Kremowy sernik kokosowy

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
To sernik typu "cheesecake", o kremowej konsystencji i zniewalajacym aromacie kokosa.

sernikkoko039s7mm.jpg


tortownica o srednicy 25cm

SPOD:
120g herbatnikow typu petit beurre lub digestive drobno pokruszonych
4 lyzki wiorkow kokosowych
60g masla stopionego (ok. 1/4 kostki)

MASA:
2 1/2 szkl (185g) wiorkow kokosowych lub startego swiezego kokosa
250-300ml smietany kremowki (najlepiej 36%) doprowadzonej do wrzenia

500g serka kremowego typu Philadelphia (lub gestego serka homogenizowanego o zaw. tluszczu 40%)
1 i 1/3 szkl(310g) cukru
4 jajka
2 zoltka
2 1/2 lyzki kokosowego likieru Malibu
2 lyzeczki soku cytrynowego
1/2 lyzeczki ekstraktu z wanilii
1/2 lyzeczki ekstraktu kokosowego (opcjonalnie)

POLEWA:
1 szkl gestej kwasnej smietany (ja uzylam creme fraiche)
1/4 szkl pasty kokosowej (cream of coconut) lub gestego mleka kokosowego
1/2 lyzeczki kokosowego likieru Malibu

wiorki kokosowe (zrumienione na suchej patelni) - do przybrania

SPOD:
Herbatniki wymieszac z wiorkami i stopionym maslem. Dokladnie wylepic nimi dno i boki tortownicy, najlepiej pomagajac sobie dnem i bokami szklanki. Wstawic tortownice do lodowki.

MASA:
Zalac suche wiorki kokosowe 300ml doprowadzonej do wrzenia smietany, odstawic do ostygniecia. Gdy uzywamy swiezego kokosa miksujemy go przez kilka minut z 250ml goracej smietany.
Zmiksowac serek z cukrem. Nadal miksujac dodac zimne wiorki, a nastepnie jajka, zoltka, 2 i 1/2 lyzki likieru, sok cytrynowy i ekstrakty. Wylac wszystko na przygotowany spod.

Piec w 160 stopniach ok. 1 godz lub dluzej (boki maja byc suche a srodek nie moze byc plynny). Zostawic na 30 min do ostygniecia w piekarniku.

POLEWA:
Ubic kwasna smietane z pasta kokosowa i 1/2 lyzeczki likieru. Rozsmarowac na wierzchu ciasta i ponownie wlozyc do nagrzanego do 160 stopni piekarnika na 10 min.

Pozostawic w piekarniku do calkowitego wystygniecia, a nastepnie wstawic do lodowki na minimum 4 godz.
Posypac zrumienionymi wiorkami kokosowymi przed podaniem.

Bardzo polecam jesli macie taka mozliwosc wyprobowanie do tego sernika swiezego kokosa - efekt jest zniewalajacy, choc z samym orzechem kokosowym trzeba troche powalczyc ;)
 

ela2225

Member
Sty 28, 2006
6,033
9
38
A ja nie zrobię chyba :cry: mąż nie lubi kokosu.
A tak bardzo bym chciała może jak będę miała gości bo pewnie jest pyszny
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
a pastę kokoswową gdzie można dostać?Albo jak ją zastąpić??
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Paste mozna zastapic ewentualnie gestym mlekiem kokosowym - zwykle w puszce czesc jest gesta, a czesc bardziej plynna. Zbieramy ta gesta i uzywamy do polewy. Juz dopisuje w przepisie, jako zamiennik.

A wielbicielami kokosa jestesmy gremialnie cala rodzina. W dodatku to jedyny orzech jaki jada moje wybredne dziecko. Sernik to tez jego ulubione ciasto, tak ze ten wypiek czesto u nas gosci na stole.
icon_smile.gif
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
No więc jako sernikomaniaczka oczywiście wypróbowałam. Bez polewy.
Zrobiłam z sera mielonego (takiego w folii, o kształcie kiełbasy). Dodałam mniej cukru (3/4 szklanki – wydawało mi się że na 0,5 kg sera wystarczy i jak dla mnie było wystarczająco słodkie). Bardzo się bałam, bo po dodaniu jajek i żółtek oraz likieru cała masa była bardzo rzadka. Dlatego nie dodawałam już soku z cytryny a zamiast ekstraktu z wanilii dodałam cukru waniliowego (nie chciałam rozrzedzać). Niepotrzebnie się bałam, bo 1 godz i 10 min w piekarniku sprawiły że można go było kroić natychmiast po upieczeniu.

Jest bardzo dobry, chociaż po spędzeniu nocy w lodówce zrobił się strasznie ciężki. Wydaje mi się w ogóle że pobyt w lodówce akurat na ten sernik źle wpłynął, bo się zrobił za ciężki właśnie. Następnym razem pozostawię go poza lodówką. Tym bardziej, że ma bardzo oryginalny smak. Pyszny jest też (a nawet pyszniejszy) sam spód. Planuję go zrobić kolejnym razem w podwójnej ilości.

Dziękuje za bardzo oryginalny i inspirujący przepis.
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Alice, ciesze sie ze sernik sie udal i smakowal.

Rzadkiej masy nie ma sie co bac - ona jest wrecz typowa dla cheesecake'ow i ladnie sie zestala w czasie pieczenia. Jedyna obawa to szczelnosc tortownicy - jak mam co do tego watpliwosci to owijam ja z zewnatrz folia aluminiowa.
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Alice, ciesze sie ze sernik sie udal i smakowal.

Rzadkiej masy nie ma sie co bac - ona jest wrecz typowa dla cheesecake'ow i ladnie sie zestala w czasie pieczenia. Jedyna obawa to szczelnosc tortownicy - jak mam co do tego watpliwosci to owijam ja z zewnatrz folia aluminiowa.
Już nie będę się bała, dlatego też następnym razem nie zamierzam pominąć soku z cytryny i olejku waniliowego - w formie płynnej.
 

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Upiekłam ten sernik wczoraj i dziś się nim delektujemy. Pastę kokosową zastąpiłam mlekiem kokosowym, na spód dałam cieniutki biszkopt z 2 jajek, a całość posypałam mieszanką wiórek zrumienionych i takich "normalnych". Żadnych innych modyfikacji nie wprowadzałam. Twoje ciasto AgusiuH doskonale trafiło w moje kubki smakowe. Dla mnie jest lepsze niż wszystkie "rafaella" itp. Polecam gorąco!
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Sernik jest absolutnie wspaniały! Bardzo kokosowy, bardzo kremowy, bardzo smaczny!
mniam.gif

Dałam mniej cukru ( niepełną szklankę) i jak dla mnie jest w sam raz!
Upiekłam bez polewy, bo przy otwieraniu puszki z mlekiem kokosowym niechcący wstrząsnęłam jej zawartość i zmieszałam gęstą masę z tą rzadszą, a już nie miałam czasu na cedzenie czy inne eksperymenty...
icon_smile.gif

Ale i bez polewy jest pyszny! Na pewno do powtórki!
icon_smile.gif




A otwarta puszka mleczka kokosowego też się nie zmarnowała - wykorzystałam ją przy pieczeniu sernika potrójnie kokosowego podanego przez Dorotus76.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lipka

Member
Maj 22, 2007
46
0
0
ciasteczka miałam kokosowe jakieś na spód to już nie dawałam wiórków
do sera dodałam wiórki kokosowe i mleczko kokosowe (z puszki, tę rzadką część, nie wstrząsałam puszki)
gęsta część mleczka kokosowego dodałam do śmietany na polewę zamiast pasty kokosowej
wyszedł pyszniutki
 

Załączniki

  • P1010170a.JPG
    P1010170a.JPG
    645.6 KB · Wyświetleń: 0

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
jak to sie stalo ze ja wczesniej nie zobaczylam tego przepisu?!?!? jestem fanka cheescake'ow, kokosow, no i malibu...
icon_mrgreen.gif

w kolejce do wyprobowania
icon_wink.gif

dzieki za przepis!!!