Chleb tostowy dla ręczników

Lis 27, 2004
3,568
0
0
500 g mąki chlebowej typu 0
7 g suchych drożdży
10 g cukru
100 g masła lub 80 g smalcu
350 g mleka
10 g soli

Wymieszać mąkę z drożdżami i cukrem, zrobić dołek, dodać sól, miękie masło i stopniowo wlewać letnie mleko. Wyrobić elastyczne ciasto. Wyłożyć do lekko posmarowanej masłem miski, przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce.
Wyrośnięte ciasto ponownie wyłożyć na omączoną stolnicę, zgnieść by pozbawić je zbędnego powietrza. Wyłożyć do formy nasmarowanej masłem. Ciasta powinno być na wysokość połowy formy. Odstawić do ponownego wyrośnięcia aż wypełni formę po brzegi.
Przykryć formę folią aluminiową. Piec okoo 35 minut w temp. 250 stopni. Zdjąć folię i zrumienić lekko przez następne 10 minut.

MzM
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Dla mszynistow bedzie tak samo. Tylko mleka nie wlewalabym wszystkiego od razu. No chyba, ze bedziesz piec w piekarniku, to chyba takiego duzego znaczenia nie ma. Maszyna wyrobi, a potem to juz tak samo bedzie.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Maszynisci tez moga wyjac ciasto i upiec w piekarniku :mrgreen:
Nie pieklam, ale mysle, ze Basic / 3 godzinny / nie jest zly. Nic w moich zbiorach nie widze, zeby inaczej piec.
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Ja mam specjalny program na chleb tostowy w mojej maszynie. Chyba zreszta wiekszosc maszyn go ma. Trwa ok. 2.50-3.00 godz w zaleznosci od wagi.
Zreszta pieke w nim wiekszosc chlebow, jakos tak sobie upodobalam, bo jest krotszy czasowo, a inne mi troche chleby przepiekaja.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
3 godziny to jest Basic albo Normal, zalezy od maszyny. Ja lubie tez French 3:50, ale na tosty to nie ma potrzeby wypiekac bardziej.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Tak sie zastanawiam, czy dla tostowego te 3 h nie bedzie za duzo ?
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Zrobilam, tak wyglada, jest goracy, wiec nie kroje ;) Jutro sie okaze, czy nadaje sie do spozycia. :mrgreen:

tostowy1.jpg

tostowy2.jpg
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Pieczenia jest nie wiecej niz godzine, zaleznie od programu.
Z wloskiego forum chlebowego pamietam, ze taki chleb najlepiej jest kroic nastepnego dnia.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Pieczenia jest nie wiecej niz godzine, zaleznie od programu.
Z wloskiego forum chlebowego pamietam, ze taki chleb najlepiej jest kroic nastepnego dnia.
Pieklam na programi 'do szybkeigo chleba' To program, co ma tylko bodajze jedno wyraztanie. Jeszcze nie kroilam, bo jestem w pracy, ale bardzo sie Linn ciesze, ze moge dopiero dizs kroic bo przyznaje i o tym wieczorkiem myslalam.... Sugierujesz pokroic od razu caly ?
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Niektorzy nawet mroza chleb w kromkach, ale ja nigdy go tak nie mrozilam. Mozesz pokroic polowe. Najwyzej potem to skorygujesz. Zalezy ile jest Was do jedzenia.
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Ja tak mroze, znaczy w kromkach. Po pare kromek w woreczku. Wyjmuje wtedy, tyle ile mi potrzeba. I rozmraza sie szybko bardzo.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Mozesz pokroic polowe. Najwyzej potem to skorygujesz. Zalezy ile jest Was do jedzenia.
Odkroilam wczoraj dwa kawalki celem testu.... Jakos przypiekla sie slabo - moze to toster, ale nie wiem.... Dwa razy rumienilam - bylo ok
icon_smile.gif


Sam chlebek pulchniutki i fajny... W smaku... troche mdly mi wyszedl, ale w koncu to tostowy Przyznaje robilam na oko, wiec tych gramow moglam pomylic...
Jest inny od tego niemieckeigo Schulshtag (czy jak mu tam....), ale lepszy od tych niektorych z polskich piekarni. Bynajmniej moim zdaniem. Napewno mozna spozywac bez zapiekania, czego bym raczej nie strawila przy tym sklepowym tostowym.
Jak na moja maszyne, to ta porcja troche mala, bo ciasto mialam dosc zwarte i jak widac na foto, chleb sie nierownomiernie rozlozyl w formie.

Czy macie jeszcze jakis przepisik na tostowe ? ;)
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Ja tak mroze, znaczy w kromkach. Po pare kromek w woreczku. Wyjmuje wtedy, tyle ile mi potrzeba. I rozmraza sie szybko bardzo.
A jak rozmrazasz ? Naturalnie, mikrofalowka, czy w tosterze ?
Najczescie naturalnie, ale jak mi zalezy na czasie , to klade na kaloryfer folie aluminiowa i na nia kromaki chleba. Nie lubie rozmrazac w mikrofalowce.

Czy macie jeszcze jakis przepisik na tostowe ?

Mam ksiazki o pieczeniu chleba w automacie i nie tylko i tam jest pare przepisow. Osobiscie akurat tostowego nie wyprobowalam, jesli chcesz, to wklepie jakis ciekawy, tylko nie dzisc, bo chlop ma urodziny i idziemy na rozpuste

Na szybciora znalazlam taki:

Proporcje dla automatu na 1000-1300g

500ml serwatki
50g miekkiego masla
2 lyzeczki soli
500g maki pszennej typ 550
200g maki pszennej typ 405
1 op. suchych drozdzy
1 lyzeczka cukru

do poglazurowania: lyzeczka slodkiej smietanki

Wszystko wlozyc do maszyny wg odp. kolejnosci. Wybrac program, przed pieczeniem posmarowac smietana.
Napisali tez, ze chleb daje sie dobrze mrozic pokrojony na kromki.
a przepis z ksiazki dr. Oetkera: Brot backen.
Tylko nie wiem, czy mozna tak normalnie kupic serwatke. W Niemczech kazali szukac w sklepach ze zdrowa zywnoscia.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Dzieki Manika !
Pewnie, ze poprosze o przepisiki i to wlansie maszynowe ! Suuuper ;)
Milej rozpusty dzisiaj
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Nie mam pojecia, czy mozna kupic serwatke....
Ale pokroilam moj chlebek i dzis jest lepszy !!! Linn, faktycznie teraz jest tostowy ! I po zapieczeniu tez duuuzo lepszy !

Pokroilam caly, wrzucilam do zamrazarki. Zobaczymy..... ;)