Gziczka

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
cc_gzik1.jpg

Składniki:
biały serek (chudy lub półtłusty) w kostce
mała śmietana 18%
sól, pieprz
mała cebulka
szczypiorek


Ser mieszamy w miseczce z 1/2 objętości śmietany, cebulką pokrojoną w bardzo drobną kostkę i posiekanym szczypiorkiem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Konsystencja gziczki nie może być zbyt zwarta (czyli ew. dodajemy więcej śmietany). Uważamy, aby gziczki nie przesolić gdyż całość musi się przegryźć.

Gziczka funkcjonuje u mnie w domu jako pasta do pieczywa oraz jako dodatek do drugiego dania z ziemniaczanym pure.
 

Załączniki

  • cc_gzik1.jpg
    cc_gzik1.jpg
    262.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
Jako rodowita wielkopolanka smiem zaprotestowac: nie gziczka ale gzik, a jak jeszcze z pyramiw mundurkach to juz nasza ulubiona potrawa regionalna
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
dosypuję jeszcze koperku i czosnku i jem z ziemniakami w mundurkach, albo na chlebek
i u nas to jest gzika
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
icon_razz.gif
U nas też na to mówimy "gzika"
Mieszkam ponad pół wieku(dużo ponad...)w wielkopolsce i od kiedy pamiętam,to zawsze dawano u nas cebulkę i majeranek.
Zresztą ona z kazdymi dodatkami jest super.
HofiPyry w mundurkach,gzika i jeszcze świeże masło.
mniam.gif
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
u nas też to po prostu twarożek
icon_mrgreen.gif
ale szczerze mówiąc z kartoflami jeszcze nie jadłam, a zawsze jak ktoś o tym wspomina to mam wielką ochotę, bo to musi być pyszne. Ale ziemniaki w mundurkach, to nie dla mnie, nie lubię, chyba, że pieczone w ognisku, to wtedy owszem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
no wlasnie, a tu chodzi o to aby ziemniaki byly w mudnurkach bo to urok tej potrawy...
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Wersja kanapkowa bardzo apetyczna, ale u mnie gzik to może być tylko i wyłącznie z siekaną cebulką i solą. Taki ze szczypiorkiem, to po prostu twarożek ze szczypiorkiem
icon_mrgreen.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
O tak - z plackami smakuje przepysznie.
Placki nawet z samym serem i śmietanką są pyszne - bez innych gzikowych dodatków
icon_smile.gif
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
U nas sie mówi po prostu twarożek ;) Gziczki nie znałam, tylko gzik - w wersji podawanej z ziemniakami w mundurkach.

Pyszny jest z wędzonym łososiem, najlepeij na zytnim chlebie. Szczypiorku nie żałować :D