Ciasteczka maślane

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ciasteczka maslane

Bardzo wdzieczne ciasto do wykrawania - w smaku prawdziwie maslane

170g miekkiego masla
3/4 szklanki cukru
2 duze jajka
1 lyzeczka ekstraktu z wanilii
2 2/3 szklanki maki
1 lyzeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

Maslo rozetrzec z cukrem az masa bedzie puszysta i jasna, dodac po jednym jajka i wanilie.
Make przesiac z proszkiem do pieczenia i sola, dodac do masy maslanej i dobrze ale delikatnie wymieszac. Jezeli masa wydaje sie byc bardzo miekka mozna dosypac troche maki, ale bardzo stopniowo i ostroznie, zeby nie dodac za duzo bo ciasteczka beda twarde.

Rozgrzac piekarnik do 180C.
Ciasto podzielic na dwie czesci, kazda splaszczyc formujac dysk, zawinac w folie i schlodzic w lodowce przez 1 godzine. Kazdy dysk rozwalkowac na grubosc 4-5mm i wycinac dowolne ksztalty.
Piec 8-12 minut az brzegi zaczna sie rumienic, wystudzic na drucianej siateczce. Ciasteczka mozna polukrowac dowolnym lukrem.

5634.jpg
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
No, literki i numerki - ale to odkad Polly byla mala i uwielbiala takie ciasteczka
icon_smile.gif

A teraz tez jak widac pieke dla malych dzieci, nie moich wprawdzie
icon_smile.gif
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Ciasteczka robiłyśmy z Oliwią wczoraj, dzisiaj poszły do przedszkola.
Wycinałyśmy je malutkimi foremkami do ciastoliny, więc roboty było sporo, ale Oliwia szczęśliwa.
icon_biggrin.gif


ciastka.jpg
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
posypałyśmy je piegami cukrowymi schwartau.

912577004458.jpg
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Sliczne Malinno, takie malutkie
icon_smile.gif
icon_smile.gif

Ciebie to chyba ciagnie do takich malenstw
icon_smile.gif

Pamietam jak wycinalas malutkie Aspirynki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Tym razem do maluchów pociągnęła mnie Oliwia, bo właśnie od czasu aspirynek nie bawię się w miniaturki. :mrgreen:
One dały mi strasznie w kość. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ponieważ uwielbiam ciastka maślane, zachęcona nazwą ( bo nie wyglądem- nie lubię takich kolorowych rzeczy do jedzenia) upiekłam właśnie te ciasteczka, no i się trochę rozczarowałam
icon_sad.gif
Owszem fajnie się robiło, są kruchutkie, ale innego smaku się spodziewałam. Nie czuję w nich masła
icon_sad.gif
Smakiem przypominają mi herbatniki angielskie, które też bardzo lunię. Ale ja chciałam takie baaardzo maślane.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Mam ciasteczka maślane w swoich przepisach, ale ze szprycy. Jak dla mnie to one są mocno maślane, ale aż się boję wkleić, bo jak Beato powiesz, że za mało Ci w nich masło czuć... :ugly:. A zresztą, zamieszczam w odpowiednim dziale :mrgreen:.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
aż się boję wkleić, bo jak Beato powiesz, że za mało Ci w nich masło czuć... :ugly:
Oj, przecież ja nikogo nie krytykuję, tylko mówię jak jest. Nie masz się czego bać. Spróbuję i Twoich. Przecież nie każdemu musi wszystko tak samo smakować, a ja szukam takiego smaku jak ciasteczka maślane ze sklepu, tylko nie pamiętam jakiej firmy.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Żartowałam :mrgreen:. A te ze sklepu to takie owalne, dosyć duże, bodajże z krówką na opakowaniu? Były takie właśnie mocno maślane, kiedyś jadałam.
 

MoTyLeK

Member
Lis 26, 2004
170
0
0
ja upieklam wczoraj i bardzo mi smakowaly( pomimo tego ze troche za duzo cukru sypnelam ) Polecam wszystkim!!!!
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Właśnie mi stygną - bez niczego są PYCHA! :anbetung:
A te kolorowe to przyklejać lukrem, tak? Np. takim cukier plus sok cytrynowy?

P.S.
Nie doczekawszy się odpowiedzi :)baa:) pochlapałam ciasteczka trochę cukrem podgotowanym w odrobinie wody i od razu zanurzałam w miseczce z kuleczkami cukrowymi. Nie podoba mi się ten klejo-ulepek który się w efekcie pojawił pod kuleczkami, ale liczę na to, że dzieci mają zupełnie odmienny gust... :mrgreen:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Jak ja przegapilam Twoj post Johasiu to sama nie wiem :oops: Przepraszam!

Ale i tak niewiele bym Ci pomogla
icon_smile.gif
My pieklysmy z kolezanka na drugie uridziny jej coreczki, my wykrawalysmy a solenizantka ze swoimi goscmi (tez w jej wieku) miala swietna zabawe z dekorowaniem swoich ciasteczek
icon_smile.gif
Posypywaly surowe ciasteczka i byly pieczone juz z "ozdobami"
icon_smile.gif

Mozna tez polukrowac tak jak Ty robilas i dopiero wtedy ozdabiac - a, ze dzieci maja zupelnie inne gusta niz my dorosli to jest pewne - patrz powyzsze zdjecie :mrgreen: :mrgreen:
 

Ruzia

Member
Wrz 13, 2004
2,141
0
0
wlasnie upieklam, sa pyszne, a najwieksza frajde mial moj synek przy wycinaniu ciasteczek ,nawet zapalenie pluc mu nie przeszkodzilo w wykrawaniu CHOINEK :mrgreen: w lutym :mrgreen:


a tu jest zdjecie

_416256_n.jpg
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
My dziś piekliśmy - mniam
icon_smile.gif
Są szybkie, proste i pyszne.. Nawet bez schładzania w lodówce (bo mamuska obiecała dziecku, a nie pomyślała, żeby ciasto wcześniej przygotować i dziecko stało z foremkami w łapkach i nie dało sobie wytłumaczyć, że musi jeszcze godzinę poczekać)..

Nasze wygląły tak i już ich nie ma, choć w planach niektóre miały mieć jeszcze polewę czekoladową - nie dotrwały. Część była posypana brązowym cukrem...

ma347laneciasteczkaot7.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: