Lody waniliowe przepyszne i bez ptasiej grypy

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Za jakieś 3 godzinki dodam zdjęcie właściwe, ale mam teraz chwilę, to wpiszę przpeis
icon_smile.gif


narazie oba zdjecia w czasie kręcenia
img25512iz.jpg



img25558rh.jpg


3 szklanki smietany kremówki (to sa 4 piątnice)
1 szklanka mleka tłustego
1 laska wanilii, rozcięta, z wyjętym miąższem,ale obie części potzrebne
8 dużych żółtek
1 szklanka cukru
szczypta soli
(ja uzylam resztki laski wanilii bo nie miałam wiecj i cukru z prawdziwą wanilią - cukier dodlam do normalnego cukru)

Przygotowujemy najpierw utensylia:
bedą potrzebne:
2 miski
1 miska z przygotowaną kąpielą lodową, bardzo zimną - którą przygotowujemy w czasie gdy będize stygnął garnek.
garnek
WSZYSTKO BARDZO CZYSTE

w garnku podgrzewamy na średnim ogniu (nie dopuszczajac do żywego gotowania) mleko,śmietanki, wanilię. Odstawiamy, szybko przykrywamy folią spożywczą i czekamy 15-20 minut. U mnie wszytsko stygnie dłużej niż autorce przepisu, więc czekalam ze 25 minut.

pod koniec tych 20 minut szybko ubijamy żółtka z cukrem (i cukrem z prawdziwą wanilia, jesli nie mamy laski wanilii).

garnek stawiamy znów na gazie i na średnim ogniu znów podgrzewamy do stanu przed gotowaniem. Nastepnie połowę zawartości garnka wlewamy strumyczkiem do jajek i mieszamy. Tu przydają sie dodatkowe ręce entuzjastycznego malca :lol: :lol: :lol:

Teraz już ciepłą masę jajeczną wlewamy znowu do garnka i podgrzewamy aż osiągnie 80 st. , mieszamy ósemkami drewnianą łyżka lub ubijaczką. Kiedy temperatura jest osiagnięta, a masa na tyle gęsta, że przechodzi test Morza Czerwonego, przelewamy masę przez gęste sito do BARDZO CZYSTEJ MISKI i wstawiamy do kąpieli lodowej na stygnięcie.

Wedlug przepisu, masę można już wlać do maszynki, jak będzie miała 5 st c. Autorka pisze, że zajmuje jej to 5-10 minut. AALr to chyba na grenlandii. Taki sos z 70 do 5 stopniu u mnie w domu stygnie DUUUŻO dłużej. tak więc kiedy nie był już gorący wstawiłam go na noc do lodówki, za co myślę maszynka do lodów była mi wdzięczna.

wlewamy zgodnie z instrukcją do maszynki do lodów, a po wyrobionym cyklu wstawiamy na 4 h. do zamrażarki w czystym pojemniczku (tzw packing). Ja jadłam tez takie od razu wyrobione (jakżeby inaczej!! ) i pycha, pycha, pycha!

zdjęcie kulki - po tym jak w zamrażarce 'doszly'


img25726ch.jpg
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Nawet bez "właściwych" zdjęć te już robią wrażenie :!:

:mniam:
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
mniam super wygląda
icon_razz.gif
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Robie w niemal identyczny sposob, tylko proporcje mam niestety mniejsze.
Lody tak zrobione sa rewelacyjne, a jak ktos raz je zrobi, to nie bedzie juz chcial patrzec na kupne
icon_biggrin.gif

Malgosimi, te mase to ja zawsze staram sie chlodzic przez noc w lodowce, wtedy ona zawsze lepiej i szybciej sie zamraza w maszynce.
Jeszce jeden sposob to jest gotowac smietanke razem z mlekiem i wowczas lody sa mniej puszyste, ale za to bardziej kremowe.
icon_biggrin.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Syso, no właśnie tu jest gotowana razem z mlekiem

godzinkę postały w zamrażarce i są już spokojnie do nabierania gałkownicą
icon_smile.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Małgosimi- to zdjęcie, to czysty obłęd! :eek:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
starałam się :lol: lobby maszynolodowe nie śpi! Strzeżcie się, bo jutro robię czekoladowy sorbet bez jajek w sumei na samej czekoladzie 8)
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
CYTATjutro robię czekoladowy sorbet bez jajek w sumei na samej czekoladzie Cool
Przepis z Czekolady LCB?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie , z Pierre'a Herme
icon_smile.gif


nie mam niestety tamtej ksiażeczki...
icon_sad.gif
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Czy ktoś zna może taka lodziarnię w Wa-wie bok od rynku starego miasta (na Nowomiejskiej - pomiędzy rynkiem starego miasta a Barbakanem) ? W każdą niedzielę po południu kolejka tam siega tak z 30-40 m . Ja nie przepadam za lodami, ale tam te lody sa po prostu boskie. Zastanawiam się czy te własnorecznie robione sa tak dobre. Bo jak tak - to ja kupuję tę maszyne! :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie byłam nigdy... kolejki mnei odstraszają zawsze, a tej nawet nei widziałam... ale domowe są znakomite
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
:banana: :banana:
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Przepraszam, ale czy mogłabym się dowiedzieć, co to za maszyna tzn. chodzi mi o nazwę i typ? :D
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
zgadza sie, mam z Tchibo - ale ostatnio widzialam w sklepie identyczną Kenwooda (to by byla kolejna rzecz, ktora kenwood robi dla tchibo...)
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Dziękuję ślicznie dziewczyny! Pytałam, bo w swojej okolicy wogóle nie widziałam takich maszynek, a mój chłopak "zachorował" na taką po zobaczeniu tego przepisu
icon_razz.gif