herbatniki są pyyyszne!!! Jak cieniutko rozwałkowac i nie przypalić :mrgreen: to są podobne w smaku do takich zwykłych Petit Beurre, ale wiele, wiele lepsze! Mi tam się nie chciało wyrabiać pół godziny, ręce mnie rozbolały po 10 min i dałam spokój. Nie wiem czy to coś zmieniło, w każdym razie wujek, który zwykle nie jada słodyczy, wcinał aż miło:)
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Pastelka, a Ty robiłaś z całej porcji czy z połowy, jak ja? Bo w moim piekarniku, pamiętam, długo się piekły i cieszyłam się, że nie robiłam z całej.

JotHa, się nawałkujesz i napieczesz :mrgreen:.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Oj, to ja zaczne walkowac nie wczesniej, jak we czwartek - jest wolny
icon_razz.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja już od dawna korzystam z tego przepisu, znalazłam go w poradniku domowym. Herbatniki są rzeczywiście pyszne, wychodzi ich bardzo dużo-pół dnia stania przy piekarniku ( zawsze robiłam z całej porcji) i dają się długo przechowywać np. w jakimś pudełku.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Mogły być w poradniku. Ja mam ten przepis z którejś książeczki Prószyńskiego, a przepisy są tam wykorzystywane wielokrotnie :mrgreen:.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Wczoraj zrobiłyśmy z Aguti herbatniki. I znowu źle wyszło, bo zrobiłam z połowy porcji, a powinnam z CAŁEJ. Następnym razem tego błędu nie popełnię, żeby chociaż na kilka dni były.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Zdjęcie już mam:

_388501_n.jpg
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
nutinko, na jaka grubosc Ty walkujesz, tak okolo 5mm? Bo bardzo mi sie podobaja Twoje herbatniki na zdjeciu
icon_smile.gif
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
3-5 mm, jak się uda. Bardziej mi odpowiadają jednak cieńsze, chociaż te grubsze też mają swój urok. Ot, kobieta nie może się zdecydować :mrgreen: :dump:.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
No wiec wlasnie
icon_smile.gif
Czesc na pewno zrobie tak jak Pastelka - cieniutkie, bo lubie smak takich herbatniczkow, ale te grubiutkie bardzo mi sie wzrokowo podobaja :dump:

Dobrze, ze ciasta jest dosc sporo i mozna sie pobawic :mrgreen:
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Takie cienkie będą bardziej chrupiące, a te grubsze niestety twardsze (tak mi sie zdaje) - mi to nie przeszkadza, ale moze ktoś nie ma takich super zębów jak ja 8) :wink:
 

Ziarenko

Member
Wrz 13, 2004
456
1
0
Pycha!
Upiekłam dzisiaj, żeby w Sylwestra mieć co pogryzać - mają tylko składniki, które mogę jeść :mrgreen:
Wyszła wieeelka puszka pełna ciasteczek.
A przyokazji wypróbowałam wszystkie foremki, co je od Mikołaja w tym roku dostałam Piękne i pyszne ciasteczka mi wyszły!

Acha, piekłam równo 2 godziny, a blachę do piekarnika mam tylko jedną i jakoś dziwnie małą :evil: Więc to pieczenie pół dnia to chyba przesada :mrgreen:

Idę jeść
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Może to takie światło tylko, mnie też wychodzą rumiane
W pierwszej chwili myślałam, że są polukrowane :mrgreen: