Ciasto pomarańczowe z cukinią

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,661
113
Przepis podał na Forum Gazety giezik 24.08.06, 07:21

Orange Zucchini Cake

1 cup butter, or margarine, softened
2 cups packed brown sugar
1 teaspoon cinnamon
1/2 teaspoon nutmeg
1/4 teaspoon cloves
4 eggs
3 teaspoons baking powder
1/2 teaspoon salt
21/2 cups unsifted flour
1/3 cup orange juice
1 cup grated unpeeled zucchini
1 tablespoon grated orange rind

In a large bowl, cream butter until light; beat in sugar gradually. Add cinnamon, nutmeg, cloves, mixing well. Beat in eggs
one at a time. Add baking powder, salt and gradually add flour alternately with orange juice. Mix batter thoroughly.

Fold in grated zucchini and orange rind with spatula, mixing well. Pour batter into well-greased tube pan (10 inch) and bake
at 350 degrees for one hour, or until cake starts to leave sides of pan and tester comes out clean. Cool 10 minutes in pan
and then turn out on rack to complete cooling.

Frost top with a mixture of 1 tablespoon butter and 1 cup sifted confectioners sugar and about 2 tablespoons of orange
juice. Grated orange rind may be sprinkled over frosting.

Moje dość dowolne i niefachowe tłumaczenie :

Składniki:
1 szklanka zmiękczonego masła lub margaryny ( ja dałam 200 g masła)
2 szklanki brązowego cukru ( ja dałam półtorej białego)
1 łyżeczka mielonego cynamonu
1/2 łyżeczki utartej gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki mielonych goździków
4 jajka
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
2 i 1/2 szklanki mąki
1/3 szklanki soku z pomarańczy
1 szklanka utartej cukinii
1 łyżka skórki pomarańczowej

Wykonanie:
W jednej misce zmieszałam wszystkie sypkie składniki, w drugiej - utarłam masło z cukrem i jajkami na puszystą, jednolitą masę.
Do utartej masy maślanej dodałam suche składniki, wymieszałam łyżką, na końcu dodając sok z pomarańczy, cukinię i skórkę pomarańczową. Wyłożyłam ciasto do formy wysmarowanej masłem i posypanej mąką i wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 50 minut. Po ostudzeniu ciasta polałam je lukrem zrobionym z 1 łyżki masła, 1 szklanki cukru - pudru i 2 łyżek soku pomarańczowego.
Moje uwagi:
Na sok do ciasta i do polewy wystarczyła mi jedna pomarańcza. Oczywiście wyszorowałam ją dokładnie i sparzyłam. Skórkę ścierałam na średniej grubości oczkach tarki, by była widoczna na przekroju.
Ciasto jest bardzo smaczne, wilgotne, puszyste i mięciutkie, a do tego pięknie pachnie korzeniami i pomarańczą. Przy ponownym pieczeniu zamiast cynamonu i goździków dałam 2 łyżeczki przyprawy do szarlotki Kamisa. Polewę z braku czasu wylewałam na ciepłe jeszcze ciasto, co mu w żadnej mierze nie zaszkodziło.
icon_smile.gif
Posypałam ją jeszcze po wierzchu posiekaną kandyzowaną skórką pomarańczową.
Składniki mierzyłam zwykłą szklanką o pojemności 250 ml. Ilość cukru zmiejszyłam najpierw do półtorej, a przy ponownym pieczeniu, do 1 i 1/3 szklanki. Wg mnie zupełnie wystarczy, ale ja generalnie nie lubię bardzo słodkich ciast.
Polecam to ciasto - bardzo szybko się je robi i jest naprawdę smaczne.
mniam.gif
 

Załączniki

  • ciasto_pomara_czowe_z_cukini_I.jpg
    ciasto_pomara_czowe_z_cukini_I.jpg
    32.9 KB · Wyświetleń: 0
  • ciasto_pomara_czowe_z_cukini_VI.jpg
    ciasto_pomara_czowe_z_cukini_VI.jpg
    44.3 KB · Wyświetleń: 0
  • ciasto_pomara_czowe_z_cukini_V.jpg
    ciasto_pomara_czowe_z_cukini_V.jpg
    39.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

poussinette

Member
Lut 18, 2006
303
0
0
Sliczne, ja si skusilam i zrobilam cukiniowo-czekoladowe, tez zainspirowana tym samym watkiem na GP. ciacho bylo baaardzo czekoladowe i super smaczne!
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ciekawie wyglada...sprawdzic musze jak smakuje
icon_wink.gif


Jedna uwaga tylko....nie wiem czy ma to dla jakosci i smaku ciasta jakiekolwiek znaczenie, ale w przepisie org, jest maka NIEPRZESIANA(taka prosto z torebki)...
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,661
113
poussinette @ 4 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=373220Sliczne, ja si skusilam i zrobilam cukiniowo-czekoladowe, tez zainspirowana tym samym watkiem na GP. ciacho bylo baaardzo czekoladowe i super smaczne!
icon_smile.gif
Również je piekłam, faktycznie dobre
icon_smile.gif
:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=16140

tatter @ 4 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=373239Ciekawie wyglada...sprawdzic musze jak smakuje
icon_wink.gif


Jedna uwaga tylko....nie wiem czy ma to dla jakosci i smaku ciasta jakiekolwiek znaczenie, ale w przepisie org, jest maka NIEPRZESIANA(taka prosto z torebki)...
Fakt, miało być - nieprzesiana.
icon_smile.gif
Jak już wcześniej zaznaczyłam w Niebie, angielskiego nie posiadam, więc choć ze słownikiem w ręku sprawdzałam tę mąkę, to i tak się przy wpisywaniu pomyliłam.
icon_smile.gif
icon_mrgreen.gif

https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=16194
Ale piekłam zgodnie z oryginalnym przepisem, bo mi się tej mąki przesiewać nie chciało....
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Czyli Joanno...wszystko ok...
Z pewnoscia zrobie...gdyz cukinii u mie dostatek!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ladybird

Member
Kwi 12, 2006
852
0
0
Przepyszne jest to ciasto
icon_biggrin.gif


Zrobiłam wczoraj z połowy porcji na spróbowanie. Pięknie pachnie, jest wilgotne i puszyste.
Teraz myślę, jak je uatrakcyjnić, żeby robiło za imienowe ciasto dla koleżanki.
Może przełożyć je masą z serków z czastkami pomarańczy, a na góre dać tą polewę i skórkę jak u Joanny?
Będzie dobrze?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,661
113
Dla mnie to ciasto jest już wystarczająco atrakcyjne i wizualnie, i smakowo, ale przełożenie go jakimś lekkim kremem z dodatkiem cząstek pomarańczy wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem.
icon_smile.gif

Zastanawiam się tylko, czy nie trzeba byłoby go przed przełożeniem delikatnie nasączyć ponczem z dodatkiem soku pomarańczowego.
Na pewno nie warto rezygnować z polewy. Bardzo dobrze komponuje się z ciastem, wydobywając z niego cały pomarańczowy "charakter", a robi się ją bardzo szybko i bezproblemowo.
icon_smile.gif

Ponieważ szybko zastyga, warto wcześniej przygotować sobie kandyzowaną skórkę do dekoracji.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,661
113
Masa cytrynowa BeatySz faktycznie wygląda baaardzo obiecująco.
icon_smile.gif
Do przełożenia tego ciasta troszkę bym ją "podpomarańczowiła", zastępując jedną szklankę wody sokiem z pomarańczy i dodając trochę otartej skórki pomarańczowej.
icon_smile.gif

A poncz wg Twojego pomysłu wydaje mi się idealny do tego ciasta. Woda, sok z pomarańczy, troszkę alkoholu i odrobineczka cukru.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,661
113
Daj znać, jak się udał ten eksperyment.
icon_smile.gif

Trzymam kciuki za powodzenie!
wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ladybird

Member
Kwi 12, 2006
852
0
0
Joanna @ 6 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=374105Daj znać, jak się udał ten eksperyment.
icon_smile.gif

Trzymam kciuki za powodzenie!
wink.gif
Dziekuję za kciukaski
icon_smile.gif
Zdały egzamin, bo ciacho wyszło i pyszne i ładne
banana.gif

Niestety foty nie będzie
icon_sad.gif

Przyłożyłam sie odpowiednio i ciasto pięknie, równo wyrosło, było puszyste, a jednocześnie wilgotne i zabójczo pachnące. Nastepnego dnia ciachnełam je na pół i przełożyłam goracą masą cytrynową. Ta masa jest przepyszna i świetnie pasuje do tego ciasta. Na wierzch polewa i kandyzowana skórka.
Zaniosłam je na imprezę dla koleżanki i... nawet nie spróbowałam. Ale zebrałam pochwały i widziałam jak znika w paszczach współimprezowiczów.
Nastepnego dnia zrobiłam mini wersję dla rodziny i spróbowałam. Pycha! Bardzo polecam takie połączenie.
A i jeszcze muszę sie przyznać, że zapomnialam nasaczyć ciasto ponczem
dump.gif
ale ponieważ było wilgotne a gorąca masa świetnie skleiła placki nic to nie zaszkodziło.

Dziekuję za przepisy, inspiracje i rady.
anbetung.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
cry_1.gif


zakalec
cry_1.gif


zakalec jak grom !
fiesgrins.gif

a wydawalo mi sie podejrzanie rzadkie...

nic to, moze kiedy indziej
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,661
113
Szkoda, że Ci nie wyszło. Ciasto nie powinno być rzadkie ( nie rozlewa się samo w foremce) - może zapomniałaś o jednej szklance mąki?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,661
113
ciasto_pomara_czowe_z_cukini_.jpg

ciasto_pomara_czowe_z_cukini_2.jpg

Sezon cukiniowy w pełni.
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • ciasto_pomara_czowe_z_cukini_.jpg
    ciasto_pomara_czowe_z_cukini_.jpg
    24.5 KB · Wyświetleń: 4
  • ciasto_pomara_czowe_z_cukini_2.jpg
    ciasto_pomara_czowe_z_cukini_2.jpg
    30.9 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Ostatnią edycję dokonał moderator: