Chleb kasztanowy

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Chleb kasztanowy
Zrodlo: Ulrike Westphal - ostwestwind

1 chleb ca. 1000 g

- 150g maki kasztanowej
- 500g maki orkiszowej 1050
- 15 g soli
- 1 opakowanie drozdzy suchych
- ca 400 ml letniej wody
- 2 lyzki orzeszkow piniowych


Make kasztanowa i orkiszowa wymieszac. 2 lyzki tej mieszanki polaczyc w oddzielnym naczyniu z drozdzami i dodac tyle wody, żeby otrzymac konsystencje ciasta racuchowego. Odstawic, poczekac az drozdze zaczna pracowac.

Roztwor drozdzowy dodac do zmieszanych mak, wyrabiac w maszynie dodajac wody. Kiedy cala woda zostanie wyczerpana, dodac sol i wyrabiac calosc ok. 10 minut. Ciasto powinno być miekkie i elastyczne i nie klejace. Przykryc calosc wilgotna sciereczka i odstawic do wyrosniecia na 1,5 godziny.

Ciasto dobrze wyrobic, dodac orzeszki piniowe i dobrze wyrobic razem z ciastem. Uformowac z ciasta kule, wlozyc do koszyka wysypanego maka ryzowa i jeszcze raz odstawic do wyrosniecia. Przed pieczeniem zrobic test palca, sprawdzajac czy dostatecznie wyrosniete.

Piekarnik z kamieniem w srodku rozgrzac do temp 200 st C. Kiedy osiagnie zadana temperature, chleb przelozyc na lopate wysypana maka, zrobic w nim niezbyt glebokie naciecia i wsunac do piekarnika.


Pieczenie: 30 minut w temp 200st C, potem jeszcze 15-20 minut w temp 175 st C, temperatura wewnatrz chleba 90 st.C. (termometr do pieczenia)
___________________________

Taki chleb ze swiezym masle i miodem kasztanowym na sniadanie to prawdziwe przezycie kulinarne
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
W imieniu Margot...dziekuje...
icon_wink.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Do chleba np. kasztanowo-orzechowego pasuje cos takiego / nawet nie wiem jak to nazwac /:
1 gruszka William
100 g gorgonzoli
2 lyzki cukru / wg smaku /
kilka listkow natki pietruszki
1 ziarnko jalowca
troche masla
- gruszke pokroic na plasterki, posmazyc leciutko w niewielkiej ilosci masla / nie powinny sie rozpasc /, dodac cukier i utluczony jalowiec
- na kromce chleba polozyc kawalek gruszki, kawalek gorgonzoli i listek pietruszki
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
banana.gif
banana.gif
banana.gif

upiekłam i pyszne wyszło ,pyszne ,dokupię tej mąki ,oj dokupię
chleb jest leciutko słodki,pięknie wyrośnięty i pyszny z powidłami śliwkowymi ,bo to przetestowałam
Ja przepis potraktowałam tylko jako bazę bo mój chleb to
100g mąki kasztanowej ,bo tyle miałam
icon_rolleyes.gif

150 g semoliny(bo było tyle w tej torebce ,a chciałam torebkę wyrzucić)
200g mąki orkiszowej typ 630
50g mąki orkiszowei typ 2000-bo tej typu 1050 to nie mam
icon_sad.gif

1/2 torebki drożdzy instant drOtkera
wody -ok 250-300ml
1 łyżeczka soli(czubata)

a zamiast pini dałam gdzieś tak 4-5 łyżek zmielonych orzechów laskowych

Mirabbelko i Tatter
bussi.gif
cvety.gif