Arabski tort Kodryt Kadyr

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Kodryt Kadyr

Bardzo ciekawy i oryginalny w wykonaniu tort, dawno sie tak przy wypiekach nie bawilam
icon_smile.gif
))) Na smak jak dla mnie jest za slodki, ale maz i goscie bardzo chwalili
icon_smile.gif
Przepis pochodzi z rosyjskiego forum GoodCook.ru, od Rimmchik

4660167ad294.jpg


Potrzebne sa dwie formy - jedna do tortu, a druga wieksza, do ktorej bedzie mozna postawic te mniejsza dla kapieli wodnej (bo tort jest pieczony jak krem brulee w piekarniku, ale w kapieli wodnej). Mialam forme do baby 2,5 l pojemnosci i zwykla blaszke do zapiekania z wysokimi bokami.
Na patelni roztopic 6 st. lyzek cukru na kolor mocno miodowy. Wylac do formy i ostudzic.

Krem karmelowy
300 ml mleka
250 ml slodkiej smietanki
1 szkl. cukru
3 duze jajka
cukier waniliowy

Wszystko wymieszac trzepaczka i wylac na zastygniety karmel
icon_smile.gif
Troche zatrzeszczy, jakby pekalo szklo, ale tak ma byc.

Keks:
2 jajka
3/4 szkl. cukru
3/4 szkl. mleka
1/2 szkl oliwy
1,5 lyzeczki proszku do pieczenia
2 szkl. maki
2 lyzki stolowe dobrego kakao
Wszystko wymieszac razem
icon_smile.gif


Tymczasem zagotowac wode. Forme z kremem karmelowym postawic do drugiej. Do formy z kremem lyzka wykladac ciasto keksowe. Niech sobie nurkuje
icon_smile.gif
)))))) W czasie pieczenia ciasto wyplynie na powierzchnie i upiecze sie. Do wiekszej formy wlac wrzatek. Piec w 180 C okolo 50 min - sprawdzic patczkiem. Potem ciasto dobrze wystudzic (najlepiej przez noc). Nozem podwazyc brzegi, forme nakryc talerzem i przewrocic. Robilam 3 razy i wszystkie razy troche karmelu zostawalo w formie
icon_sad.gif
co z tym zrobic - nie wiem
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Koniecznie napisz jak to smakuje - właśnie poszukuję jakiegoś oryginalnego przepisu ; troche znudziły mi się "zwykłe" ciasta o przewidywalnych smakach
 

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
Elka @ 16 May 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=506227Kodryt Kadyr


Tymczasem zagotowac wode. Forme z kremem karmelowym postawic do drugiej. Do formy z kremem lyzka wykladac ciasto keksowe. Niech sobie nurkuje
icon_smile.gif
)))))) W czasie pieczenia ciasto wyplynie na powierzchnie i upiecze sie. Do wiekszej formy wlac wrzatek. Piec w 180 C okolo 50 min - sprawdzic patczkiem. Potem ciasto dobrze wystudzic (najlepiej przez noc). Nozem podwazyc brzegi, forme nakryc talerzem i przewrocic. Robilam 3 razy i wszystkie razy troche karmelu zostawalo w formie
icon_sad.gif
co z tym zrobic - nie wiem
icon_smile.gif
Ja tego nie rozumiem. To ciasto keksowe ma nurkować w kremie i niego wypłynąć na wierzch? Czy ma nurkować w czymś innym
icon_lol.gif
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
jestej juz po degustacji
icon_biggrin.gif
ciasto jest tak inne, ze przez ta innosc bardzo ciekawe. do kremu dodalam skorke z 3 pomaranczy, stad ten pomaranczowy kolor i smak -mmm
lecker.gif
nie wiem dlaczego wyszlo mi tak malo kremu w porownaniu do Eli, ale szczerze- taka ilosc co u mnie byla dla mnie idealna. poza tym do kremu dodalam ciut mniej cukru 3/4 szklanki...

jak dla mnie super!
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Prosze, prosze!!!!! A jaki piekny kawalek
icon_smile.gif
trzkasienko, super!

Teraz uchyle rabka tajemnicy
icon_smile.gif
)))) Na zdjeciu u mnie wlasnie jest nie bardzo udany smakowo wariant. Robilam ten tort 3 razy, no i po pierwszym razie zaczelam eksperymentowac
icon_smile.gif
))) O polowe zwiekszylam ilosc kremu i o polowe zmniejszylam ilosc ciasta.... Tak mysle ze to wlasnie dlatego zostal ten kawalek (i inne tez) by go sfotografowac
icon_smile.gif
)))))) Duzo kremu nie zawsze jest dobrze
icon_smile.gif
I jednak pozostalam przy tym wariancie przepisu, ktory podalam
icon_smile.gif
Przy okazji bede probowala zrobic w calosci cytrynowy tort
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

flamenco

Member
Lis 13, 2006
81
0
0
Piękne to jest ! : ): )
icon_smile.gif

W zasadzie ;) unikam białej mąki, ale no nie wytrzymam i zrobię na imieniny, a co ;)

Mam pytanie o wielkość formy, tzn tortownicy, bo w niej będę robić.
 

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
Dzięki Kasiu
icon_smile.gif
Teraz już rozumiem. Faktycznie ciekawy pomysł z tym ciastem. Wrzucam więc na listę "do zrobienia"
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
flamenco
ja robilam w formie dla baby
icon_smile.gif
takiej z kominkiem. Ma pojemnosc 2,5 l. Jesli bedziesz uzywala tortownicy, to nie moze byc z rozpinanymi bokami, bo moze wycieknac. Tak mysle, moze garnek by nawet pasowal????? nawet nie wiem...

Pimpek
icon_smile.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
A u mnie, niestety, totalna klapa.
cry_1.gif

Owszem, ciasto wypłynęło, ale to co pod spodem (trudno mi nazwać to kremem) nie zastygło w ogóle. Wydaje mi się nawet, że po stygnięciu przez popołudnie i noc w lodówce zrobiło się rzadsze niż było wlewane.
Chyba zbyt dosłownie potraktowałam z przepisu "Wszystko wymieszac trzepaczka i wylac na zastygniety karmel". Pewnie to powinno być ubite. Dodam, że miałam mleko 3,2% i śmietankę 36%.