Chleb ziarnisty z czarnuszka

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Caly az "najezony" tak zdrowymi i modnymi ostatnio calymi ziarnami zboz, ktore dodaja mu smaku i ciekawszej konsysytencji.

ziarnisty010s7in.jpg


1/8 szkl ziaren zyta
1/8 szkl ziaren pszenicy
1/8 szkl ziaren jeczmienia (lub peczaku)

3/4 szkl zakwasu
1 i 1/3 szkl wody
125g jogurtu naturalnego greckiego
1 szkl maki zytniej razowej
1 i 1/3 szkl maki pszennej
1 szkl maki pszennej razowej
1/4 szkl maki orkiszowej
1 i 1/2 lyzeczki soli
3/4 lyzeczki drozdzy suszonych
1 lyzeczka czarnuszki

Ziarna namoczyc na 8-12 godz. Gotowac osobno ziarna jeczmienia/peczaku, zyta i pszenicy az beda miekkie, ale jedrne (mi to zajelo odpowiednio jedynie: 5, 15 i 20 min, ale czas gotowania zalezy od typu ziarna).
Wyrobic w maszynie wszystkie skaldniki chleba oprocz ziaren, te ostatnie dodac 5 min przed koncem wyrabiania. Zostawic do wyrosniecia do podwojenia objetosci. Uformowac bochenek, naciac. Odstawic do ponownego podwojenia objetosci.Piec przez 30 min w piekarniku nagrzanym przez pierwsze 10 min do 250 stopni, nastepne 10 min w 220 i ostatnie 10 min w 200 stopniach.

Swietnie sie sprawdza ugotowanie wiekszej ilosci ziaren, zamrozenie ich i w miare potrzeby dodawanie do chlebow.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Alez pieknie wyglada! I brzmi oblednie - musze go zrobic Agusiu
icon_smile.gif
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
1/8 szkl ziaren zyta
1/8 szkl ziaren pszenicy
czarnuszka
Bajaderko a gdzie mozna tutaj kupic te ziarna??
Agusiu chlebek wyglada bardzo apetycznie mniam
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja też musze go zrobić
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
CYTATBajaderko a gdzie mozna tutaj kupic te ziarna??
belle, ziarna pszenicy to powinnas znalezc w kazym supermarkecie, w sekcji arabskiej - maja wszystko, od platkow przez cracked wheat do calych ziaren
icon_smile.gif

A zyto to ja kupuje w Whole Foods, w sekcji z makami i ziarnami...

Lisko, z sama kasza gryczana takie cudo ci wyszlo? :shock: Piekny chleb - a ja czekam, az zjemy to co w nagromadzilam w zamrazalniku zanim zaczne piec nastepne porcje :mrgreen: