Chleb pszenno-gryczany

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
Czyli:
CHLEB PSZENNO-GRYCZANY
Na zdjęciu po prawej stronie
44.jpg

Składniki:
1,5 szkl mąki pszennej,
1,5 szkl mąki gryczanej,
1 łyżeczka soli,
1 łyżka cukru,
2 dag drożdży,
1 szkl wody,
1/3 szkl oliwy.

Drożdże mieszamy z cukrem i wodą. Mąki mieszamy z solą a następnie łączymy z drożdżami i wodą – wyrabiamy na gładką masę. Dodajemy teraz oliwę i wyrabiamy do połączenia się składników. Ciasto wkładamy do wysmarowanej tłuszczem i posypanej mąką foremki i pozostawiamy do wyrośnięcia (powinno zwiększyć objętość 2 krotnie). Pieczemy w temp. 200 st. C ok. 40 min co jakiś czas spryskując powierzchnię chleba wodą.

No to lecę do następnego działu...
 

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
Bardzo dobry, smakował nawet mojemu mężowi, który nie lubi kaszy i blinów gryczanych. Tylko skórka wyszła mi twarda i przez to chlebek źle się kroił.
 
Wrz 13, 2004
4,165
0
0
Mój niestety nie udał się
icon_sad.gif
Skórka była bardzo twarda i strasznie się kruszył
icon_sad.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Chlebek wyszedł przepyszny, piekłam go w małej foremce i tylko 20 minut.
10 minut na grzanie góra dół, a potem kolejne 10 minut sam dół.
Kruszy się przy krojeniu lecz jest bardzo smakowity :lol:

Polecam go bardzo ze względu na cudny smak :lol:

chlebgryczany9vz.jpg
 

dorajl

Member
Paź 15, 2005
112
0
0
A próbowaliście upiec go bez drożdży, na zakwasie? Wychodzi świetny. Polecam!
icon_razz.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
A próbowaliście upiec go bez drożdży, na zakwasie? Wychodzi świetny. Polecam! :p
Dorajl, a masz jakiś konkretny przepis, bo ja to muszę mieć bardzo dokładnie podane ilości, i jaki zakwas jest użyty.
Błagam o przepis, bom właśnie zakupila mąkę gryczaną :lol:
 

dorajl

Member
Paź 15, 2005
112
0
0
Wiesz, Kasha, gdybyś się upierała przy pszenno-gryczanym to ja robię go z zupełnie innego przepisu.
A w tym przepisie Alki dokonuję tylko niewielkiej modyfikacji, to znaczy: daję mąkę żytnią chlebową zamiast pszennej i zmieniam parę drobiazgów. Idzie to tak:

1,5 szkl mąki żytniej chlebowej
1,5 szkl mąki gryczanej,
1,5 łyżeczki soli,
350 ml zakwasu (mój jest zwykle średnio gęsty, ale bardzo chętny do roboty, jeśli miałabyś bardzo gęste ciasto zakwaszone to ja dałabym go po prostu zwykły kubek)
1 szkl wody,
2-3 łyżki oliwy
Ja posypuję chleb kminkiem.

Szczerze mówiąc, jak na mój gust, to mąki gryczanej jest w tym przepisie za dużo. Wolę dać 2 szklanki żytniej i 1- gryczanej. :wink:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Masz rację Dorajlgryczanej musowa musi być mniej, bo mnie Alkowy chlebek się kruszył i rozpadał podczas krojenia
A z jakiego zupełnie innego przepisu robisz jeszcze taki chlebek?
Jak masz to wklej przepisik, proszę :lol:
 

dorajl

Member
Paź 15, 2005
112
0
0
Wkleję, obiecuję, ale teraz mam kociokwik i muszę lecieć...

P.S. Pomyślałam sobie, że jak już masz tę gryczaną, Kasha i jesteś rozgrzana do roboty - to spróbuj może go zrobić, dodając ziemniaka. Tak mnie mirrabelka ziemniakamii zaraziła, że pakuję je teraz prawie do wszystkich chlebów, a te się nie kruszą!
Pa. :wink:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Wkleję, obiecuję, ale teraz mam kociokwik i muszę lecieć...

P.S. Pomyślałam sobie, że jak już masz tę gryczaną, Kasha i jesteś rozgrzana do roboty - to spróbuj może go zrobić, dodając ziemniaka. Tak mnie mirrabelka ziemniakamii zaraziła, że pakuję je teraz prawie do wszystkich chlebów, a te się nie kruszą!
Pa. :wink:
Super, dzięki Doraj :lol: ostatnio zrobiłam razowy ze śliwkami i masakrycznie się sypał
 

dorajl

Member
Paź 15, 2005
112
0
0
Halo, Kasha, jesteś tam? Na chwilę mnie wcięło w odmęty życia..., ale już się wynurzam.
Wejdź na główną stronę chlebową: przepis, o który mnie prosiłaś, dodałam pod tytułem:
"Chleb pszenno-gryczany z rodzynkami na zakwasie". Szczerze go polecam wszystkim wielbicielom gryczanych smaków.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Jestem, żyję :lol:
Dorajl bardzo dziękuję, lecę więc nastawić zakwas :lol:
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Czyli najlepiej 350 g pszennej i 150 g gryczanej? A gdybym tak chciała na suchych drożdżach? Łyżeczka wystarczy?