Quinoa wielobarwne

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Quinoa wielobarwne
Dla 4 osob :
1 szkl. Quinoa
3 pomidory
1 duza cebula
1 papryka czerwona + 1 zielona (ja daje zolta...)
2 zabki czosnku
szafran
kawalek swiezego imbiru
1 lisc laurowy
2 lyzki oliwy z oliwek
sol, pieprz

Podsmazyc cebulke w oliwie z szafranem, startym imbirem i rozgniecionym zabkiem czosnku. Dodac pokrojone w kawaleczki pomidory i papryke, doprawic do smaku i dusic ok. 5 min.
Dodac quinoa wczesniej oplukane na sitku i dobrze odcedzone. Wymieszac i dusic ok. 5 min ; dodac 2 szkl. goracej wody , lisc laurowy, przykryc i gotowac ok. 10 min ; kiedy z ziaren quinoa wychodzi taja jakgdyby srezynka, to znaczy wtedy, ze jest dobrze ugotowane. Mozna zostawic jeszcze troche pod przykryciem, zeby ziarna dobrze napecznialy i "przeszly" warzywami ;
Polecam np. z jajkiem sadzonym
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
PS. przepis pochodzi z ksiazki "Recettes au Quinoa" - Claudine Demay / Didier Perreol
 

joannas

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
13,025
0
0
Zrobiłam wczoraj i dzisiaj będzie na obiad. Dałam puszkę pomidorów. Quinoa podgotowałam najpierw, i dodałam prawie gotową do sosu pomidorowego- jak widać niezbyt dokładnie przeczytałam przepis
icon_wink.gif
(w związku z czym nie dałam już 2 szkl, a 0,5 szkl wody). Dziś degustacja.
Zastanaiwam się czy następnym razem podać quinoa oddzielnie i tylko polać tym pomidorowym sosem.
denknach.gif


Bardzo smaczne.
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Pewnie ze mozna pominac
icon_smile.gif

Mozesz dla koloru dodac troche kurkumy, a mozesz nie dodawac nic
icon_smile.gif
 

gosiaspa

Member
Sie 29, 2008
442
0
0
Zrobiłam i właśnie sobie jem quinoa, pierwszy raz w życiu... bardzo mi smakuję i będą powtórki.
na MM nie można łączyć z jajkiem, prawda
gruebel_2.gif
nie połączyłam bo myślę, że jak już to w II fazie.
 

joannas

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
13,025
0
0
Ja bym dodała jajko. Z tego co pamiętam quinoa traktowane jest bardziej jak warzywo niż zboże, ale głow nie dam.
icon_wink.gif


A tutaj jeszcze kilka słów zachęty: "W porównaniu z innymi zbożami, quinoa posiada największą zawartość białka. Zawiera więcej wapnia niż mleko i najwięcej tłuszczów spośród wszystkich zbóż. Stanowi bardzo dobre źródło żelaza, fosforu, witaminy E i witamin z grupy B."
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Quinoa ma IG 35 mozna wiec je laczyc z tluszczowymi dodatkami (w ksiazce MM jest np. quinoa jako dodatek do lososia).